Brigitte Bardot

8,4 79 oy

Brigitte Bardot Biyografi

Brigitte Anne-Marie Bardot, Fransız aktris. Ve Tanrı Kadını Yarattı filmiyle şöhrete kavuşmuştur.

Bardot Paris'te Louis Bardot (1896–1975) ve Anne-Marie Bardot (1912–1978) çiftinin çocuğu olarak doğdu. 1938 doğumlu kız kardeşi Mijanou Bardot'nun da 1960'larda kısa bir sinema kariyeri olmuştur. Çocukluk yıllarında baleyle ilgilendi. 1950 yılında Elle dergisinin kapağı oldu. 1952'de Le Trou Normand adlı komedi filmiyle ilk sinema filminde oynamış oldu. 1953 yılında Cannes Film Festivali'nde boy gösterdiğinde yıldızı iyice parladı. 1956 yapımı Roger Vadim filmi Ve Tanrı Kadını Yarattı (Et Dieu… créa la femme) ile tüm dünyanın tanıdığı bir oyuncu ve aynı zamanda dönemin seks sembollerinden biri haline geldi. 50'lerin sonu ve 60'lar boyunca hem Fransa'da, hem Avrupa'nın diğer ülkelerinde ve sonra Hollywood'da dönemin büyük isimleriyle aynı yapımlarda yer aldı. 1965 yapımı Viva Maria! filminde Jeanne Moreau ile başrolü paylaştı. Ancak 60'ların sonuna doğru oynadığı filmlerin gişe gelirleri düşmeye, Bardot'nun filmlerine etkisi azalmaya başladı. 1973 yılında sinemayı bıraktığını açıkladı.

Eğlence sektöründen emekli olduğu andan sonra, Bardot hayvan hakları eylemcisi kimliğiyle zaman zaman haberlerde görünmeye devam etti. 1983 yılında uyku hapları ve sakinleştiricilerle intihar girişiminde bulundu, ancak hastanede hayatı kurtarıldı. 1990 yılların süresinde göç, Fransa'da Müslümanlık, ırk karışımı ve eşcinsellik gibi konuların üzerindeki siyasal düşünceleri ile sözünü sakınmayan bir kadın olarak isim yaptı.

Bardot ömründe 4 kez evlendi. İlk evliliğini yönetmen Roger Vadim ile 1952'de yaptı ama 1957'de ayrıldılar. İkinci evliliğinde ise Fransız aktör Jacques Charrier ile 3 yıl evli kaldı, tek çocuğu Nicolas-Jacques Charrier de bu birliktelikten 1960'ta doğdu. 1966'da Alman milyoner Gunter Sachs ile evlendi, bu evliliği de 3 yıl sürdü. Son evliliğini 1992'de siyasetçi Bernard d'Ormale ile gerçekleştirdi. Evliliklerinin yanında Jean-Louis Trintignant, Serge Gainsbourg gibi isimlerle yaşadığı ilişkilerle de magazin basınında kendine sürekli bir yer edinmiştir. Serge Gainsbourg ile ilişkisi olduğu dönemde birlikte yaptıkları Je t'aime... moi non-plus düeti yıllar sonra ortaya çıkmış, Bardot'yu yeniden gündeme getirmiştir.

Devamını Oku