Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jean Seberg

Serseri Aşıklar
Jean Seberg profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
51 oy
67 kullanıcının favorisi

Jean Seberg

ABD

13 Kasım 1938

30 Ağustos 1979

Jean Seberg Biyografisi

Jean Dorothy Seberg (1938-1979), kariyerinin büyük bölümünü Fransa'da geçirmiş Amerikalı sinema oyuncusu. Iowa'nın Marshalltown kentinde doğdu. Kendisini keşfeden Otto Preminger, ilk iki filminin yönetmenliğini yaptı. İlk filmi 1957 yılında George Bernard Shaw'ın eseri olan Saint Joan'dan derlenen bir filmdir. Bu filmden sonra ona Saint Jean denilmeye başlanmıştır. Asıl büyük çıkışını ise Jean-Luc Godard'ın ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi olan 1960 yapımı Serseri Aşıklar'da (A bout de souffle) yaptı.

İlk evliliğini yönetmen François Moreuill ile yaptı. 1962 yılında kendisinden 24 yaş büyük yazar Romain Gary (Emile Ajar) ile evlendi. Bu evlilikten Alexandre Diego ve Nina Hart adında 2 çocuğu oldu. Ayrıca Gary'nin yönettiği Peru'daki Kuşlar ve Öldür adlı filmlerde rol aldı. Ancak 1969 yılların sonlarına doğru Meksikalı yazar Carlos Fuentes ile yaşadığı ilişki ile Romain Gary ile evliliğini sonlandırdı.

Değişik tarzda giysileri ve kısacık saçlarıyla Seberg'i sadece günün modacıları değil, FBI'ın başında bulunan J. Edgar Hoover de takip ediyordu. Amerikalı aktrist, 60'lı ve 70'li yılların önde gelen zenci hareketi olan Kara Panterler'e açıktan destek veriyordu. Carlos Fuentes ile olan birlikteliğinden hamile kaldığını bilen FBI, doğacak bebeğin babasının bir zenci olduğu söylentisini yayarak, Kara Panterler'e verdiği desteği önlemek istedi. Yaşadığı bunalım nedeniyle erken doğum yaptı. Bir basın toplantısında bebeğin beyaz ve cansız bedenini gazetecilere göstererek dedikodulara son verdi.

Seberg üzerinde bulunan büyük baskı nedeniyle çok zor günler yaşadı. Bu nedenle birkaç kez intihar girişiminde bulundu. Sonunda 1979'da Paris'te yüksek dozda ilaç alarak hayatına son verdi. Cesedi ölümünden 10 gün sonra arabasında bulundu. İntihar notunda "Beni affedin, sinirlerime daha fazla katlanamıyorum." yazıyordu. Seberg, Paris'te Montparnasse mezarlığına gömüldü.

Ölümünden 1 yıl sonra eski eşi Romain Gary de intihar ederek hayatını sonlandırdı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (6)

Avatar
AlexisTR (Profesyonel) | 25 Ekim 2018, 23:33

Bi vermedin gitti şu adama be kadın diye çok kaba bir giriş yapıyorum. Kısa saçlı olup güzel olan tek kişide bu oyuncu heralde diyip sonuçlandırıyorum.

Cevap Yaz
0
0
irishman (Artist) | 31 Mayıs 2016, 00:54

Güzel-hoş kadın... Romain Gary'yi, başta Emile Ajar olmak üzre pek çok kimliğin arkasına saklanmasına sebep olan kadın belki de... Öyle dahi bir yazarı terk etme hatasında bulunmak niye? Neler yaptın o adama kim bilir? Ha, bir de kuşkulu ölümü vardır ki Romain Gary'yi intihara sürükler... R. Gary'yi sahiplenip jean Seberg'i karşımıza alıp şöyle diyoruz: "Sevmek gerek..."

Cevap Yaz
0
0
hilalbigbang (Amatör) | 23 Ağustos 2014, 19:00

Audrey Hepburn ile dünyanın gelmiş geçmiş en güzel kadını bence.

Cevap Yaz
0
1
mestame (Jön) | 30 Ekim 2013, 23:48

serseri aşıklar filminde yaşlanmaktan korktuğu söylemiş ancak 45 yaşında intihar ederk yaşamına son vermiş olan kaliteli bir oyuncuydu.

Cevap Yaz
0
1
jackville (Star) | 6 Aralık 2010, 23:15

çok kendine özgü bir tarzı var. ve evet kendisinden sonra gelen oyuncuları etkilemiş bir oyuncu. çok saf ve duru doğal bir oyunculuğu var. kendisini izlemek çok keyif verir insana...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz