Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Cemil Filmer

Cemil Filmer profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4/ 10
8 oy
2 kullanıcının favorisi

Cemil Filmer

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

1895 yılında İstanbul’da doğdu. Askeri okullarda okudu. Kadıköy\'de Kuşdili sinemasını açarak işletmeciliğine başladı. Lale Film şirketini kurdu.

Önemli filmleri: Nilgün (Münir Hayri Egeli), Kadın Severse (Atıf Yılmaz), Beş Hasta Var (Atıf Yılmaz), Kalbimin Şarkısı (Lütfi Ö. Akad).

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (4)

Avatar
yener-cakmak (Profesyonel) | 22 Aralık 2009, 00:57

CEMİL FİLMER Türk Sineması'nın ilk sinemacılarındandır ve sinemamızın birinci ağızdan tarihçesini anlatan "HATIRALAR Cemil Filmer" İstanbul - 1984 baskısı kitabı bu konuda baş yapıttır.Kitabın girişinde : İlk Türk Sinemacılarından CEMİL FİLMER HATIRALAR Türk Sinemasında 65 Yıl / Bu kitabı eşim Sabahat,oğullarım Metin ve İlhan,kızım Füsun ile yorunlarıma armağan ediyorum. yazılıdır.Ancak görülüyor ki Cemil Filmer'in torunları,Türk Sineması'nın kurucularından olan dedelerini bilgi yayılımının yazı-fotoğraf ve filmlerle yapıldığı internet ortamında  ortaya çıkartmıyorlar.Şu anda sinemayla ilgileri var mı bilinmiyor.Lale Film'in on adet yapımı nerelerde?CEMİL FİLMER'in kitabı,kapak dahil 232 sayfadır.Arka bölümde yer alan 16 sayfada fotoğrafları beyaz kağıda basılıdır.Bunlar da sinema tarihimize ışık tutan fotoğraflardır.Bu önemli sinemacımız ne yazık festivallerimizde de hatırlanmamaktadır (Tıpkı Ali Fuat Uzkınay gibi).LALE FİLM YAPIMLARI : 1951 Allahaısmarladık - 1952 Yavuz Sultan Selim Ağlıyor - 1953 Soygun - 1954 Nilgün - 1954 Leylaklar Altında - 1955 Ölüm Korkusu - 1955 Kadın Severse - 1956 Kalbimin Şarkısı - 1956 Beş Hasta Var - 1959 Ben Kahpe Değilim

Cevap Yaz
0
0
yener-cakmak (Profesyonel) | 21 Aralık 2009, 23:07

CEMİL FİLMER / YORUM 2. BÖLÜM / MÜREBBİYE ve BİNNAZ filmleri çekimleri esnasında tanıştığı SABAHAT HANIM'la daha sonra evlendi.Oğulları İlhan Filmer de sinema ile ilgilendi.1919 yılında Halide edip Adıvar'ın hatipliğini yaptığı Sultan Ahmet Meydanı Mitingi'ni,her şeyi göze alarak camii minaresine çıkarak gizlice çekim yaptı.İzmir'e Yunanlılar'ın çıkışını ve Anadolu'yu istila etmeye kalkışmasını protesto için işgal altındaki İstanbul'da yapılan mitingde,idealist bir Türk kızı olan Sabahat Hanım,Halide Edip'e asistanlık yaptı.Üsküdar Doğancılar'da bahçe sineması makinistliği yapan Cemil Filmer,Kamil Bey'in kurduğu ve işletmesini on emeklinin ortak işletmesine verdiği Kadıköy Kuşdili Sineması'nı emekliler işletemeyince Cemil Bey ortak ettiği Kamil Bey ve A.Fuat Uzkınay'la ortak işlettiler ve sinemayı dirilttiler.Sonraki yıllarda Ankara'da Tan Sineması,İzmir'de ve İstanbul'da birçok sinemanın işletmeciliğini (Lale,Ar,Elhamra,Süreyya sinemaları vs.),film ithalatçılığı yaparak büyük bir servetin sahibi oldu.1951 yılında  eşiyle birlikte kurduğu LALE FİLM adına çekilen "ALLAHAISMARLADIK" adlı filmle yerli film yapımına el atan Cemil Filmer 1959 yılına kadar çekilen 10 filmin yapımcısı oldu.Bunlardan 1954'te Pakistan'da çekilen "Nilgün" filminde bir dizi olumsuzluklar yaşadı.Bazı kaynaklara göre 1988;bazılarına göre 1990 yılında İzmir veya İstanbul'da vefat etti.Ailesinden biri bu duruma açıklık getirirse,sinema tarihimiz aydınlanır.

Cevap Yaz
0
0
yener-cakmak (Profesyonel) | 21 Aralık 2009, 21:31

CEMİL FİLMER ( 1895 İstanbul - 1988 İzmir ?/1990 İstanbul? ) / Kameraman-Sinema işletmecisi-Film ithalatçısı-Yerli film Yapımcısı / 1895 yılında İstanbul Şişli'de doğdu.Babası Sultan Abdülhamid'in Süvari Muhafız Alay Komutanı Ahmet Şükrü Bey'dir.Beş kez evlenen babasının 12 çocuğu vardır.Cemil Filmer'in annesi Fatma Hidayet Hanım'dır ve anne-baba bir 3 kardeştirler.Anne-babadan 7 göbek İstanbullu bir ailenin çocuğudur.Askeri Rüştiyeyi(Ortaokulu) ve Kuleli Askeri İdadisi'ni (lisesini) bitrdi.Bir süre Harp Okulu'nda okudu.Sinemaya Balkan Harbi sırasında girdi.Fotoğraf merakı onu sinemaya yönlendirdi.Subay olarak katıldığı orduda film işleriyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Almanya'ya gitti.Orduda ilk sinemacımız Ali Fuat Uzkınay'ın yanında kameramanlık yaptı.Enver Paşa'nın emriyle kameraman olarak ilk filmi Zonguldak Kozlu'daki Linyit Ocaklarını ve orada bulunan Alay'ın faaliyetleri görüntüleri oldu.Enver Paşa ve eşi Naciye Sultan kucağında çocuğuyla bahçede dolaşırken - Veli Efendi Hipodromunda At Yarışı - Şeyh Sünusi  belgesel filmleri.Dolmabahçe Sarayı'nda film makinistliği.1919 da Ahmet Fehim Efendi'nin yönettiği,A.Fuat Uzkınay'ın dahili sahnelerini çektiği MÜREBBİYE ve BİNNAZ filmlerinin harici sahnelerini çekti.Bu filmler Malul Gaziler Cemiyeti adına yapıldı./Devamı 2. Bölüm Yorumumda.

Cevap Yaz
0
0
sinepedimehmet (Amatör) | 10 Şubat 2008, 10:05

Gerçekten çok saygın bir vatandaşmışsınız.Şimdi galiba yaşamıyorsunuz.Allah rahmet eylesin!!...

Cevap Yaz
0
0
yener-cakmak (Profesyonel) | 20 Mayıs 2009, 01:44

Türk sinemasının öncülerinden rahmetli Cemil Filmer'i (1895-1990) tanımadan,onun hakkında bilgi sahibi olmadan yapılan yorumlar saçma sapan olmuş.Laf olsun torba dolsun diye yorum yapılmaz.

0
0
sinepedimehmet (Amatör) | 10 Şubat 2008, 10:06

Bence de öyle bir sanatçı imiş

0
0
Görüşleriniz