Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Franz Kafka

Dava (1962) fragman
Franz Kafka profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
24 oy
32 kullanıcının favorisi

Franz Kafka

Çek Cumhuriyeti

3 Temmuz 1883

3 Haziran 1924

Biyografisi

Franz Kafka, 3 Temmuz 1883 tarihinde taşralı Çek proletaryasından gelip zenginleşmiş bir tüccar olan baba ile aydın bir Alman yahudisi olan annenin ilk çocuğu olarak Prag\'da doğdu. Babası Hermann Kafka, güçlü bir karaktere sahip bir iş adamıydı. Franz Kafka içedönük ve huzursuz kişiliğini daha çok annesinden almıştı. Büyükbabası Jacob Kafka, bir kasaptı ve Prag\'a Osek\'ten gelmişti. Yaşadıkları yer olan Bohemya daha çok Alman Yahudileri\'nin bulunduğu bir bölge idi. Annesi Julie ise eşinden daha fazla kültürel birikime sahipti.

Kafka, altı kardeşin en büyüğü idi. Georg ve Heinrich adlı iki erkek kardeşi Kafka daha 6 yaşına gelmeden ölmüşlerdi. Gabriele, Valerie ve Ottilie adında üç de kız kardeşi bulunmaktaydı. Julie ve Hermann haftaiçi bütün zamanlarını iş yerinde harcamaktaydı. Annesi eşine yardım etmek için günde 12 saatten fazla çalışırdı. Bu yüzden Kafka ve kardeşleri daha çok bakıcıların ve hizmetçilerin nezaretinde büyümüşlerdi. Kız kardeşleri II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyası\'nın organize ettiği Yahudi katliamı Holocaust\'da hayatlarını kaybettiler.

Kafka, Almanca ilk dili olmasına karşın Çekçe\'yi de iyi derecede biliyordu. Daha sonraları Fransız diline ve kültürüne merak sardı. Fransız yazarlarda Flaubert, okumaktan en çok zevk aldığı yazardı. Çeşitli ailevi ve toplumsal sebepler yüzünden çevresine yabancılaşarak büyüdü. Ailesinin Prag\'daki Alman toplumuyla kaynaşma çabaları sonucunda Alman okullarında okudu. 1889 yılında Fleischmark\'ta Deutsche Knabenschule\'ye gitti. Burada okurken en çok etkilendiği insanlar Fransız mürebbiye Bailly ve kahya Marie Werner oldu.1893 yılında öğrenim görmeye başladığı Avusturya Lisesi, yalnızlığını ve kendi içine kapanmasında büyük etken oldu. Kafka\'nın din eğitimi yılda birkaç defa babasıyla gittiği sinagogda veriliyordu.

1901 yılında Altstädter Gymnasium Lisesi\'ni bitirdikten sonra Prag\'daki Karl Ferdinand Üniversitesi\'nde kimya eğitimi almaya başladı. İki ay içinde bölüm değiştirip hukuk bölümüne geçti. Buradaki dersleri arasında Alman edebiyatı ve sanat tarihi derslerini de takip etmeye başladı. Öğrenciliği sırasında öğrenci kulüplerinde okuma günleri düzenliyordu. Öğrenciliğin ilk yılında sonradan çok yakın arkadaşı olan Max Brod ve gazeteci Felix Weltsch ile tanıştı. İlk eseri olan \"Bir Savaşın Tasviri\" adlı öyküsünü bu yıllarda kaleme aldı. Brod sayesinde Felix Qeltsch, Oskar Baum, Gustav Janouch ve Franz Werfel gibi edebiyatçılar ile tanıştı. 18 Haziran 1906\'da hukuk doktorasını alarak mezun olduktan sonra 1 yıl kadar staj yaptı. 1907 yılında Assicurazioni Generali adlı İtalyan sigorta şirketinde memur olarak çalışmaya başladı. Gündüzleri sigorta şirketinde çalışıyor geceleri ise yazmaya devam ediyordu. Aynı yıl \"Taşrada Düğün Hazırlıkları\" adlı öyküsünü yazdı.

1908-1912 yılları arasında siyasal ve toplumsal olaylara ilgi duymaya, sık sık önemli Çek siyaset adamlarının toplantılarına gitmeye başlamıştı. Yahudilikle ilgilenip İbranice öğrenmeye de bu yıllarda yöneldi. Max Brod ile birlikte Riva, Paris, Weimar ve İtalya gezileri yaptı. 1912 ile 1919 arasında Felice Bauer ile üç kez nişanlanmasına rağmen, onunla evlenemedi. Bu ilişkiden geriye 500\'ün üstünde mektup kaldı. Bu mektuplar Kafka\'nın ölümünden uzun yıllar sonra ilk kez \"Felice\'ye Mektuplar\" adıyla 1967\'de yayınlandı.1914 yılında Felice ile ikinci kez nişanı bozduğunda \"Dava\"yı yazmaktaydı. Aynı yıl \"Ceza Sömürgesi\" adlı kitabını da kaleme aldı. I.Dünya Savaşı başlamış ancak zayıf bünyesi nedeniyle askere alınmamıştı. Bir yandan yazar olarak tanınmaya başladığı yıllardı bunlar. 1915\'te Carl Sternheim kendisine verilen Fontane Ödülü\'nü Kafka\'ya aktarılmasını istedi.

1920 yılında hayatına giren dört kadın arasında en ciddi ilişki yaşadığı Milena Jesenska ile tanıştı. Milena, Kafka\'nın Almanca yazdığı eserleri Çek diline çevirmek için izin isterken tanıştılar. Milena\'yla mektuplaşmaları önce bir arkadaşlık gibi başladı, daha sonra tutkulu bir aşka dönüştü. Fakat Milena evli olduğundan bu mutsuz ve imkansız aşk Kafka\'yı derin acılara sürükledi. Mektuplaştıkları üç yıl boyunca sadece iki üç kez görüşebildiler. Milena bu mektupları 1939 yılında yayınlaması için yakın arkadaşı Willy Haas\'a verdi ve kendisi 17 Mayıs 1944\'te Almanya\'da toplama kampında öldü.

Kafka, sağlığı kötüye gitmeye başlayınca 1922\'de emekliliğini istedi.1923\'de ailesinin etkisinden kaçmak ve yazmaya yoğunlaşmak için Berlin\'e taşındı. Bu dönem Dora Diamant adlı 20 yaşında bir kızla iki yıllık kısa bir mutluluk yaşadı. 3 Haziran 1924\'te, 1917 yılında hastalandığında ilk kaldırıldığı yer olan Viyana yakınlarındaki Keirling senatoryumunda vefat etti.

Ölümünden sonra Naziler\'in Çekoslovakya\'yı işgali sırasında Kafka\'ya ait birçok belge yok edilmişti. Kafka yakın arkadaşı Max Brod\'a ölümünden sonra yakılması için yazılarını vermişti. Brod, Kafka\'nın ölümünden sonra bütün yazılarını derleyerek yayımladı.

Kafka\'nın hayatı aile baskısının altında geçmiş ve özellikle babasıyla düzgün bir ilişki kuramamıştı. 1912\'de yazdığı \"Hüküm\" adlı öykü bununla ilgili ipuçları taşır. Aynı yıl \"Dönüşüm (Değişim)\" adlı uzun öyküyü de yazmıştır. Kafka\'nın ilk romanı \"Kayıp\" adı altında 1913\'de yayımlanmış, Kafka\'nın ölümünden sonra ise \"Amerika\" adı altında tamamlanmış haliyle tekrar yayıma verilmiştir. 1922 yılında yazmaya başladığı \"Şato\" tamamlanamadan kalmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
zindanyeli (Profesyonel) | 24 Mayıs 2010, 19:44

O , ne cüretkar , ne de pervasız. ürkek de değil. özgür bir yaşam onu korkutmazdı. ama böyle bir yaşam ihsan edilmedi ona. ama bu da tasalandırmıyor onu. doğrusu kendisi için tasalanmıyor bile. ama hiç tanımadığı birisi var ki, sürekli onun için, sadece onun için tasalanıyor. birisinin kendine yönelik tasaları, özellikle de bu tasaların sürekli olması , yalnızlık anlarında işkence eden bir başağrısı yapıyor onda. O bir dağılış içinde yaşıyor. elementleri avare avare dolaşan o kalabalık dünyanın çevresinde başıboş dolanıp duruyor. arada sırada , sırf kendi odası da bu dünyaya ait olduğu için , uzaktan uzağa onları görüyor. onlar için nasıl sorumlu olması beklenebilir ondan ? buna artık sorumluluk denebilir mi? O'nun her şeyi, bir lokantada kendisine hizmet eilmesi gibi en sıradan şeyi bile, polisin yardımıyla zorla elde etmesi gerekiyor. bu , hayatın bütün konforunu alıp götürüyor.
Kafası karışık adamların en sevimlisi : Kafka.

Cevap Yaz
0
1
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:40

kafka'dan Aforizmalar : "Yok, edilmez bir tek şeydir; her insan tek başına bu yok edilmezdir; beri yandan, bütün insanlarda ortak özelliktir yok edilmez; dolayısıyla, insanları birbirine bağlayan eşsiz bir bağ bulunmaktadır."

Cevap Yaz
0
0
bloknot (Figuran) | 12 Eylül 2009, 03:31

"...ormanda yolunu yitirmiş çocuklar gibi terkedilmişlik içerisindeyiz. önümde durup bana baktığında, ne sen benim içimdeki acıları anlayabiliyorsun ne de ben seninkileri ve senin önünde kendimi yere atsam, ağlasam ve anlatsam bile, biri sana cehennemi sıcak ve korkunçtur diye anlattığında cehennem hakkında ne bilebilirsen, benim hakkımda da ancak o kadarını bilebilirsin..."

0
0
bloknot (Figuran) | 12 Eylül 2009, 03:29

"...ormanda yolunu yitirmiş çocuklar gibi terkedilmişlik içerisindeyiz. önümde durup bana baktığında, ne sen benim içimdeki acıları anlayabiliyorsun ne de ben seninkileri ve senin önünde kendimi yere atsam, ağlasam ve anlatsam bile, biri sana cehennemi sıcak ve korkunçtur diye anlattığında cehennem hakkında ne bilebilirsen, benim hakkımda da ancak o kadarını bilebilirsin..."

0
0
bloknot (Figuran) | 12 Eylül 2009, 03:28

"...ormanda yolunu yitirmiş çocuklar gibi terkedilmişlik içerisindeyiz. önümde durup bana baktığında, ne sen benim içimdeki acıları anlayabiliyorsun ne de ben seninkileri ve senin önünde kendimi yere atsam, ağlasam ve anlatsam bile, biri sana cehennemi sıcak ve korkunçtur diye anlattığında cehennem hakkında ne bilebilirsen, benim hakkımda da ancak o kadarını bilebilirsin..."

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:44

“Ölüm arzusu, bilgeliğe kavuşulduğunun ilk belirtisidir. İçinde bulunulan yaşam katlanılmazdır, başka bir yaşam ise, ulaşılmaz. Ölmek isteğinin eklentisi utanç biter artık; nefret edilen eski hücreden alınıp, ilk iş olarak nefret edeceği yeni hücresine geçmeyi arzular, bunun için yalvarır. Eski inançların tortuları da bu düşüncede etkilidir; yeni hücreye nakledilirken efendi ortaya çıkacak, mahkûma göz ucuyla bir bakacak ve karar verecektir: ''Bu adamı yeni hücreye götürmenize gerek yok, artık benim yanıma geliyor o.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:44

“Bir elma, biri diğerinden değişik görünümlere sahip olabilir: Kafasını uzatıp masanın üzerindeki elmayı görmeye çalışan çocuğun görüşü ve bunun yanında, hiç sakınmasız, elmayı yanındakine verebilen evin efendisininki.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:44

"Burnu Kaf dağında A'nın, İyi'nin peşinde epeyi yol aldığı zannında, neden denirse, çekiciliğinin her geçen an arttığına inandığından, her geçen an daha çok ayartıyla karşılaştığını duyumsuyor, üstelik bu ayartıların şu ana dek hiç bilmediği köşelerden saldırdığını sanıyor. Nedir, asıl neden, içine yerleşen büyük şeytan ve onun hizmetine koşuşturan sonsuz küçük şeytanların varlığıdır.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:44

“Sayısı belirsiz itin anası, çocukluğumda en değerli şeyim olsa da şimdi az çok çürümüş bedenli, hala peşimden bağlılıkla seğirten, onu tekmelememek için yavaş adımlarla geri kaçtığım, nefesinin kokusuna bile katlanamadığım berbat kokan bir kancık; ne var ki, zıddına davranamadığım sürece, şekilsiz bir gölge olarak serpildiğini izlediğim kuytuya çekiyor, paramparça ediyor beni, üzerime çıkıyor ve artık üzerimde, bunu bir onur saymaktan emin olamasam da, dili elimde, bende sona eriyor.

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:43

“Savaşmaya davet, Kötü'nün sahip olduğu en çekici silahtır. Bu kadınla savaşmaya benzer, sonu yatağa çıkar.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:43

“İnsanın gelişiminin son noktasına varacağı an, daima bir yinelenme içindedir. Devrimci öze sahip düşünsel devinimlerin, geride bırakılan her şeyin anlamını yitirdiğini söylemeleri, bu yüzden doğrudur, çünkü o anda bile, gelişimini tamamlayan tek bir şey yoktur.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:43

“Bir noktadan sonra vazgeçmek olanaksızdır. Erişilmesi gereken nokta da, orasıdır.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:43

“Ecel köprüsünden atlayanların çoğunun gölgeleri, ölüm ırmağının çırpıntısına dokunup geçer; neden denirse, ırmak bu dünyadan öte yana doğru akar ve hala bu dünya denizlerinin tuzunu taşır. Irmak İğrenerek kabarır birden, akıntı tersine döner, ölüler yaşamın İçine kusulur. Ne var ki, ölüler mutludur, öfkeden kudurmuş ırmağı teşekkür ezgileriyle, yumuşacık severler.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:42

kafka'dan aforizmalar : “İnsanın asıl olarak iki günahı vardır, diğer günahlar bunlardan kaynaklanır: Sabırsızlık ve tembellik. İnsanlar sabırsızlıklarından dolayı Cennet'ten atıldılar, geri dönemeyişleri de tembelliklerinden. Günahlarının sayısı tektir belki: Sabırsızlıktan atıldılar, yine sabırsızlıktan geri dönemiyorlar.”

0
0
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:42

kafka'dan aforizmalar :“Kusurların hepsi, sabırlı olamamak, çalışılan İşteki kurallara uymaya İŞİ başarmadan önce boş vermek ve çıkacak dertleri sözde bir barikatın ardına hapsetmektir.”

0
1
FretleSS (Dublör) | 6 Aralık 2008, 14:41

kafka'dan Aforizmalar :“Doğru yol gergin bir ip boyunca ilerler; yükseğe değil, yerin az üzerine çekilmiştir ip. Üzerinde ilerlemekten çok insanı çelmelemek için çekilmiş gibidir.”

0
0
Görüşleriniz