İyi, Kötü Ve Çirkin

Il buono, il brutto, il cattivo

Bütün Fragmanlar ►
İyi, Kötü Ve Çirkin (1966) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4
/ 10
1642 oy

13 Ocak 1969

AksiyonMaceraWestern

161 Dak.PT161M

Tamer Karadağlı Sezai Aydın Pekcan Koşar

Sergio Leone Luciano Vincenzoni

The Good, the Bad and the Ugly

1956 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco'yu kanun adamlarına teslim eden Blondie, ödülü alıp Tuco'yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur.
Melekgöz (kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. Tuco'nun çölde Blondie'yi öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson'la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları İç Savaş'ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. Sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.

Devamı
Gizle

Film İle Aynı Seride Bulunan Filmler

Filmi Ekleyen Premier
Popüler Yorumlar
VFV (Star) | 24 Eylül 2012, 14:13

■ BAŞYAPIT... ■ Clint Easwood sigara içer, sigara kanser olur cümlesi de ne kadar doğrudur gerçekten :) Sigara Easwoodun dudakları arasında adeta yaşam mücadelesi veriyordu...Film Üçlemenin son filmi ve en iyisi. Hem görsel anlamda hemde müzikleriyle etkileyiciydi. Ben filmin tek eksiğinin Karakterlerin tam olarak oturmamış olmasını sayıyorum. Çünkü filmdeki İyi diye nitelendirilen kişi ne tam olarak iyi veya Çirkin olarak nitelendirilen kişi de tam olarak çirkindi :) Filmin finali de çok iyiydi. Düello...Filmde karakter olarak en çok Alkolik yüzbaşıyı sevdim birde Çirkini. Clint easwood zaten robot gibiydi gözleri kısık bir şekilde belli bir surat ifadesine sahipti 3 saat boyunca. 2000 li yıllarda daha farklı filmlere imza atarak (Western dışında) bence efsane oldugunu her daim kanıtlamıştır. ■ Eğer yaşamak için çalışıyorsan neden çalışarak ölüyorsun... ■ 10/ 9.0

1
+16
BurakSonmez06 (Amatör) | 05 Kasım 2012, 18:07

muhteşem oyunculuklar muhteşem senaryo ve en iyi western filmi :)

0
+14
Tüm yorumlar (699)
cesurprenses (Amatör) | 19 Nisan 2014, 12:24

Eastwoodun bakışına ve pro yakışına hasta olduğum film

Cevap Yaz
0
0
Canerbahce1907 (Amatör) | 10 Nisan 2014, 18:30

Hiçbir aksiyon sahnesi Clint Eastwood'un aynı anda 3-4 kişiyi vurduğu sahneler kadar heyecan verici olamaz :D

Cevap Yaz
0
2
orkun61 (Amatör) | 09 Nisan 2014, 12:04

Evde aile mensuplarının farklı istekleri mağdurluğundan tam izleyemedim fakat on numara bi film efsane harbiden..

Cevap Yaz
0
1
SineVanGogh (Artist) | 07 Nisan 2014, 15:28

--Sarışın kalbini söküp yiyeceğim--..

Vahşi batının kurak ve ıssız çöllerinde susuz geçen uzun bir yolculuktan sonra Amerikan iç savaşının kanlı ve dehşet dolu atmosferinde yol almaya ve sinemanın büyüsüyle uzun bir astral seyahat yapmaya ne dersiniz, sizlere ekran başında eşlik eden bu üç kanun kaçağıyla beraber.
Western'in barut ve tütün kokulu o atmosferine ilk defa bu filmle şahit olacağınızı söylersek yanılmış olmayız galiba.
______

Film dışı materyallerle ilgili politik bir nutuk atmak istemem ama söylemeden de geçemeyeceğim
Günümüzde ne yazık ki teknolojinin gelişmesiyle beraber sinemaya da gdo enjekte edildi bolluk getiren makineleşme sinemayı çok üreten ama boş üreten bir mekanizma haline getirdi bilgisayar efektleriyle makyajlanmış çok sayıda çirkin suret var maalesef.
Bu filmde ise Sergio Leone'nin bir yönetmenden daha fazlası olduğunu tekrar hatırlatan zamanın aşındırıp eskitemediği ekosistemin en yukarsından izleyici alıp kendisini yerleştiren bir başyapıt var. Belki de günümüzden bir asır sonra bile izleyenler için anlamını ve önemini hiç yitirmeden sinemanın bayrağını taşımaya devam edecek

Western'in o havasını solumamızı sağlayan filmin müziklerine de değinmeden geçmek olmaz elbette muhteşemdi.

Amerikan sigara sektörünün kar payı vermesi gerektiğini düşündüğüm Clint Eastwood'a gelecek olursak mükemmel bir performans sergilemiş gerçekten hiç devrilmeyecek koca bir çınar gibi zamana hala meydan okuyor kendisini ayakta alkışlıyorum.

Eli Wallach'ın ders olarak sanat okullarında okutulması gerektiğini düşünüyorum o nasıl bir performanstır bence Clint Eastwood bile gölgesinde kalmış (Eastwood hayranlarının affına sığınarak söylüyorum ki bende büyük bir hayranıyım :) )

Ve Lee Van Cleef bana Western filmlerini sevdiren aktörlerden birisidir, filmlerde kötü karakterleri için biçilmiş kaftan gibi doğrusu.
___________________
Ölmeden önce herkesin izlemesi gereken bir başyapıt.
Filme Puanım:
10 /10

Cevap Yaz
0
2
maykurt1 (Figuran) | 07 Nisan 2014, 03:23

Bir film bu kadarmı güzel olur ..defalarca izlememe rağmen halen daha kendini izletiyor.Film tam anlamıyla şaheser bir film.Gerek oyuncuları olsun gerek senaryo mekan seçimleri zaten müzikleri başka bir konu muhteşemler tam bir başyapıt sinema şöleni o tarihte bu filmler şimdikilere fark atar..Final sahnesi muhteşem tam bir kurtlar sofrası iyi kötü çirkin defalarca izlettiriyor..

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz