Çölde Çay

The Sheltering Sky

Çölde Çay (1990) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
111 oy

DramMaceraRomantik

138 Dak.PT138M

Bernardo Bertolucci Mark Peploe

109 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Bir kadının tehlikeli ve erotik yolculuğu... 'Turist, gezinin en başında evine ne zaman döneceğini bilir, oysa bir gezginin ne zaman geri döneceği hatta hatta dönüp dönmeyeceği bile belli değildir.' Kit (Debra Winger) ve kocası Port (John Malkovich) New York’ta geçen on yıllık evliliğin ardından Fas’ın Tanca limanına gezgin olarak gelirler. Birbirlerini derinden sevmelerine karşın artık ilişki kuramamaktadırlar. Birbirlerine ulaşma arayışlarını bu yeni coğrafyada giderek derinleştirerek dışsallaştırırlar. Yorgun evliliklerini, hatta yorgun ruhlarını canlandırmayı beklerken bu yolculuk onları trajik sonuçlara götürür. Bertolucci, Time dergisi tarafından 1923’den beri İngilizce’de yazılmış en iyi 100 kitap arasında gösterilen P. Bowles’in aynı adlı eserinden uyarladığı bu filmde insan ruhunun ıssızlığını ve yalnızlığını sorgular. Bunun için seçilen mekan da bu kavramalarının maddi ifadesi olan Sahra Çölüdür. Muhteşem görüntü ve renkleriyle dikkat çeken film ayrıca özgün müziğiyle de Altın Küre ödülü almıştır. 'Çölde Çay seyircileri egzotik, erotik, ölümcül, çılgın duyusal bir merkezin derinlerine çeken' bir filmdir.
 

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen weltem
Popüler Yorumlar
mustafabozaci90 (Amatör) | 03 Şubat 2013, 01:08

Gençler diyorum ki; 'Yazdan kalma bir günden yada çölde çay filminden.' Şimdi dağılın.

3
+4
iremnazdemir (Figuran) | 20 Haziran 2013, 21:52

millet nerden anlasın ne demek istediğini senin herkes teoman mı dinliyo sanki. bende sadece teomanın şarkısında geçtiği için izledim :) yani seninle aynı sebepten ötürü yorum yapıyorum :)

0
+4
Tüm yorumlar (33)
SinePark (Dublör) | 21 Mart 2014, 19:41

Çöl manzaraları harikaydı..

Cevap Yaz
0
0
poetica (Amatör) | 20 Şubat 2014, 23:47

"Sanat yapıtları çileci ve utanmazdır, kültür endüstrisi ise pornografik ve iffetli".

Bir sinema öğrencisi ve bundan da öte bir sinema sever olarak bıkmadan ayakta alkışlayacağım baş yapıtlardan sadece biridir.Buna rağmen film hakkındaki olumsuz yorumlara şaşırmadım.Elbette ki Amerikan sinemasının klişelerine ve aksiyonu bol klasik dramatik yapılı ucuz hikayelerine alışık olan genel izleyici kitlesine hitap etmiyor film. Bernardo Bertolucci' nin hiç bir filmi bu kesime yönelik değildir zaten.Sinemanın eğlenceden öte, derdi olan gerçek bir sanat dalı olduğu bilincini taşıyan sinemaseverlere tavsiye ederim.Filmden geriye kalanlar; Sahra çölünde açık, köpüklü çay, bitmek bilmeyen sonsuz bir yalnızlık ve hüzünlü bir anımsama. ..."Belki dört, beş kez daha..."

Cevap Yaz
0
0
sinemagoria (Jön) | 25 Ocak 2014, 20:07

Ne zaman öleceğimizi bilmediğimiz için hayat hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. Ama hiç bişey çok tekrarlamaz kendini. Aslında çok az tekrarlar. Çocukluğunuzun bir öğleden sonrasını, öyle ki, hayatınızı onsuz düşünemediğiniz, sizi derinden etkilemiş bir öğleden sonrayı, daha kaç kez anımsayabilirsiniz ki? Belki dört, beş kez daha.. Belki o kadar bile değil. Dolunayın çıkışını daha kaç kez izleyebileceksiniz? Belki yirmi. Ama yine de, her şey sonsuzmuş gibi gelir.

Cevap Yaz
0
0
zytn (Amatör) | 22 Aralık 2013, 22:42

teomanın şarkısında geçiyorsa kesin güzel filmdir dedim izledim. güzel film ayrıca teoman şarkısında bu filmin ismini güzel bir metafor olarak kullanmış. şimdi şarkıyı daha iyi anlıyorum...

Cevap Yaz
0
0
Sheldonist (Dublör) | 31 Ocak 2014, 21:29

sarkinin tam olarak ismi ne ?

0
0
zytn (Amatör) | 15 Şubat 2014, 01:18

iki yabancı

0
0
yusuf_unverdi_7 (Amatör) | 10 Eylül 2013, 12:59

Bernardo Bertolucci tarihseli ve insan ilişkilerini freudyen detaylar eşliğnde yansıtan usta bir yönetmendir.Usta yönetmen bu filmi ile Son İmparator'un biçimsel mükemmeliyetine erişemese de seyircileri çölün kalbinde büyüleyici bir yolculuğa çıkarmaktadır.10/9

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz