O Da Beni Seviyor

O Da Beni Seviyor (2001) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
90 oy

10 Aralık 2001

DramRomantik

106 Dak.PT106M

Barış Pirhasan Gül Dirican

77 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

1970'lerin Malatya'sında 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi Esma,kırıklarla dolu karnesi yüzünden babasının askerlik arkadaşı Kemal'in Arguvan yakınlarındaki evine sürgün edilir.Aynı gün,yıllar önce sözlüsünü terkedip sevdiği adamla kaçmış olan , Kemal 'in kız kardeşi Saliha da eve dönmüştür.Çocukluğundan beri çok sevdiği Saliha , ergenlik çağındaki Esma'ya iyi bir arkadaş olacaktır.Kemal'lerin yakın dostu olan bir Alevi ailenin oğlu Hüseyin ise, hayatında ilk kez aşk duygusunu tattıracktır Esma'ya.Fakat bu aşk tek taraflı mıdır acaba?

Filmi Ekleyen SankriT
Tüm yorumlar (29)
EnsFdn (Profesyonel) | 25 Aralık 2013, 19:46

türk sinemasının usta oyuncularını bir araya getiren sıcak hoş bi filmdi tavsiye ederim.

Cevap Yaz
0
0
gale (Jön) | 06 Şubat 2013, 09:43

O DA BENİ SEVİYOR:
Aslında en sıcak hikayeler en samimi dostluklar köyler de olur. Çünkü o köyden başka dünya yoktur orada yaşayanlar için. Güneşle birlikte uyanırlar; yapılacak işler, bakılacak hayvanlar vardır. Birbirlerini gördüklerinde selam verirler önce, sonra muhabbete dalarlar. Birbirlerine takılırlar, şakalaşırlar… Herkes birbirini tanır köyde yaşayanların. Öyle şehirlerdeki gibi dört duvar arasında, yalnız, sessiz ölümü beklemezler. İşleri bitirince akşamları birbirlerine misafirliğe giderler. Hikayeler anlatılır, oyunlar oynanır. Tüm bunların ötesinde saygı vardır ömrünün çoğunu tüketmiş insanlara karşı.

Bu yüzden bu tür filmler daha çok doğallığıyla izleyiciyi çezbeder. (Sürü, Mutluluk, Yol, Beyaz Melek, Babam ve Oğlum vs) Çekimleri günlük yaşamda ki gibidir. Hafif gerilim vardır. Her an ne olacak diye beklersiniz. Bir yabancı size nasıl gizemli gözükürse filmin içindeki kişiler de o kadar gizemlidir.

Aslına bakarsanız bu filmi izlememde ki en önemli etken müziği idi. Filme başlayınca haksızlık ettiğimi anlamıştım. Sadece müziği değil doğallığıyla da ön planda olmalıydı. Film boyunca asıl etkili olan doğallığıydı çünkü. Kişilerin hayatı, konuşmaları, … Tüm bu olumlu yönlerinin yanında eksiklikler daha ön plandaydı bana göre. Belirli bir konu anlatılmak istenmişse de etkisini gösterememiş. Yani anlatılmak istenen daha güçlü olaylarla desteklenseydi bu eksiklik fazla hissedilmezdi. Farklı kültürleri anlamak, farklı insanları tanımak için izlenebilir. Puanım:10/7

Cevap Yaz
0
1
Jacksprrw (Figuran) | 26 Ekim 2013, 00:18

Samimi,içten ve sıcacık bir yorum olmuş elleine sağlık. :)

0
1
gale (Jön) | 26 Ekim 2013, 09:42

Teşekkürler. :)

0
1
darkman395 (Figuran) | 06 Ekim 2012, 14:38

fena değildi sanki birşeyler eksik gibiydi ama yinede izlenir.özellikle filmin jenerik müziği çok hoşuma gitti.

Cevap Yaz
0
0
seyhandoganli (Amatör) | 19 Mayıs 2012, 15:32

Guzel....

Cevap Yaz
0
0
kamelyaa (Star) | 01 Ekim 2011, 15:59

- Yaşınız tutmuyor, dininiz tutmuyor.- Dinimiz niye tutmuyor. Allah Allah diye yeri göğü inletiyorlar, müslüman değiller mi?
 
 Farklı, içten bir film, oyuncu kadrosu çok güçlü, müzikleri de güzel, izlemeden önce biraz daha ülkemizde yaşayan alevi toplumuna yabancı oluşumuza dair birşeyler olacağını zannetmiştim ama bir kaç bunları vurgulayan cümle ve cem ayini dışında başka birşey göremedim, filmde asıl olay Esma'nın etrafında dönüyor, karnesindeki kırıklardan ötürü cezalandırılıp, birşeylerin farkına varmasını isteyen babası onu köye yolluyor, Esma'da köyde birçok şey öğrenip, gözlemleyip eve daha olgun, eskiden farklılaşmış bir Esma olarak dönüyor. Fim boyunca onun gözünden olayları görüp, yaşamak, sonrasında başka bir Esma'yı uğurlamak, bir kızın değişimini görmek ve duygularını hissedebilmek zor değil, kolay bir hal alıyor, son olarak film boyunca bu kimdi, şu kim, şurayı anlamadım vs. gibi şeyler söylebilirsiniz bu konuda biraz izleyen nereye doğru çekerse mantığında, tamamen izleyicilere bırakılmış ki Esma ve Hüseyin arasında yaşananlarda böyle idi...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz