Aşk ve Küller

Blue Valentine

Aşk ve Küller (2010) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
689 oy

08 Temmuz 2011

2010 - ABD

DramRomantik

112 Dak.PT112M

Derek Cianfrance Joey Curtis

640 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Şu ana dek daha çok belgesel tarzında kariyerini sürdüren yönetmen Derek Cianfrance‘nin 1998 yılında çektiği Brother Tied’den sonra ikinci filmi (belgeseller hariç). Cesur ve abartısız bir anlatımın benimsendiği aşikar olan film; yıkılmakta olan bir evliliğin samimi ve yıkıcı bir portresinin  dürüst bir değerlendirmesi olarak özetlenebilir.

Filmi Ekleyen ceyyhun
Popüler Yorumlar
Chaplin (Efsane) | 20 Haziran 2012, 15:37

Aşk ve Küller (2010) Tecrübelerime göre kadın ne kadar güzelse o kadar manyak olur.. Bu seni delinin teki yapıyor muhtemelen kafayı tırlatmışındır.. Yönetmenliğini Derek Cianfrance üstlenirken oyuncu kadrosunda Ryan Gosling, Michelle Williams, Mike Vogel, Ben Shenkman, Reila Aphrodite ve Samii Ryan gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Dram-Romantik türlerini barındırıyor.. Yönetmen Derek Cianfrance kariyerine bakıldığında ön plana çıkan filmi olma özeliği taşıdığı bu filmi 11 yılda tamamlayabilmiştir.. Gerçekten üstünde bu kadar titiz çalışıldığı ortada unutulmaz bir romantik film izledim.. Başroldeki Ryan Gosling izlediğim filmleri Fracture, Stay, The Notebook, Drive.. 80 doğumlu Ryan Gosling bana göre Brad Pit ve Leonardo Dicaprio gibi iki ismin ilerleyen zamanlarda yerini alacağını düşnüyorum.. O derecede kalteli bir oyuncu oscara en yakın genç oyunculardan biri yakın zamanda oscarı alır.. Drive filmindeki performansı ve bu filmdeki performansı gerçekten olağanüstüydü.. Bu filmde Dean karakterinin hem gençlik yıllarını hemde olgunluk yıllarını seyirciye aktarmıştır gerçekten iki farklı adamı oynamak kolay iş değil ayakta alkışlanısı bir performans.. Eşi rolünde Cindy karakterini canlandıran Michelle Williams içinde aynı şeyleri söyleyebilirim.. Güzel oyuncuyu Zindan Adası filminden hatırlayacaksınız.. Güzelliği ile eminim sizinde ilginizi çekecektir.. Konusuna gelecek olursak Dean ve Cindy nasıl tanıştıklarını sevgili olma dönemleri ve evlendikten sonraki durumlarını belgesel tadında izleyeceksiniz.. Aslında Dean ve Cindy duygusal olarak değilde koşulların öyle gerektirmesi gereği evlenmişler ve evliliklerinde bazı çatlaklıklar zamanla oluşmuştıur.. Not: Evlilikten soğutucak cinste bir konuya sahiptir.. Romantik türünde her filmi kolay kolay sevmem bu film bana 2009 yapımı Aşkın 500 Günü filmini hatırlattı daha doğrusu o filmin devamı olarak yani evlilik hetabında yaşananları izledim.. Bu tarz gerçekçi diğer romantik filmlerden kendini ayıran filmler her zaman ilgimi çekmiştir.. İmdb puanı oldukça yüksek kullanılan replikler, sahne seçimleri yerindeydi daha fazlasını hak eden bir romantik deneme.. Tam anlamıyla kusursuz bu romantik filmi sonuna kadar hissetmek isteyen sinema severlere şiddetle tavsiye derim.. 8.5 Bilmiyorum belkide bırakmalıyım.. Düşünmeyi bırakmalıyım ama yapamıyorum.. Çok fazla film izledim.. İlk aşkla alakalı..

0
+18
JohnnyWood (Profesyonel) | 18 Temmuz 2012, 03:31

Güzel bir aşk filmiydi sıkılmadan izledim diyebilirim. Ne çok kısa ne de çok uzundu.. Tekrardan belirtmeliyim ki Ryan Gosling sanırım beni her filmde etkileyecek. Her rolü yaşıyor bu da filmden daha fazla haz almama sebep oluyor. Hiç şaşırtmayan, durağan, klişe olayların vuku bulduğu bir filmdi, çarpıcı hiçbir yanı yoktu ancak bir şeyin bilincinde olduğumu belirtmek isterim; Aşık dimağı kesinlikle etkisine alacak olan öğeler taşıyordu. bu nedenledir ki aşık tiplerle karşı karşıya bu filmin aslında ne kadar bayağı olduğu tartışılamaz. Öte yandan filmin övülecek tek yanı gerçekçi oluşudur. öyle gerçektir ki senin, benim ve onun aşk yaşantılarından olmuş ya da olacağa en yakın kesitler içerir. Genellikle de bu kesitler kötü kısımlardan oluştuğundan daha fazla ilgi çekici hale gelmiştir. Film izleyicilerinden erkekler, muhtemelen filmdeki erkeğe haksızlık yapıldığını düşünecek iken, kadınlar ise tam tersini düşünecektir. Birisi hayatını başkası tarafından hamile bırakılmış bir kadının kollarına bırakırken, diğeri geçmişin pişmanlıklarıyla birlikte bir uzaklaşma arayışına girmiştir. Elbet ikisinin de haklı olduğu yönler vardır ancak ben tüm bu kavgalar ve sorunlardan şunu çıkarıyorum; 2 insan normal bir şekilde sonsuza dek anlaşamaz. o halde uğrunda kendinizi kaybettiğiniz aşk, en ufak rüzgarda dağılabilecek sigara dumanından öte bir şey değildir. Küçük bir miktar mutluluk, çoğu keder ve hüzün. Şu da kesindir ki, iyi başlayan şeyler iyi sonuçlanmaya biliyor. Aslında Dean karakteri herşeyi özetlemiş şu laflarıyla.. Bilmiyorum bence erkekler kadınlardan çok daha romantik. Biz evlendiğimizde, sadece tek bir kadına bağlı oluyoruz. kayıtsız şartsız. Biriyle tanışıyoruz, "eğer onunla evlenmezsem, aptalın tekiyim o harika biri" diyoruz. Ama kadınlar, ihtimaller arasından en iyisini seçiyorlar. Evlenirlerken daima, acaba iyi işi var mı diye bakıyorlar. Hayatları boyunca durmadan beyaz atlı prenslerini arıyorlar.. Sonra da gidip, iyi işi olan biriyle evleniyorlar. 7.1/10

0
+10
Tüm yorumlar (327)
FHB (Amatör) | 15 Nisan 2014, 00:29

İşte budur ! Öylesine gerçek ki yaşananlar, sanki bütün olaylar odamın içinde olup bitti yaşandı bende öyle yatağımda oturup izledim onları. Bu tarz film sevenler için, kesinlikle klasik olacak bir film. Uzun zamandır izlemeyi istediğim özlediğim bir tattı.
Ryan'ın çok filmini izlemedim ama bu filmden sonra bir başka bakar oldum ona.
Michelle'nin yine bu tarzda bir filmini izlemiştim. Orda da burdaki gibi sakin ve donuk bir yapısı vardı. Bu haliyle sanki onun tarafında filmdeki olaylar soğuk ve yavaş gelişiyor ama bir şekilde nasıl yapıyor bilmiyorum bu tavrıyla seni filme çekiyor.

Cevap Yaz
0
0
wbhypnose (Efsane) | 27 Mart 2014, 14:15

Filmi çok beğendim, artık favori filmlerimden biri oldu diyebilirim. Oyunculukları, hikayesiyle geçmiş ve şimdiki zaman olarak ayırıp gidip gelmesi ile o kadar sürükleyiciydi ve kaliteliydi ki zaman nasıl geçmiş anlayamadım açıkçası. Sevdiğim iki oyuncu başroldeler ve kimyaları o kadar iyi tutmuş ki… Türü sevenler açısından izlemeli, kesinlikle izlemeye değer derim.

Cevap Yaz
0
0
guntoldu (Amatör) | 22 Mart 2014, 00:26

Değişik bir filmdi akışına bırakıp yaşamalısınız yoksa bir anlamı kalacağını düşünmüyorum.Ryan gosling'den iyi bir oyunculuk örneği.10/6.5

Cevap Yaz
0
0
poormf (Profesyonel) | 10 Mart 2014, 11:15

İnsan bazen istemediği sözleri söyler. Dean'in "Megan'ı buldum" diyen Cindy'e "Lanet kapıyı kilitlemeni kaç kez söylemiştim" demesi gibi. Bu tavrı devam ettirdiğini gösteren başka örnek yok. Dolayısıyla bunu yaşadığı üzüntüye bağlı olarak bir defaya mahsus düşünmeliyiz. Dean'in çocuğun yanında ağzında sigarayla oluşu sorumsuzluk değil düşüncesizlik gibi de yorumlanabilir. Büyük kentlerde yaşayan insanlar istedikleri kadar sigara içmesinler maruz kaldıkları egzost dumanından yeterli zehri zaten almaktalar. İyi bir ebeveyn iyi bir baba olmanın ölçütü nedir? İlla düzenin biçtiği role bürünmek mi?

Dean her ne kadar "Kocan mı, Frankie'nin babası mı olayım. Kimseye babalık yapmayı da istemedim ve birilerinin babası olmayı da istemedim. Hayatta başarmayı hedeflediğim şey de değildi" dediyse de bu sözler de genel olarak çizilen Dean karakterinin ağzından dökülecek sözler değil.
Cindy evliliği düşünmeyen bu rahatlıkla 20/25 kişiyle birlikte olabilmiş biri. Aslında Cindy için Dean düşlediği erkek tipi de değil (Dean pasif ve ezik gibi görünüyor), Dean'i kırılganlık yaşadığı önceki ilişkisinden kurtuluşu sağlayan bir bilet gibi gördü, seviliyor olmanın büyüsüne kapıldı. Dean'la olan romantik başlangıçlı evliliği zaman içinde sıradanlaşmaya başladığında da ve denk gele markette tekrar eski sevgilisi Bobby'i görünce (Cindy'nin o an yüzündeki gülümseme bir çok sorunun yanıtı aslında. O gülüşü Dean'e karşı göremeyiz hiç)
kumdan kuleleri yıkılıyor ve Dean'e karşı kırıcı olmaya başlıyor. Dean ise her şeye karşın seven ve sevdiği için vefakar olabilen biri.

Kürtaj masasına yatan Cindy bebeği aldırmaya kıyamıyor. Bunu gören Dean da bebeğin ve kadının zor durumda kalmasına kayıtsız kalamıyor. Bu nedenle evliliklerinin 'benimle evlenir misin?' sorusu yerine 'bir aile olalım mı?' sorusu ile başlaması adına henüz aşk denemeyecek ilişkide Dean'in sevgiyle karışık insancıl yaklaşımının sonucu. Ve bu anormalliğin yansıması filmin başlangıcında Cindy'nin uyanma konusunda isteksizliğiyle kendini belli ediyor.

Nihai olarak biten evlilik görünenin tersine aslında Dean'in kurtuluşu demek. Karşılıksız sevgisi, hep veren olmak, gitgide erimek, tükenmek, dayanılmaz olduğu için alkole sığınmak. Alkol kötü gidişte bir neden değil sonuç.

Oyunculukların çok iyi olduğu filmin en önemli artısı, kadın ve erkek algısının farklılığına çektiği dikkatle birlikte aşk ve evlilik kavramını kadın gözünden değil de daha çok erkek gözünden anlatarak getirdiği yenilik..

Taraflı anlatımıyla hatalı taraf yönetmenin gözünde baştan belli olsa da izleyiciye de sorgulama fırsatı veriyor.

Son söz: İki farklı insanın bir takım beklentilerle, ister istemez, açık ya da gizli birbirlerini değiştirmeye çalışarak yürütmeye çalıştıkları evlilik insan doğasına aykırıdır... 75/100

Cevap Yaz
0
1
efrahcumali (Amatör) | 01 Mart 2014, 16:09

Boş vakitlerde izlenebilir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz