Frances Ha

Frances Ha (2012) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.3
/ 10
51 oy

01 Kasım 2013

2012 - ABD

Komedi

86 Dak.PT86M

Greta Gerwig Noah Baumbach

20 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Frances bir dans kumpanyasında çırak olarak çalışsa da bir dansçı değildir. Büyük ve teferruatlı hayalleri olmasına rağmen, New York’ta yaşamanın ekonomik zorluklarından o da payını almaktadır. Oda arkadaşı Sophie’yle de araları bozulduğunda, henüz adım attığı yetişkinler dünyası Frances için iyice şaşırtıcı bir hal alır. 
 
Frances’in yersiz yurtsuzluğunu vurgulamak için sürekli değiştirdiği ev adreslerinin etrafında kurulan bu gösterişsiz başyapıtın yaratıcılığı hiç tükenmiyor.

Filmi Ekleyen Ixi
Popüler Yorumlar
mehmetcan (Amatör) | 02 Kasım 2013, 20:40

Fragmanına bakıp filmin kritiğini yapan insan tipi herhalde bir bizim ülkede yaşıyordur. Ne yönetmeni bilirler, ne yapım ekibini ama yine de verip veriştirirler. Bu nasıl bir temelsiz bir özgüvendir anlayamadım gitti...

0
+8
Ilyada-35 (Artist) | 31 Ekim 2013, 00:05

Filmin konusundan ve fragmanından etkilenmedim pek işe yaramazmış gibi gözüküyor...

2
+4
Tüm yorumlar (19)
kemerlee (Artist) | 17 Mart 2014, 19:20

Oldukça çocuksu, savsak ve büyük bir yaşam enerjisiyle dolu Franceskanın hayatta en çok değer verdiği insan olan Sophie’nın ondan yavaş yavaş kopması(aslında terketmesi) sonrasında tam olarak ne yapacağını bilmedeği, rüzgardaki bir yaprak gibi savrulduğu dönemi izliyoruz.Yönetmen Noah Baumbach hem senarist hemde yönetmen olarak adını sıkça duyduğumuz, genel olarak eleştirmenlerden hep olumlu eleştiriler almış yapımlarla tanıyoruz ama şahsen filmimiz dahil olmak üzere ilgi çekici, farlı yada üst düzey bir yapıtını görmedim.Hatta genel olarak içinde bulunduğu projeleri sıkıcı, bildik ve yavaş olarak tanımlamakta mümkün, Frances Ha’da Amerikan bağımsız sinemasından değilde Fransız sinemasından çıkmış gibi duran bir eser; anlatımdan karaktere, hatta kamera kullanımına kadar her yönüyle bunu hissettiriyor. Yönetmen Franceskayı derinlemsine ele almaya çalışsada aslında karakterin pek derin olmaması ve hikayenin fazlasıyla basit olması kısa süresine rağmen sizi ekrana bağlayamamasını sağlıyor.Yalın anlatımın yanına gerçekçi performanslarıda ekleyince(özellikle Greta Gerwig) hayatın içinden çıkmış buram buram yaşadığını hissettiğiniz bir karakter olup çıkıyor Franceska ama niyazikki yetmiyor tek başına bir buçuk saati doldurmaya ve anlamlandırmaya.
10/6

Cevap Yaz
0
1
muzaffercinar (Amatör) | 07 Mart 2014, 00:10

Kadın veya erkek olun, 20li yaşlardaki o geçiş evresini yaşamış olan ya da halihazırda yaşayan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir film. O dönemde ne tam olarak yetişkin olabiliyorsunuz ne de genç olabiliyorsunuz! Öyle ortalarda bir yerlerde yaşamınızı devam ettirmeye, geleceğinizi kurmaya çalışıyorsunuz. Film bunu oldukça sade ve şeffaf bir şekilde aktarmayı başarmış. Siyah-beyaz olması bile manidar!

Cevap Yaz
0
1
poormf (Profesyonel) | 18 Şubat 2014, 04:16

Kahkahalarla güldürmese de içinizde tatlı bir sıcaklık yayılmasını sağlayan yaramaz çocuk edasındaki delişmen kadın Frances'in büyüyüp te küçülmüş bir çocuk gibi değil, büyümüş ama çocuk kalmış haliyle aşk gibi yaşadığı dostluk öyküsüyle birlikte kendi olma mücadelesi anlatılıyor.
İnsanın kişiliği kaderidir. Tüm olumsuzluklara karşın Frances Ha olabilmek Frances Halladay gibi olabilmekle mümkün...

Not: Arada bir gösterilen adresler şehrin sosyal statüsüne göre biçimlenen yerleşim yerlerini gösteriyor olabilir. Gitmediğimden bilemiyorum :)
80/100

Cevap Yaz
0
1
DeryaUlas (Figuran) | 24 Ocak 2014, 02:29

tebessüm

Cevap Yaz
0
0
GorillaCano (Figuran) | 05 Ocak 2014, 12:43

Hiç de orjinal olmayan, oldukça sıradan ama insan ilişkileri üzerine sıcak bir hikaye. New York(NY) gibi bir yerde var olma çabasındaki dansçı bir kızın hikayesi...
Değişik bir yönetmenlik, çok sevdim açıkcası.. İzlemeniz tavsiyesiyle.

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz