City of Life and Death

Nanking Nanking

City of Life and Death (2009) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
20 oy

DramSavaşTarih

132 Dak.PT132M

Chuan Lu

6 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Nanjing Katliamı'nın 70. yıldönümü 13 Aralık 2007 de düzenlenen özel etkinliklerle anıldı. Bu özel gün dolayısıyla 2007 yılında birçok film, konu olarak Nanjing Katliamı'nı seçti. Seçilen filmler arasında yönetmen Lu Chuan tarafından çekilmekte olan "Nanjing! Nanjing" adlı yapım, Çin-Almanya ortak yapımı "John Rabe" ve çekimi tamamlanmış olan "The Children Of Huan Shi" dikkat çeken filmler arasında yer aldı. Nanjing Katliamı'nın 70. yıldönümünün anıldığı günlerde düzenenen etkilnliklerde konuşan Çinli yönetmen Lu Chuan ve diğer iki yabancı yönetmen, bu acılı tarihin asla unutulmaması gerektiğinei vurguladı.Lu Chuan'un yönettiği "Nanjing! Nanjing!" filminde, son derece acılı Nanjing Katliamı, Çinli subay Lu Jianxiong, yurt dışından dönen kadın öğretmen Jiang Shuyun ve Japon subay Kadokawa'nın bakış açılarıyla canlandırılıyor...

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (10)
birolabi (Dublör) | 21 Eylül 2013, 12:21

bu ve -savaşın çiçekleri- isimli filmi ibret olsun diye izlemenizi isterim.hangi ırk hangi dinden olursa olsun böyle insanlık dışı katliamlar maalesef hiç bir zaman bitmeyecek.

Cevap Yaz
0
0
birolabi (Dublör) | 21 Kasım 2012, 19:53

biraz uzun olsada ibret verici unsurlarıyla( tabiki insan doğasına ait) kesinlikle izlenmesi gereken önemli bir dram.

Cevap Yaz
0
0
balkes72 (Artist) | 04 Haziran 2012, 20:29

Japonya'nın 1937 yılında Çin'in başkenti Nanjing de yaptığı büyük katliamı ve mezalimi anlatan enfes bir film...
O tarihte yaşanan gerçek bir trajediye şahit olmak iseyenler mutlaka seyretsin derim. 10/8

Cevap Yaz
0
0
DrEaMsWoRkErS (Profesyonel) | 15 Kasım 2009, 18:29

Film 1937-1938 yılları arasında Japonların Çin'in o zamanki başkenti olan Nanjing(Nanking)şehrini işgalini anlatıyor.Söylentilere göre Japonlar burada büyük bir katliam yapmışlar.Filmde de bu katliamı çok çarpıcı şekilde anlatıyor.Pencereden atılan küçük çocuklar,diri diri yakılan ,rastgele üzerlerine ateş açılan,diri diri gömülen insanlar filmde rahatsız edici derecede aktarılmış.İzlerken kendinizi sorgulayıp insanlığınızdan utanabilirsiniz.Filmin ana karakteri aşırı milliyetçi Kadokawa bile yaptıklarından utanmaktadır.Böylesi bir katliama maruz kalmış Çin'in şimdi de aynısını kendi içindeki azınlıklara yapması da oldukça düşündürücü.Yorumumu filmden bir sözle bitiriyorum:"Yaşamak,ölmekten daha zor".İyi seyirler.

Cevap Yaz
0
2
karauzeyir (Figuran) | 28 Temmuz 2009, 22:24

Kadokawa'nın başta sıradan bir askerken, yani salt milliyetçi bir Japon'ken savaş içerisinde değişen bakış açısı ona insanlığını (milliyetini değil) sorgulatıyor ve film bittiğinde insanlığından utanıp intihar ediyor. Ayrıca izleyici de film bittiğinde kendini kötü, yalnız, bir köşeye kıstırılmış gibi hissediyor ve bir parça insanlığından utandırıyor.
Kuşkusuz film çok başarılı. Savaş sahnelerindeki başarı diğer sahnelerde biraz kendini aratır gibi oluyor ama o kadarı kadı kızında da olur. Ayrıca müziklerin, özellikle vurmalıların filme ayrı bir zenginlik kattığını belirtmek gerek.
Son dönemlerde Uzakdoğu sinemasının (Taegukgi'yi de anmalıyız) en başarılı savaş filmlerinden.
Gerçek bir başyapıt.

Cevap Yaz
0
0
Krwlng (Profesyonel) | 26 Kasım 2009, 14:52

keşke sonunu söylemesydiniz. Şimdi bu filmi izlerken sonunda bu adam ölecek mantığı ile izleyeceğim. Biraz daha dikkat arkadaşlar.

0
0
Görüşleriniz