İki Dil Bir Bavul

İki Dil Bir Bavul (2008) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
462 oy

23 Ekim 2009

BelgeselDram

81 Dak.PT81M

Orhan Eskiköy

358 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Türk öğretmenin, uzak bir Kürt köyündeki bir yılı. Öğretmen Kürtçe bilmez, çocuklar Türkçe. Öğretmen ilk kez gördüğü bu coğrafyada, bir yılını çocuklara Türkçe öğretmekle geçirir. 1 yılın sonunda çocuklar Türkçe öğrenebilecekler mi?
İki Dil Bir Bavul üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatır. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluruz. Bu süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini yavaş yavaş tanımaya ve anlamaya başlarlar.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen dimswart
Popüler Yorumlar
sineask (Profesyonel) | 25 Ağustos 2009, 22:22

bu film merak konusu nasıl bir yapıt acaba bekliyeceğiz

3
+14
Chaplin (Efsane) | 23 Eylül 2012, 21:04

İki Dil Bir Bavul (2008) Yoksulluk ve eğitimsizlik ile karşı karşıya kalan doğulu çocukların dramı sizlerle.. Yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan üstlenirken oyuncu kadrosunda Emre Aydın, Zulkuf Yıldırım, Zulkuf Huz, Rojda Huz gibi isimleri izleyeceksiniz.. Film Belgesel-Dram türlerini barındırıyor.. Konusuna gelecek olursak öğretmenlik mesleğine yeni atanmış Türk öğretmenin ilk görev yeri doğuda bir köy okuludur.. Bu okulda öğrencilerin çoğu Türkçe bilmez bildikleri dil Kürtçedir.. Öğrenciler ile iletişime geçmekte zorlanan öğretmen genel olarak yeni geldiği bu bölgede kültürel farklılıkların olması nedeniyle bir çok zorluklar ile karşı karşıya kalacaktır.. Asıl önemli olan kürt öğrencilere Türkçeyi öğretebilecek midir onların eğitiminde katkıda bulunabilecek midir? Son zamanlarda izlediğim kaliteli bir Türk yapımı film diyebilirim.. Yönetmenler çok iyi bir iş ortaya çıkarmışlar.. Belgesel tadında çekimleriyle Türkiye’nin doğusunda yapılan eğitim sistemine bir çok göndermede bulunuyor.. Filmin ismi zaten her şeyi özetliyor.. Oyuncular çok iyiydi zaten her biri kendini oynamış.. Filmin süresinin kısa olması ve akıcı anlatımıyla sıkılma gibi bir durumla karşı karşıya gelmedim.. Senaryo ve anlamlı replikler aramayın boşuna gerçekçi çekimleri öğretmenin Türkçe bilmeyen öğrenciler ile vücut diliyle iletişime geçmesi zaten sizi filmin içine çekiyor.. Birbirlerini anlamayan insanlar nasıl eğitim yapabilir traji-komik olaylar zinciri ile karışı karşıya kalacaksınız.. Özellikle yeni atanan öğretmen arkadaşlar mutlaka göz atsın onlarında başına gelecek olan bir durum.. Her şeyden önce önyargısız bir şekilde izleyin.. Filmin, İmdb puanının da 7.4 olduğunu söylemekte fayda var Bir çok ödül kazanan bu belgesel gerçekten aldığı ödülleri hak etmiştir.. Gerçekten durum budur dedirten bir belgesel sözün bittiği yer mutlaka elinize geçerse izleyin derim.. 8.5

0
+13
Tüm yorumlar (253)
okan_oz_332 (Amatör) | 02 Nisan 2014, 21:25

Gerçekliği çok geniş ve kıvamında anlatan belgesel tadında amatör bir film.. Film yüzeyel hazırlanan bir senaryo üzerinden hareketle, gerçek kişiler ve diyaloglar kullanılarak doğaçlama olarak hazırlanmış ve 16/9 sinematografik formatta çekilmiş. Bütçesiyle anlatılan duygu arasında ters orantı içeren realistik türk sinemasının başarılı bir örneği olduğunu düşünüyorum. Konusu bakımından tartışmaya açık bir özellik de taşıyor. Aynı ülkede yaşayan öğretmen ve öğrencisinin iletişim kuramadığı ironik bir durum sözkonusu.. Türkçe öğrenmemek için direten öğrenciler ve öğretmenin sıkıntılı hali. Çocukların günlük yaşamında onlar için normal olan bazı şeylere gülerken bulacaksınız kendinizi. Türkiye toprağında yaşayan her vatandaşın izlemesi gereken bir film. Önerilir...

Cevap Yaz
0
0
YANLISMIYIM (Amatör) | 18 Şubat 2014, 11:41

filmde konudan oyunculuktan çok doğallık hakimdi. sanki film izlemiyoda bi arkadaşınızın anısını dinleyip kafanızda canlandırıyo gibi bişey oluyosunuz :)

Cevap Yaz
0
0
sedatbasaran (Artist) | 04 Kasım 2013, 21:19

güzeldi

Cevap Yaz
0
0
GizemUlus (Amatör) | 01 Eylül 2013, 00:04

İçinde değişik bakış açılarını bulunduran, yapmacıklıktan uzak samimi bir film. İşlediği konu ve sadeliğiyle bizi içine alan gerçekçi bir yapım olmuş, emek verenlerin ellerine sağlık.

Cevap Yaz
0
1
BaRDaS (Profesyonel) | 28 Temmuz 2013, 02:06

Bence bekleneni veremeyen filmlerden.

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz