İhtiyar Delikanlı

Oldeuboi

Bütün Fragmanlar ►
İhtiyar Delikanlı (2003) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0
/ 10
1736 oy

15 Ekim 2004

DramGerilimGizem

120 Dak.PT120M

Elif Acehan Tolga Tibet Aydoğan Temel Savaş Özdural Canan Çiftel

Park Chan-Wook Joon Hyung Lim Garon Tsuchiya

Oldboy

2024 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Karısı ve bebeğiyle mutlu bir hayat süren işadamı Oh Dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. Uyandığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. Karısının öldürüldüğünü öğrenen Dae-su, 15 yıllık tutsaklığın ardından serbest bırakılır. Oh Dae-su yemin etmiştir. Mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacaktır. Bir Japon lokantasında tanıştığı Mido, intikamını alması için ona yardım sözü verir. Daha sonra ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam ona 5 gün içinde neden hapsedildiğinin nedenini bulmasını aksi takdirde Mido'yu öldüreceğini söyler. Oh Dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği bulur. Bununla beraber başka bir gerçeği de.

Devamı
Gizle

Film İle Aynı Seride Bulunan Filmler

Popüler Yorumlar
criticus (Profesyonel) | 28 Temmuz 2012, 20:22

Bu film hakkında bir şeyler yazmaya mecbur hissediyorum kendimi ne zamandır şimdi the last waltz eşliğinde yazmaya karar verdim. Bazen sizin için önemsiz, ufak gözüken hayata dair bir detay, başkalarının tüm yaşantısını etkiler..filmde de dedikleri gibi "kum ya da taş farketmez, ikisi de suda batar"..bazen söylenmemesi gereken, gün ışığına çıkmaması gereken sırlar vardır..öte yandan; söz gümüşse sükut altındır.. oldboy hem uzakdoğu sinemasının kendi geldiği yerin en üst noktası olmuştur hem de biçim olarak şekil olarak farklı bir kara filmdir.senaryosu kusursuzdur. planlanarak yapılabilecek şeylerin,nefretin manifestosu tadında bir senaryoya sahiptir. kötülüğün zekaya ihtiyaç duymasına en güzel örnektir. eğer insan birinden gerçekten nefret ederse ve bu kişiden bir şekilde intikam almak isterse bu filmde bu alınan intikamların en berbatı görülebilir. daha kötüsü elbette dünya yüzeyinde yaşanmıştır ancak sinema tarihinde bundan daha şeytani bir intikam daha görülmemiştir.sadece bu intikamın biçimini görmek ve hissetmek dahi bu filmi izlenir kılmaktadır. aslında intikam duygusunu çıkarırsanız filmden, filmin içindeki asıl bilmeceyi de çıkarmış olursunuz, o bilmece de kişilerin kendi hesaplaşmalarıyla ilgilidir,kişiler olmadan da film olmaz. kısacası filmdeki tüm ayrıntılar dönüp dolaşıp tek bir noktaya bağlanır. intikam.bu bağlantı noktaları arasında da mükemmel bir uyum bulunmaktadır. evet, film aslında intikam içinde intikam arayan bir adamın acı dolu öyküsünü anlatıyor bize..geçmişte görmemesi gerektiği bir şeyi, yapmaması gerektiği bir şey ile birleştiren ve bir kısmen büyük bir hatanın içine düşen bir adamın hikayesi..bu adamın hayatının 15 yılını tek bir oda içerisinde hapsedilmiş olarak geçirmesi ve sonrasında serbest kalması ile gelişen ve devam eden olaylar..öte yandan intikamını alması için verilen 5 gün..sonunda ortaya çıkan kabul edilemez gerçek.. intikam.. yaralı insanlar..asıl hikaye..kum ya da taş farketmez, ikisi de suda batar.. film gerçekten mükemmele yakın bir filmdir ancak bir baş yapıt değildir. çünkü türünün ilk örneği ya da türünün en mükemmel örneği değildir. gerçekten farklı bir hissiyat verir insana. izleyenlerin kafasında mayın patlatır. insanın beynini gıcık eder. susturur hatta ağlatabilir. çok fazla duyguyu birarada insana hissettirebilir. ancak kendi içindeki bu özgünlüğü tüm sinemasal örneklerle karşılaştırıldığında yetersizdir. mükemmel bir filmdir ancak bir seven,fight club,requiem for a dream değildir. kendi türünün iyi örneklerinden birisidir. mutlaka izleyin diyemiyorum.çünkü her bünyede tesiri başka olacaktır. kendi kötülüğünü hissedenlerin ve intikama inananların mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.maskeler ardında onlarca yıl yaşayıp gerçek olmayı bekleyenlerin filmidir.

1
+25
EdwardNorton1 (Dublör) | 02 Şubat 2012, 17:03

Saçma bi film bence.Fim tam olarak açık değil; Mesela filmde bi sahne; adam hapisen çıkınca lokantaya gitti garsonda 'en son ne zaman görüşmüştük' dedi(kendi kendinize neden dedi diye sordunuz mu?) Sonra kız erkeğin elini tuttu sebepsiz yere.Oan analdım burda bi b*kluk var diye.Sonar hipnoz fln die yutturdular tabi :D Şahsen çoğu kişinin aksine beğenmedim filmi 10/5.5

17
+15
Tüm yorumlar (1092)
eylulzz (Amatör) | 21 Nisan 2014, 23:13

bir şeyler yazmak zorundaymışım gibi geldi, hatta sırf bu yüzden hesabı açtım diyebilirim. diğer filmlerden gerçekten farklı bir film, ayrıca bi çok kişi sonunu görene kadar çok sıkıldım ama sonu iyiydi fallan demiş, ama bence sonu gelene kadar da hiç sıkıcı değildi. Fena güzel dövüş sahneleri mi sıkıcıydı? Yoksa süper müziklerle donatılmış duygusal sahneler mi? tabii ki bi fight club falan değil ama bence eşsizdi, zaten buna benzer hiç bi film izlemedim.

Cevap Yaz
0
0
TolgaErsever35 (Figuran) | 19 Nisan 2014, 20:16

Senaryo bakımından çok çok farklı bir film.İnsanın başına gelebilecek en iğrenç olayların yaşandığı bir film.Film bazılarının çok hoşuna gidip bazılarının da hiç hoşuna gitmeyebilir.

Cevap Yaz
0
0
MuratAziz (Amatör) | 17 Nisan 2014, 18:54

buyrun burdan yakın :D

Cevap Yaz
0
0
kews (Figuran) | 10 Nisan 2014, 20:06

ben böyle intikamın ............................. şaşırtmasıyla başarılı olgusuyla iğrenç

Cevap Yaz
0
1
Beko39 (Amatör) | 09 Nisan 2014, 03:48

Güney Kore - Japonya yapımı filmleri pek sevmem ama bu film ilk olarak konusuyla ikinci olarak finaliyle ve son olarak da akıcılıgıyla beni tuttu ve geç izlediğim için kendime kızdım.Kaçırmayın İzleyin

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz