Olağan Şüpheliler

The Usual Suspects

Bütün Fragmanlar ►
Olağan Şüpheliler (1995) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4
/ 10
2120 oy

15 Aralık 1995

DramGizemSuç

106 Dak.PT106M

Talat Bulut Tolga Tibet Ali Ekber Diribaş Ender Yiğit Aktan Doğrar

Christopher McQuarrie

2726 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Beşi de birbirinden yetenekli ve kendi alanlarında uzman sabıkalı, basit bir kaçırma olayından sonra gözaltına alındıklarında hiçbiri olaya bir anlam veremeden boş gözlerle birbirlerine bakmaktadır. Hikayeyi araştıran ajan David Kujan Kaliforniya San Pedro Limanı'nda 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan gizemli patlama ile bu beş kişinin bağlantısı olduğunu varsaymaktadır. Elinde kalan tek canlı tanık Verbal Kint hikayeyi baştan sona soğukkanlılıkla kendisine aktarmaktadır fakat tüm soru işaretleri bir kişinin üzerinde yoğunlaşır: "Keizer Soze".

Filmi Ekleyen Esas Oglan
Popüler Yorumlar
criticus (Profesyonel) | 03 Ağustos 2012, 00:49

"Olağan şüphelilerin olağandışı öyküsüne hoş geldiniz" diyerek selamlar izleyiciyi her defasında ve senelerdir nice yönetmene, nice senariste, nice oyuncuya “olağandışı bir sinema filmi “ hakkında ders verir gibi sapasağlam korur yerini. gönüllerdeki yeri de bir o kadar olağandışıdır zira üzerinden geçen 17 yıla (çekim yılı 1995 tir) rağmen, üst üste bile defalarca izlenebilecek olgunlukta olan, sadece afişine bakmakla birlikte, filmle ilgili akıl çelen detayların zihinde birikmesine olanak sağlayan, şaheser olarak nitelendirilebilecek kalitede bir filmdir.. zaten bunların birlikteliği de filme 2 oscar kazandırmış, geniş bi izleyici kitlesini peşinde sürüklemiştir.. yönetmeni bryan singer ın, özellikle yönetmenlik kariyeri için de paha biçilemezdir.. sonraki yönetmenlik denemeleri de bunun neticesidir; x-men, x-men 2, superman returns ve valkyrie.. değişik çekim açıları ve teknolojinin bütün imkanlarını kullanmaya sonradan başlamayı seçen singer, özellikle bu filmde, sadece filmi sondan başa anlatmanın yetmeyeceğini de anlamış olmalı.. kevin spacey nin durgun kariyerini de bir anda hızlandırmıştır.. se7en ve l.a. confidential bunun en güzel açıklamaları zaten.. filmin sondan başa anlatılması mevzusu da, kıyısından köşesinden de olsa, MEMENTO ya yardım etmiş, memento nun o bunaltırken merak ettiren senaryosu da eminim ki, singer ın bu başyapıtından etkilenmiştir.. stephen baldwin in muhteşem mcmanus performansı, kevin spacey nin yüzünden saflık akan insanlara nasıl yaklaşılması gerektiğine dair verdiği ders, benicio del toro nun, eminim ki, hiçbir filmde görülmesi pek mümkün olmayan görünüşü ve aksanı, kevin pollak ın canlandırdığı hockney karakteri olarak kesinlikle hiçbir şeyi takmayan bir loser performansı, chazz palminteri nin kötü polisi layığıyla oynaması ve karşıtı giancarlo esposito ya iyi polis rolü için pas atması; benim için filmi tadından yenmez hale getiren detayları sadece..Ayrıca keyser soze gibi sinema tarihinin en önemli,en karizma karakterlerinden birinin var olmasına vesile olmuştur yoruma bir iki efsane replikle son vermek istiyorum ---> "şeytanın en büyük hilesi insanları asla varolmadığına inandırmaktır."

0
+27
dogukan35 (Efsane) | 30 Aralık 2010, 19:42

.Şeytanın yaptığı en büyük kurnazlık tüm dünyayı yaşamadığına inandırmakmış. .Bu işte ilk neyi öğrendim biliyor musun? Katili teşhis etmeyi. Diyelim ki bir cinayet nedeniyle üç adamı tutukladın. Geceyi geçirmeleri için nezarete atarsın. O gece kim uyuduysa katil odur. Anladın mı, suçluysan ve yakalandıysan dinlenmek için biraz kestirirsin ve gardın düşer. Olağan Şüpheliler.. Gerçekten izlemekte geç kadlığım bir yapım.. Ama geç olduda güç olmadı.. Yorumlarıda okuduktan sonra elimde olan bu filmi izlemeye karar verdim.. Kesinlikle süper bir film.. Başlı başına harikaydı.. Başında hadi ne olacak çok sıkıcı gidiyor derken, hiç beklemediğim şekilde filmin içinde buldum kendimi bi anda.. Acaip replikler vardı filmde.. Ben fazla bu durumlara takılmazdım ancak üsttede yazdığım replikler gerçekten çok hoşuma gitti.. Filmin sinemalar puanı gerçekten az..  Bir imdb kadar olmalıydı bence.. Ayrıca ilk 50 film arasınada Kesinlikle girmesi gerektiğini düşündüğüm bir film.. Filmin içeriğine tekrar dönersem Keyser Söze\'yi de belirtmek isterim.. Benim kafamda bile değişik bir karakter oldu Keyser Söze.. Kevin Spacey\'de tebrik etmek lazım.. Hiç bir zaman olmadığın bir rolü canlandırmak kolay değildir.. Ama tamamıyla gerçekçiydi.. Film 95 yapımı olmasıyla, konusuyla, oyuncularıyla tekrardan mükemmeldi.. Helede denildiği gibi şaşırtıcı sonuyla.. Kesinlikle izlenmesi gereken bir eser.. 9/10..!!

0
+14
Tüm yorumlar (1062)
Delinquent (Amatör) | 17 Nisan 2014, 12:06

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri.Hikayenin akışı ve sürpriz sondaki olayların çözümü harikaydı.İnsanı koltuğa yapıştırıp kalkamamasını sağlayan bir film.Filme öyle bir kaptırıyorsunuz ki kendinizi,bir bakıyorsunuz film bitmiş.Kevin Spacey harika oynamış.Mükemmel!

Cevap Yaz
0
0
filmreseptoru (Figuran) | 16 Nisan 2014, 23:54

ahhh ahhhhh bu filmi izlemeden sonunu öğrenmeme vesile olan herkese en içten ............................... yolluyorum.

Cevap Yaz
0
0
Beko39 (Amatör) | 07 Nisan 2014, 01:06

bu film tam Türk milletine göre.Hepimiz birazcık bu filmdeki karakterleriz aslında..İzlenir seyir zevki olan bir film

Cevap Yaz
0
0
nothingman (Amatör) | 07 Nisan 2014, 00:00

Böyle insanı ters köşe yapan, düşündüren filmlere hastayım. Geç buldum bu filmi gerçekten harika kurgulanmış.

Cevap Yaz
0
0
eski_dede (Amatör) | 29 Mart 2014, 23:04

Hadi bakalım izliyorum şimdi bitince atıcam yorumu =)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz