Bir Mucizedir Yaşamak

Life is a miracle

Bir Mucizedir Yaşamak (2004) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0
/ 10
67 oy

01 Ekim 2004

DramKomediMüzikalRomantikSavaş

155 Dak.PT155M

Emir Kusturica Ranko Bozic

98 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Bir Sırp mühendis olan Luka, 1992'de Bosna'ya gelir. Yanında opera şarkıcısı olma hayalleri taşıyan karısı Jadranka ve oğlu Milos vardır. Tanrı'nın unuttuğu bir yerdeki küçük bir köye yerleşen Luka kısa bir süre sonra patlayarak Balkanlar'ı cehenneme çevirecek olan savaştan habersiz hayal kurmakta, planlar yapmaktadır.İyimser mizacından aldığı şevkle, bölgeyi turistik olarak kalkındıracak olan tren yolu inşasına başlar. Giderek yaklaşan savaş söylentilerine kulağını tıkar. Gelin görün ki savaş çıkıp oğlu askere alınır, karısı da bir müzisyenin koynuna girip kaçıverir. Berikilerin bir gün döneceği umuduyla canla başla çalışmaya devam eden Luka'nın hayatı görmek istemediği savaş ve çatışmayla kaplanmaya başladığında hayat karşısına Müslüman bir kadın olan Sabaho'yu çıkarır. Ve herşey değişir!

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen mtb888
Tüm yorumlar (22)
fays (Profesyonel) | 02 Eylül 2013, 00:16

İlk olarak; sinema sanatından anlamayanlar böylesi filmlere yorum yapmasınlar.

Life Is Miracle, bir mucizedir yaşamak, bir mucizedir sinema. Hele ki o Emir Kusturica sinemasıysa.

Filmde, Şimdi bile kendini Hırvat, Sırp, Bosnalı değil de kumandan Tito'nun rüyalar ülkesi Yugoslavyalı olarak gören Emir Kusturica'nın üç ülke arasındaki bir köyde, o büyük parçalanma sürecini ve savaşı gözler önüne seriyor. Hem de, acısıyla tatlısıyla, komedisiyle mutsuzluğuyla ve en önemlisi "absürdlüğüyle"; zira, film-noir ve absürd öğeler Kusturica'nın vazgeçilmez nüvelerindendir. Kullandığı simge ve imgelemler o kadar etkileyici ki; insanı "vay anasını nasıl bir gönderme yapmış adam" dedirdiyor adeta. Trenyolu hattı örneği ile savaşan ülkelerin nasıl da etle tırnak olduğunu, trenyolunda kokain sahnesiyle, gücün ve iktidarın gelebileceği noktayı gözler önüne seriyor. Underground ve Babam İş Gezisinde filmleriyle birlikte siyasi argümanları fazla kullanması yönünden çingeneler zamanı filminden ayrılıyor bu filmde. İzleyin arkadaşlar, bu filmde aşk var, savaş var, ihanet var, umut var , mucize var ve en önemlisi "hayat" var. Vasat diyenlere aldırmayın, Kusturica sinemasına kenarından köşesinden bir yerinden tutunursanız mutlaka sizi içine çeker, kurtulamazsınız.

Cevap Yaz
0
0
SinePark (Dublör) | 08 Mayıs 2013, 18:04

film izlerken sıkıyo oyuncular vasat sonlara doğru takas sahnesi güzel sadece

Cevap Yaz
0
0
-sad-shadow (Profesyonel) | 28 Nisan 2013, 16:17

Emir Kusturica,filmleri bağımlılık yapan yönetmenlerden biri.Harika bir film.

Cevap Yaz
0
0
oznuruzer (Amatör) | 31 Mart 2012, 03:13

4. emir kusturica filmim hepsinden aynı tadı aldım.hepsi de izledikten sonra yüzümde bir tebessüm oluştururken bi yandan da millet,savaş ordu büyük devletler...konularında da fazlaca düşündürdü. adam güldürken öylesine güldürmüyor yani bu yanını çok seviyorum işteee

Cevap Yaz
0
0
epxahbarlas (Amatör) | 20 Ocak 2012, 20:53

İzliyecekler için filmin basındaki futbol macı sahnesinde dikkat ile odaklanmalarını istiyorum.Ben krize girdim cünkü :).

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz