Çingeneler Zamanı

Dom za vesanje

Çingeneler Zamanı (1988) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6
/ 10
551 oy

09 Şubat 1990

DramKomediSuç

270 Dak.PT270M

Emir Kusturica Gordan Mihic

Time of the Gypsies

724 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Perhan Romanya'da büyükannesiyle yaşayan yeniyetme bir çingenedir. Çingenelerin doğayla bütün ve kendilerine has atmosferinde, Perhan da biraz kendi iç dünyasında biraz da kızarkadaşının aşk ateşinin içinde yaşamaktadır. Genç çingene, duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri uzaktan hareket ettirebilmektedir de.Mafyatik işler peşindeki Ahmed, ondan yararlanmak için Perhan'ı kendisiyle birlikte şehre gelmeye ve yaşadığı yeri terketmeye ikna eder. Perhan bu yeni hayata tek bir şey için katlanır: yeterince para biriktirmek ve sevdiklerine geri dönüp evlenebilmek. Bir yandan da bacağından ameliyat olmak için onlardan ayrılan kızkardeşini bulmayı ummaktadır.Yönetmen Emir Kusturica'ya uluslararası alanda tanınma getiren ve Cannes'da coşkuyla taçlandırlan bu ilgi çekici yapım, aynı zamanda tamamı çingene dilinde çekilen ilk film özelliğini de taşıyor. Müzik, dram, hayal, bildiğiniz tüm Kusturica bileşenlerini barındıran bir yapım.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen mtb888
Popüler Yorumlar
LOsTGrL (Jön) | 20 Temmuz 2013, 22:17

Bu film bana direk şu repliği hatırlatıyor;“ Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri kimseye inanmıyorum. ”gayet net!

0
+10
DersuUzala (Profesyonel) | 09 Aralık 2012, 16:43

emir custurica 'nın en büyük işi ve en büyük reklamı olan film, gerçek bir şaheser. herkese orjinal dilinde izlemeyi tavsiye ederim. özlellikle izlemeyenler. Dünyada ilk defa bir film çingenelerin dilinde o dünyayı anlatıyor. perhan ın iç dünyası git gel leri, hayalleri ve bunların gerçek acımasız dünyayla karşılaşması. özellikle göldeki rüyaya dikkat. Hele müzikleri. Daha iyi bir seçim düşünemiyorum. Finaliyle anlatım teknikleri, karakter tipikliği ve özenli sahneleriyleTek kelimeyle mükemmel..

0
+9
Tüm yorumlar (224)
unalozlem83 (Amatör) | 05 Nisan 2014, 20:41

Orijinal dilinde izleyin derim,bu filmde herşey çok doğal,evler, mekanlar,insanlar..İçim buruldu izlerken..Müzikler enfes..Beni bile ağlattıysa .! Mukemmel

Cevap Yaz
0
0
seko7356 (Profesyonel) | 05 Nisan 2014, 03:19

Çaresizlik, bilgisizlik insanları kendi eliyle kurtların arasında bırakıyor. Perhan gözünde örtü olduğu için hayatı göremiyor ve başını direğe çarpıyor. Onu düştüğü durumdan kurtarıp gözündeki örtüyü kaldıranlar sayesinde hayatı öğreniyor. spoiler Yani öğrendiğini zannediyor. Tabi bide neden bu örtü onun gözünde? spoiler

Filmin genişletilmiş versiyonunu 5 güne yayarak izledim. İyiki böyle yapmışım bu sayede karakterleri daha yakından tanıma ve empati yapma fırsatı buldum. Filmin müziklerine de değinmeden geçmemek gerek filmdeki duyguyu bize aktarmasının yanında anşatımı daha da güçlü hale getiriyorlar. Aslında bu müziklerin hepsini daha önce dinlememe rağmen bu filme ait olduklarını bilmiyordum. (O da benim bilgisizliğim)

Puanım:8

Cevap Yaz
0
0
batuhanovv (Amatör) | 28 Mart 2014, 18:45

yalnız film 270 dakika değil bunuda belirtmek lazım ^^

Cevap Yaz
0
1
seko7356 (Profesyonel) | 05 Nisan 2014, 03:20

Genişletilmiş versiyonu var, onun süresi.

0
1
charcoal (Amatör) | 02 Mart 2014, 04:31

Bu filme olumsuz yorum yapanlara şaşarım. Harika bir yapıt, izleyin.

Cevap Yaz
0
1
Atehaa (Profesyonel) | 13 Şubat 2014, 22:57

Amatör oyuncular profesyonel işler çıkarmış. Başlarda biraz sıkıyor ama filmde bazı sahneler var onlar sizi sizden alıyor hani. Film bitiyor, bir bakıyorsunuz etkilenmişsiniz ama yeni fark ediyorsunuz :) Tek tek olayları düşünüyorsunuz ve bir sonuca varıyorsunuz "film iyiymiş ya..." Aslında bakarsak filme çok yabancıyım çünkü ülkeye, dile, kültüre yabancıyım, en tatlı yanıda bu. Mesela düğün sahnesindeki adetlerin hem benzerliği hem farklılığı şaşırtıyor insanı en çok şaşırtan gamsızlıkları oluyor herhalde :) Zaman zaman bizim kullandığımız kelimeler var onları duymakda ilginç. Tabi bazıları biraz değişik, örnek: komşulareee komşularee :) Senaryosu çok karışık falan değil ama çok hoş. Kuşkusuz en güzel yanı müzikleri. Filmi izlemeyi düşünmeyenler bile "Ederlezi" şarkısını mutlaka dinlesinler. Beni şaşırtan şeylerden biride abisi merdzanın azraya saldırmasına bi halt dememesi yani azraya kızgın ama abisine tek laf yok acaba uzun versiyonda var mı bunla ilgili bir şey ?

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz