Ateşten Gömlek

Ateşten Gömlek (1923) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
5 oy

DramSavaş

Muhsin Ertuğrul

3 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Yunanlılar'ın işgali sırasında eşi ve çocuğu öldürülen Ayşe ile İhsan'ın sonları ölümle biten öyküsü.Notlar : İlk 'kurtuluş savaşı film denemesi' Türk asıllı kadın oyuncuların sinemaya ilk girdikleri film (Neyyire Neyir, Bedia Muvahhit) 'Ateşten Gömlek' sinemalarda iki ayrı bölüm olarak yani çift bilet karşılığında seyirciye sunuldu.

Filmi Ekleyen krorena
Tüm yorumlar (4)
BaRDaS (Profesyonel) | 24 Ağustos 2013, 19:51

Kurtuluş Savaşını konu alan ilk Türk filmi olmasının yanında aynı zamanda ilk kez Türk kadınlarının bu filmle beraber rol almaya başlamaları da ayrı bir önemidir.

Cevap Yaz
0
0
ferhatyilmaz_7GCD (Amatör) | 26 Kasım 2012, 16:28

filmi izleyemiyor muyuz veya indirebileceğimiz herhangi bir link yok mu?

Cevap Yaz
0
0
yener-cakmak (Profesyonel) | 18 Mayıs 2010, 02:12

ATEŞTEN GÖMLEK / Siyah-Beyaz/Sessiz Film/Yapımcı:Kemal Film - Yapım Yılı:1923 - Yönetmen:Muhsin Ertuğrul - Yönetmen Yardımcısı:Kemal Küçük - Senaryo:Muhsin Ertuğrul (Halide Edip Adıvar'ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlama) - Görüntü Yönetmeni: Cezmi Ar / OYNAYANLAR : Muhsin Ertuğrul(İhsan) - Bedia Muvahhit (Ayşe) - Neyyire Neyyir (Kezban) - diğer rollerde : Emin Beliğ (Peyami) - Behzat Haki Butak - Hakkı Necip Ağırman ;İlk gösterim : İstanbul,Beyoğlu Palas Sineması,23 Nisan 1923 / Filmin konusu,Kurtuluş Savaşı'nda başından yaralanmış bir yedek subay olan Peyami'nin Ankara'da yazdığı savaş hatıralarından oluşmuştur./Filmin gösterime giriş günü,yeni Türk devleti Türkiye'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün,devletin rejiminin Cumhuriyet olarak kabul edildiğini ilan ettiği gündür.

Cevap Yaz
0
0
kubi74 (Amatör) | 28 Ocak 2010, 22:43

bu film cumhuriyet döneminin ilk filmi... bu tarz şeylere büyük hayranlığım var ... bu arada o dönemin kadınları cidden çok güzelmiş özellikle neyyire neyir hanım....

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz