Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Milos Forman

Guguk Kuşu
Milos Forman profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
95 oy
99 kullanıcının favorisi

Milos Forman

Çek Cumhuriyeti

18 Şubat 1932

Biyografisi

Miloš Formani, (aslında Jan Tomáš Forman) (d. 18 Şubat 1932 Čáslav, Çekoslovakya - ) Çekoslovak göçmeni ABD'li film yönetmeni, senarist, aktör ve akademisyen. 1975'te çektiği Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest) ve 1984'te yönettiği Amadeus filmleri ona En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü getirdi, Skandalın Adı Larry Flynt (The People vs. Larry Flynt) filmiyle de bu ödüle aday gösterildi. 1951-1956 yılları arasında Prag'daki Müzik ve Dramatik Sanatlar Akademisi ile Film Akademisinde (FAMU) eğitim gördü. 1960'lı yılların başındaki Çekoslovak sineması bağlamında, Milos Forman'ın ilk filmleri olan Černý Petr (Maça Ası) ve Konkurs bir devrim olarak nitelendi. Bu filmlerde Çek yazarlarının ve geç yeni gerçekçilik akımının, özellikle Ermanno Olmi'nin etkileri oldukça belirgindi. Forman bu ilk filmlerinde sosyalist sanat kavramının ifadeleri olarak benimsendi. Mevcut şartlar Forman'ı Çek Yeni Dalgası'nın tartışmasız yıldızı haline getirdi. Üslubu, aktör-dışı faktörlerin duyarlı kullanımı; canlandırma, doğal seslendirme ve yarı doğaçlama diyaloglar ile Çek folk-rock'ı ve genel anlamda müziğe yönelik şaşmaz bir kulak şeklinde karakterize edilebilir. Bütün bu temel özellikler Bir Sarışının Aşkları ile Koşun İtfaiyeciler adlı filmlerinde daha da belirgindir. 1968 sonrasında Koşun İtfaiyeciler yasaklanmış ve Forman Batı'da kalmaya karar vermişti. Burada, kendi özgün fikrinden kaynaklanarak yapmış olduğu tek Amerikan filminin senaryosu üzerinde çalışmaktaydı; diğerleri edebiyat uyarlamasıdır. Amerika öncesi Forman'ın izleri, en başarılı filmi olan ve Ken Casey'in öyküsünü kökten değiştirerek kendi objektif ve komik vizyonuna getirdiği Guguk Kuşu filminde kolaylıkla gözlemlenebilir. Bu film 1975 yılında Oscar kazandı. Aynı yıl Forman, Amerikan vatandaşlığına geçti. Forman sinisizimle suçlanmıştır; ancak Forman'ın vizyonu Bohumil Hrabal, Hasek veya Skvorecki gibi Çek edebiyatının siniklerinin ideoloji karşıtı, realist ve hümanist geleneğinden gelmektedir. Forman'ın yönetiminin etkisi bazı Kuzey Amerika filmlerinde bile hissedilebilir; ancak kalıcı önemi, yapmış olduğu üç Çek filminden kaynaklanmaktadır. Bu filmlere, Amerika'yı Amerikalılara duyarlı bir yabancının gözlerinden göstermek amaçlı cesur bir çaba olan Taking Off adlı filmi de eklenmelidir. Forman, çalışmalarını en çok satan kitap ve oyunların uyarlamaları yönünde sürdürmüştür.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (12)
Avatar
TarantiNolan (Figuran) | 30 Eylül 2015, 08:40

''Ben yönetmenliğe 2 değişik yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Bir tarafta büyük sinemadan etkilendikleri için sinema yapmaya karar verenler var. Fellini, Welles ya da Bergman'ın yapıtlarını görmüşler ve kendilerine '''Ben de aynı şeyi yapmak istiyorum.'' demişler. Diğer tarafta ise kötü sinemaya tepki olarak film yapmaya karar verdikten sonra kendilerini bir devrimin içine atar gibi yönetmenliğe saldıranlar var.''

Cevap Yaz
0
0
deckard (Profesyonel) | 9 Mayıs 2015, 17:14

Guguk Kuşu ve Amadeus adlı iki başyapıtı sinemaya kazandırmış sonrasında her daim kaliteli filmler çekmiş usta yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
elvan_dagguden (Figuran) | 9 Ocak 2014, 18:27

Amadeus ile tanıdığım, sinemanın devlerinden biridir. Amadeus'u aynı hafta içinde 4 kez seyretmeme neden olmuş hayranlık uyandıran yönetmendir. Sonrasında ise guguk kuşu ve goyanın hayaletleri ile beni benden almış, kendisine duyduğum hayranlığı katlayarak hastası olmamı sağlamış kişidir.

Cevap Yaz
0
0
LuisBunuel (Artist) | 17 Şubat 2013, 14:35

amadeus en müthiş yapımıdır...

Cevap Yaz
0
0
gogola (Artist) | 3 Eylül 2011, 02:47

Süper yönetmen az film ile hep mükemmeli yakalamış dahi, saygılar sana.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz