Tom ve Jerry

8,8 105 oy

Tom ve Jerry Dizi Konusu

 Tom ve Jerry, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış kısa filmler serisi halinde, ev kedisi Tom (tam adı Thomas) ile onunla aynı mekanı paylaşan ev faresi Jerry arasında  geçen komik mücadelelerin anlatıldığı animasyon serilerinin genel adıdır. Hanna ve Barbera ikilisi, Hollywood'da bulunan MGM çizgi film stüdyosunda 1940 ile 1957 arasında 114 kısa film yazıp yönetmişlerdir. Bunlardan 13'ü akademi ödülüne aday gösterildi, 7'si "En İyi Kısa Animasyon Filmi Akademi Ödülü" aldı.
  Metro-Goldwyn-Mayer çizgi film stüdyosunun kapanmasından sonra, 1960 yılında Tom ve Jerry filmlerinin yapımcılığını Gene Deitch devraldı ve filmler Batı Avrupa'da yapılmaya başlandı. 1963 yılında Tom ve Jerry, yapımcılığını Chuck Jones'in almasıyla tekrar Hollywood'a geldi. Kısa filmler serilerinin sonlandığı  1967 yılına gelindiğinde toplam 161 kısa film yapılmıştı. 1970'li yıllara gelindiğinde Hanna-Barbera birlikte bir film stüdyosu kurdular ve filmler televizyona taşındı. 80'lerde ve 90'lı yıllar boyunca çeşitli TV şovları gösterildi. Uzun filmler ve özel şovlar yapıldı. Günümüzde ise Tom ve Jerry'nin hakları Warner Bros. şirketine aittir ve 2006'dan beri Tom and Jerry Tales adıyla yeni seriler yapılmakta ve ABD'de çeşitli televizyon kanallarında gösterilmektedir.

Devamını Oku

Tom ve Jerry Dizisi Seslendirenler

Tümünü Gör
Yapımcı: William Hanna , Joseph Barbera , Fred Quimby Favori: 80 kullanıcının favori dizisi Diziyi İzleyenler: 89 kullanıcı Tom ve Jerry dizisini izledi