Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Trans X İstanbul

Trans X İstanbul (2014) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
0.0 / 10
0 oy

2014 - Türkiye

-

114 Dak.

 -

Maria Binder

 -

TRANS X ISTANBUL

Film Özeti

Türkiye’nin büyük kentlerinde birçok trans*kadın yaşıyor. 2009’dan bu yana cinayete kurban giden trans*ların  sayısında bir artış görülmesine rağmen bu cinayetlerin failleri, çoğu zaman cezalandırılmayacaklarına güveniyorlar.
İstanbullu trans*kadın Ebru K., dostlarının sürülmesi ve öldürülmesine karşı mücadele veriyor. Yirmi beş yıldır insan haklarının ve özelde LGBTIQ bireylerin haklarının etkin savunucularından biri; nüktedanlık, kendiyle dalga geçme ve siyasal dirayet yoluyla Türkiye toplumunu değiştirmek istiyor. Ebru, yönetmenin annesi, 85 yaşındaki emekli Alman hemşire Margarethe’yle tanışıyor ve trans*lar için bir huzurevi açmaya karar veriyor. İstanbul'da kentsel dönüşüm ve Gezi protestoları da film boyunca kendini hissettiriyor. Gayet kişisel bir belgesel olan Trans X İstanbul, Türkiye’deki trans* bireylerin insan haklarının desteklenmesini hedefleyen çoklu platform projesinin de bir parçası.
“Bu film, devlet ve toplumun kültürlerarası ilkel bir mekanizma aracılığıyla (siyasal dışlanma kriteri olarak görünürdeki kişisel özelliklerini) ellerinden aldığı onur ve namuslarını geri kazanmak için kendiliğinden ve mizah içinde harekete geçen insanları görünür kılmayı hedefliyor.” – Maria Binder

Devamı
Gizle
Görüşleriniz