Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

8,2 104 oy

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Film Konusu

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, savaşın anlamsızlığını gözler önüne seren ve savaşta herkesin kaybettiğini savunan Erich Maria Remarque'nin “Im Western nichts Neues” isimli romanından uyarlanan bir klasik.
Film, Birinci Dünya Savaşı'na bağnaz öğretmenlerinin kendilerine empoze ettiği militarist-milliyetçi duygularla gönüllü olarak katılan Alman gençlerinin savaşın ağırlığı ve acımasızlığı altında nasıl ezildiklerini, bedenen kurtulsalar bile geri dönüşü olmayan verdikleri bu kararın ruhların da açtığı derin yaraları çarpıcı bir biçimde gözler önüne serer. 
Hem film hem kitap yayınlandığı dönemde birçok milliyetçinin tepkisini çekmiş, İtalya ve Almanya'da filmin gösterimi yasaklanmış; kitap ise Nazi Almanyası'nda 1933 yılındaki “Kitap Yakma Eylemi” sırasında yakılmıştır. Film aynı zamanda, en iyi yönetmen ve en iyi film dallarında Oscar ödülünün de sahibi olmuştu.

Devamını Oku

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Filmi Oyuncuları

Tümünü Gör
Yapımcı: Carl Laemmle Jr. Favori: 101 kullanıcının favori filmi Filmi İzleyenler: 107 kullanıcı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmini izledi Filmi Ekleyen: XZAFERX