Dr. Jekyll And Mr. Hyde

9,1 10 oy

Dr. Jekyll And Mr. Hyde Film Konusu

Victoria dönemi Londra’sında geçen filmde saygın ve örnek bir vatandaş olan Dr. Jekyll’ın üzerinde çalıştığı kendi buluşu olan bir ilacı yine kendi üzerinde denemesiyle geceleri ruhen ve bedenen bir canavara dönüşmesi, gündüzleri de tekrar normale dönmesi anlatılmaktadır. İnsan doğasında bulunan kişilik farklılıklarının bir alegorisi olan film aynı zamanda Victoria dönemi İngiliz üst sınıfının ahlaki düalizmine de bir eleştiri getirmektedir. Bulundukları sosyal konumun beklentileriyle, konumlarına yakışmayan fantezilerinin iç çatışmalarını yaşayan aristokratların/burjuvaların ahlaki kuralların farkında olarak onları bile bile çiğnemelerinin bir alegorisidir..
Stevenson’ın romanı 1908 yılından başlayarak defalarca sinemaya aktarılmıştı. Victor Fleming’in 1941 tarihli bu filmi, 1931′deki Rouben Mamoulian’ın filminden sonra romanın ikinci sesli sinema uyarlamasıdır. Ayrıca film “en iyi görüntü”, “en iyi kurgu” ve “en iyi özgün müzik” dallarında Oscar’a aday gösterilmişti..

Devamını Oku

Dr. Jekyll And Mr. Hyde Filmi Oyuncuları

Tümünü Gör
Yapımcı: Victor Saville Favori: 5 kullanıcının favori filmi Filmi İzleyenler: 4 kullanıcı Dr. Jekyll And Mr. Hyde filmini izledi Filmi Ekleyen: Kilgore
Bu filme henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!