Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Tesla

Tesla (2007) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7 / 10
14 oy

2007 - Hırvatistan

BiyografiKısa Film

44 Dak.

Miro Brankovic

5 kullanıcının favori filmi

7 kullanıcı, Tesla filmini izledi.

Film Özeti

"delilik ve dahilik arasında gidip gelen ve çok güçlü kitle katliam silahları uretebileceği endişesiyle amerikan hükümetinin gözetimi altında yaşamaya mahkum edilen aynı zamanda buluşları dönemin ekonomisini yerle bir edeceği için başta general motors olmak uzere birçok kurum tarafından baltalanmış değeri bilinmemiş dahinin hayat hikayesi."
 "tesla'nın hayatı boyunca yapmak istediği şey, elektrik dalgalarını, aynı hertz dalgalarında (bildiğimiz radyo dalgaları) olduğu gibi atmosferde iletebilmekti. böylelikle tüm insanlık için bir merkezden üretilen, bedava elektrik sağlanmış olacaktı. sürekli bu hedef üzerine çalıştı durdu, ancak amerikan elektrik dağıtım şebekesinin patronları bu fikri pek beğenmediler (önce edison'un şirketi, sonra westinghouse). ona verdikleri destekleri bir bir çektiler, oysa tesla ta o zamanlar kısıtlı imkanlarıyla şimşekten dahi güçlü arklar yaratmayı başarmıştı, şu bahsedilen tesla bobini aracılığı ile."
"tesla'nın bugün günlük yaşamda kullandığımız herşeyde direk payı vardır; bilgisayar, televizyon, radyo, internet. hatta o kadar ki, radyoyu tesla'nın bulduğunu amerikan yüksek mahkemeleri 50'li yıllarda kabul etmişti. bugün evlerde kullandığımız ac şebekeler yine tam olarak onun icadıdır; ac şebekeler sayesinde tesla, edison'un dc sistemini darmadağın etmiş ve elektriği uzak mesafelere iletmeyi başararak, bu rahmeti her eve sokmuştur.""nikola tesla'nin cizdigi hava bobini'ni abd bugun dunyayi ufo safsatalariyla uyutmak icin kullaniyor!"

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen iquana
Görüşleriniz