Sinemalar.com

Atatürk’ün Hayat Hikayesi Beyazperdede

Atatürk’ün Hayat Hikayesi Beyazperdede
27 Şubat 2010

Dünya sinema tarihinde Ghandi, De Gaulle, Mandela, Napolyon gibi büyük liderleri anlatan sinema filmlerinin yanındaki yerini alacak olan Veda, Zülfü Livaneli’nin
kaleminden ve gözünden bir sinema filmi olarak beyazperdeye taşınıyor.

 

Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü… Atatürk ve Salih Bozok…

 

“Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi…

 

Çekimlerine 27 Ekim’de başlanan filmin senaryo çalışması 3 yıl sürdü ve çekimler 7 haftada tamamlandı. Yapımcılığını Kamera Film’in, senaryosunu ve yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin üstlendiği filmin müzikleri de Livaneli’ye ait.

 

“Veda” filminin başrollerinde ise Sinan Tuzcu, Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci , Ezgi Mola ve Burhan Güven yer alıyorlar.

 

Tamamı yerli sermaye ile hazırlanan bu projede, 13 kişilik İtalyan ve Alman teknik ekip görev aldı. Ünlü Alman görüntü yönetmeni Peter Steguer’in yanı sıra İtalyan sanatçılar Aldo Signoretti (Saç) ve Vittorio Sodano (Makyaj) bu ekibin içindeki isimlerdendi.

 

Tasarımlarını Baran Uğurlu’nun yaptığı kostümler dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi ve işlendi.

 

“Veda” filmi 2010 Mart ayında vizyona girecek.

Tüm yorumlar (23)

Avatar
hamitkaya (Amatör) | 11 Temmuz 2010, 01:07

bende bu projede olduğumdan ötürü çok mutluyum saygılarımla.

Cevap Yaz
0
0
BesteNicK (Figuran) | 4 Şubat 2010, 21:49

Atamızın hayatını konu alan bi film yani tabikide bi başyapıt olucak...

Cevap Yaz
0
0
sokoko (Amatör) | 30 Ocak 2010, 16:43

Ön yargılı olmamak lazım sonuçta Atamızın büyüklüğünü bilmeyen yok. İnşallah Can Dündar'ın filmi gibi hayal kırıklığına uğramayız.

Cevap Yaz
0
0
kinoman (Profesyonel) | 29 Ocak 2010, 11:02

atatürk filmi çekiliyorsa abartılı portre filmler değil michael collins model alınmalı daha o tür sade ve ylaın filmler daha koaly izlenir ve dünya kamuoyunda daha kolay algılanır.

Cevap Yaz
0
0
alpegn (Amatör) | 5 Ocak 2010, 15:48

Aslında inanıyorum ki gönlümüzden geçen dünya çapında bir film olması,nasıl Mel Gibson, iskoçyalı bir halk kahramanını dünyaya bu şekilde tanıttıysa,Atatürk bunu hayli hayli hakediyor.Ayrıca dünyaca tanınan aktörlerin böyle filmlerde oynamasıda (Brad Pitt,Kevin Costner,ikisinden birisi muhakkak benzetilebilir) çok etkili olabilir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz