Türk Sinemasının Efsanevi İsmi Türker İnanoğlu Hayatını Kaybetti.

02.04.2024 21:39
Türk Sinemasının Efsanevi İsmi Türker İnanoğlu Hayatını Kaybetti.

Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan yönetmen, senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu, hayatını kaybetti.

88 yaşındaki ünlü Türk sinemacı Türker İnanoğlu, bir süredir yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tedavi görüyordu. Ancak, doktorların tüm çabasına rağmen İnanoğlu, hastanede yaşamını yitirdi.

Acı haberi duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük" ifadelerini kullandı.

Türker İnanoğlu Kimdir?

Türk film yönetmeni, yapımcısı, senaristi ve iş insanı olan Türker İnanoğlu, 1936 yılında Safranbolu'da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Safranbolu'da, lise ve yüksek eğitimini İstanbul'da yaptı. 1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Ömer Lütfi Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. 1959 yılında yaptığı Senden Ayrı Yaşayamam filmiyle yönetmenliğe başladı. 1960 yılında Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurdu. 1979'da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında da bir televizyon stüdyosu kurdu. Çok sayıda televizyon yapımlarına imzasını attı. Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında İstanbul Maslak'ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açtı. Oyuncu Filiz Akın'la yaptığı evlilikten 1965'te İlker İnanoğlu dünyaya gelmiştir. Filiz Akın'dan ayrıldıktan sonra 1974 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlenmiş ve bu evlilikten de Zeynep isminde bir kızı olmuştur.

Kaynak: Sözcü