Sinemalar.com

Sherlock Holmes: Ezber Bozma Vakti!

18 Ocak 2010

Gerek edebi anlamda, gerek ise sinema ve Tv sektörü mevzu bahis olduğunda Sherlock Holmes, belli başlı taşları yerine oturmuş bir karakter. Dolayısı ile, sivri zeka detektifimizin sırtlayıp götürdüğü maceralar da belli başlı formüllere tabi olmuş vaziyette. Olaya bu açıdan bakıldığı zaman Sherlock Holmes aslında makulün üstünde sayılabilecek risklere girmeyi de ihmal etmemiş. Tabi Holmes takipçilerini bertaraf edebilecek bu değişim, genel sinema izleyicisini yakalayabilecek bir gişe canavarına da dönüşmüş...


Misal olarak, Sherlock Holmes\'un Viktoryen James Bond olarak tabir edilmesi hiç de zor değil. Dr. Watson ve Holmes\'un neredeyse durdurulamaz birer dövüş makinasına dönüşmesi, izleyen bünyelerin bir kısmında hazım problemleri yaratacaktır elbette. Fakat önümüzdeki filmin ticari sinema örneği olduğunu da unutmamak gerek. Görsel anlamda bu kadar bonkör bir Holmes hikayesi izleyebilmenin bedellerinden biri de, yer yer geçmişe sünger çekebilme feragatını gösterebilmekten geçiyor. Bu değişim, yukarıda da belirttiğim gibi kolay kabul edilebilir bir değişim değil. Nihayetinde SH isminin arkasına yaslanmış bir aksiyon filmi olduğunu düşünmekten çekinmeyenler de olacaktır fakat sinemadaki aksiyon ve polisiye anlayışının değiştiğini kabul ediyorsak bu gibi değişimleri de kabul edebilmek gerekir diye düşünüyorum.


Sherlock Holmes, ticari sinemanın en eğlenceli örneklerinden biri. Açıkçası iyi tutmuş bir kimyası var. Hedef izleyici yelpazesi göz önünde bulundurulacak olursa "kendini izlettirebilme" misyonunu başarılı bir biçimde yerine getirebiliyor. Aksiyona doymayan bir Holmes, bazı önyargı kilitlerimizi açabildiğimiz takdirde yaşanması gereken bir deneyim sunuyor. Robert Downey Jr.\'ın yer yer abartılı ama her daim övgüye şayan oyunculuğu bir tarafa Jude Law ve Mark Strong\'un son derece yerinde seçimler olduğunu çatır çatır ispatlıyor film. Bunun dışında atmosferinin tadı, espri unsurunun ekşimemesi, bütün makyajına rağmen koklanabilir bir dönemi perdeye başarılı bir biçimde yansıtabilmesi de cabası.


En az filmin kendisi kadar önemli bir unsur varsa o da Guy Ritchie\'nin bu film ile şekillenecek akibeti ki esgeçilecek gibi bir nokta değil. Yaptığı son işler, beklenen etkiyi yaratamadığından dolayı, eleştirmenler tarafından bol bol karalanan Ritchie\'nin kariyerinde vücuda getirmiş olduğu en yüksek bütçeli yapım olan Sherlock Holmes ile sırtını doğrulttuğunu söyleyebiliriz. Hatta bu denli yüksek bütçeli bir filmin "kısıtlamaları" göz önüne alındığında bir kaç orjinal sahne ile (ve tabi son jenerik ile) nevi şahsına münhasır imzasını da filme basmasını biliyor.


Kısacası, Sherlock Holmes projesi ilk zikredildiği andan itibaren kafalarda belli başlı soru işaretleri ve bir miktar önyargıya mahal vermişti burası kesin. Fakat tamamen ticari bir örnek olarak bakıldığında, son derece eğlenceli bir seyirlik olduğu bir gerçek! Markasının sorunsalları üzerinde gereğinden fazla kafa patlatmak yerine önümüzdeki filmden tat almamız en akıl karı seçim diyebilirim...Şimdiden İyi Seyirler...

Tüm yorumlar (7)

Avatar
siflali (Amatör) | 18 Kasım 2010, 02:16

Güzel yazı gerçekten tebrik ediyorum. Film çok iyi yazılıp çizilmiş. Karakterler öyle oturmuşki izlemeye başladığınızda başından kalkmak kimsenin aklına gelmiyor. 2. filmide bu denli iyi olur inşallah

Cevap Yaz
0
0
DNA-RNA (Jön) | 2 Temmuz 2010, 17:51

Çok iyi bir analiz,güzel bir yzı olmuş tebrikler..

Cevap Yaz
0
0
Jenna (Jön) | 6 Şubat 2010, 01:42

Bu film sahiden de ezber bozuyo,  çok film izledim ve hayran oldum ama bunu hiç biriyle kıyaslamam.  eğlenceli,  macera dolu,  sivri zeka kahramanımız,  süper  bi de yardımcı...    tabii çoğu filmde bu  terimleri bulursunuz da bu filme fazlasıyla oturuyordu.  Süperdi  yani.   :))

Cevap Yaz
0
0
Le-monde (Figuran) | 7 Şubat 2010, 21:32

bilmem siz katılırmısınız da Avatarla bu filmi kıyaslayacak olsam avatardan en az 2 puan yüksekte olur diye düşünüyorum Sherlock Holmes
Gerçekten seyir zevki müthişti bu filmin..

0
0
IndianaJoNeS2 (Profesyonel) | 1 Şubat 2010, 16:24

sherlock holmes gerçekten harika bi film..izledim ve filme kapıldım kaldım..seri olması için dua ediorum.. umarım diğer bölümleride çıkar..

Cevap Yaz
0
0
hollywise (Amatör) | 18 Ocak 2010, 18:23

gidilmesi gereken bir film
 
 
gerçekten güzel film bğnyesinde birçok şeyi barındırıyor gerek espriler gerek aksiyon sahneleri gerek gizemi... Filmde hiç sıkılmayacağınızı bilmelisiniz. sonu tamamen sürpriz olduğu için daha güzelleşiyor ve 2. filminde mesajını veriyor.
Robert Downey JR ayrı bir parantez açmak gerekiyor.Ben o role çok yakışdığını ve kusursuz bir oyunculuk ortaya koyduğunu düşünüyorum zaten son günlerde altın küre de bir ödül aldı bu oyunculukla.DR.Watson rolünde Jude Law da güzel bir iş çıkarmış.
İyi vakit geçirebileceğiniz gidilmesi gereken bir film.
ve son olarak filmde ara ara çalan ve filmin sonunda çalan o müzik gerçekten hafızalarda yer alıyor.
 
 

Cevap Yaz
0
0
xasin (Profesyonel) | 13 Eylül 2011, 01:20

musti allahına kurbaan ne zmandır o şarkıyı arıyorummm

0
0
apiko (Amatör) | 13 Mart 2011, 18:23

o zaman çok teşekkür ederimm:)

0
0
musti5959 (Amatör) | 10 Şubat 2011, 13:44

filmin sonunda çalan o hafızalarda iz bırakan müziğin ismi The Dubliners-Rocky Road to Dublin :)

0
0
apiko (Amatör) | 5 Temmuz 2010, 13:40

hah işte o hafızalara yerleşen müziğin sahibini arıyorum bende..albümlerinde yer vermemişler:(bu konuda da aydınlatırsan sevinirim..

0
0
Görüşleriniz