"Garfield" Globalde "Furiosa: Bir Mad Max Destanı" Filmini Geçti!

28.05.2024 10:43

"Furiosa: A Mad Max Saga" uluslararası gişede 75 bölgeden 33,3 milyon dolar elde ederek "Garfield The Movie"nin gerisinde kaldı!

Yönetmen George Miller'ın post-apokaliptik serisinin beşinci filmi "Furiosa: Bir Mad Max Destanı", ilk hafta sonunda küresel olarak 58,9 milyon dolar hasılat elde etti; bu, 168 milyon dolarlık yapım bütçesi göz önüne alındığında zorlu bir başlangıç olarak değerlendiriliyor.

Warner Bros.'un prequel filmi "Furiosa: Bir Mad Max Destanı" ve Sony'nin animasyon filmi "Garfield" ilk sıra için kıyasıya mücadele ediyor. Her iki film de hafta sonu yaklaşık 25 milyon dolar hasılat elde etti ve Pazartesi günü 31 milyon dolara ulaştı. 

"Furiosa: Bir Mad Max Destanı" bu hızla, selefi olan 2015 yapımı "Mad Max: Fury Road" kadar başarılı olmakta zorlanacak. Tom Hardy ve Charlize Theron'un başrol oynadığı o film, benzer büyük bir bütçeye karşılık 380 milyon dolar hasılat elde etmişti. Anya Taylor-Joy ve Chris Hemsworth'ün ön planda olduğu film, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından geniş çapta beğenilse de, "Mad Max: Fury Road" kadar övgü alamadı, bu nedenle yaşlı erkek sinemaseverlerden oluşan ana hayran kitlesinin ötesine geçemedi.

ABD ve Kanada dışında, "Furiosa: Bir Mad Max Destanı" en güçlü başlangıcı 4,5 milyon dolar ile Kore'de yaptı, ardından 2,6 milyon dolar ile Fransa, 2,5 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 2,4 milyon dolar ile Meksika ve 2,2 milyon dolar ile Avustralya geldi. IMAX ekranları, 4,7 milyon doları uluslararası pazarlardan olmak üzere, küresel gişe satışlarının 9,5 milyon dolarını oluşturdu.

Garfield” haftalar önce uluslararası gösterime başladığından beri dünya çapındaki bilet satışlarında 91,1 milyon dolara ulaşarak önde gidiyor. Chris Pratt'in ünlü pazartesi günlerinden nefret eden turuncu kediyi seslendirdiği “Garfield60 milyon dolarlık maliyetiyle “Furiosa: Bir Mad Max Destanı”ndan çok daha ucuzdu. Uluslararası hafta sonu gişe sıralamasında 51 denizaşırı pazardan elde ettiği 14 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. “Garfield” henüz Japonya, Fransa ve Avustralya gibi birkaç büyük pazarda gösterime girmedi. Şu ana kadar en büyük pazarlar, 17,4 milyon dolar ile Meksika ve 5,2 milyon dolar ile Almanya oldu.

Kaynak: Variety