Kosmos Berlin'de

19.02.2010 10:31
Kosmos Berlin'de

Türk sinemasının son dönemdeki en önemli yönetmenlerinden Reha Erdem, Almanya\'nın başkenti Berlin\'de düzenlenen 60. Berlin Film Festivali Berlinale\'de \"Kosmos\" adlı filmini tanıttı.

 

Erdem, oyuncular Türkü Turan ve Sermet Yeşil ile filmin yapımcısı Erol Atay\'ın katıldığı basın toplantısında, filmin Türkiye\'nin doğusunda Kars\'ta, 3 bin metre yükseklikte çekildiğini belirterek, \"Burası, coğrafi ve tarihsel anlamdaki zenginliği ve hiçbir zamana ait olmaması nedeniyle seçildi\" dedi.

 

Film için oluşturduğu malzememin orada bulunduğunu, bu şekilde bir \"kosmos atmosferi\" yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Erdem, \"Kosmos\'un çok geniş bir anlamı var ve aynı zamanda hiçbir anlamı yok. Aynı zamanda bir isim\" dedi.

 

Kosmos karakterini değerlendiren Erdem, dünyada karşılıklı ilişki kurma tarzının çok insani bir düzeyde olmadığını, ilişkilerin hep kazanmak ya da kaybetmek üzerine kurulu olduğunu, ancak Kosmos karakterinin insanlara daha farklı yaklaştığında iletişimsizliğe düştüğünü, bunun da kendisi için trajik bir durum olduğunu belirtti.

 

ERKEKLERİN EGEMEN OLDUĞU KÜLTÜR...
Erdem, filmde neden çok fazla erkek, buna karşılık az sayıda kadının yer aldığı şeklindeki bir soru üzerine, kendi yaşadığı yerde ve dünyanın birçok yerinde de erkeklerin egemen olduğu bir kültürün mevcut olduğunu, filmdeki küçük şehrin de dünyanın bir yansıması olduğunu, bu nedenle kadınların filme yeteri kadar etkili olabilecek kadar sahnede bulunmadığını kaydetti.

 

Oyuncu Sermet Yeşil de, Kosmos karakterinin \"Robin Hood\" karakteri gibi düşünülmemesi gerektiğini belirterek, \"Karakterin böyle bir tarafı var. Seçmiyor, sınıfsal bir ayrım yapmıyor. Herkesi insan olarak görmek istiyor\" diye konuştu.

 

AA