Sinemalar.com

Eyyvah Eyvah: Eyvah Dedirtmeyen Komedi

26 Şubat 2010

Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar gibi komedyenlerin filmlerini beyaz perdede gördükten sonra sıra Ata Demirer’e geldi. En son “Osmanlı Cumhuriyeti”nde izlediğimiz Ata Demirer, kendine gelen senaryoları beğenmeyince bu kez filmin senaryosunu da kendi yazmış. Yönetmen koltuğunda ise daha önce “Döngel Karhanesi”ni yöneten Hakan Algül oturuyor. Demirer’e eşlik eden isimse Demet Akbağ. Film bir kere bu iki önemli ismin varlığıyla dikkat çekiyor. Ancak sadece iki isimden ibaret bir film çıkmıyor ortaya.

 

“Eyvah Eyvah”, Çanakkale – Geyikli’de dedesi ve ninesiyle yaşayan klarnetçi Hüseyin’in hikayesi. Bir şekilde hayatına devam eden bu arada da bir hemşireye sevdalanan Hüseyin, hayatını değiştirebilecek bir haberle İstanbul yollarına düşüyor. Burada önce hemşerisi Terzi Ramiz’i buluyor. Ramiz’in dükkânında da hayatı, daha sonra aynı yolda yürüyeceği, gece kulüplerinin en çok iş yapan solisti Firüzan’la kesişiyor. Bundan sonra da olaylar birbirini takip ediyor. Filmde bir kere gerçekten çok güzel oyunculuklar izliyoruz. Ata Demirer’in Trakyalı şivesi ve tavırları zaten stand up gösterilerinden tanıdık ve bir o kadar da başarılı. Ayrıca film için gerçekten de klarnet ustası Serkan Çağrı’nın babasından ders alarak klarnet çalmayı öğrenmiş, marifetlerini film boyunca izliyoruz. Demet Akbağ’a gelince son yıllarda Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kadın komedyenlerden biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor bu filmle. Canlandırdığı Firuzan karakterinde her gün ekranda gördüğümüz Seda Sayan, Demet akalın, Lerzan Mutlu gibi isimlerin bir karmasını görüyoruz. “Bir Demet Tiyatro”da canlandırdığı Züleyha karakteriyle aynı paralelde gibi ancak tamamen başka bir kimlik izliyoruz. Bu arada Firuzan’ın bir burç dergisi için yapılan fotoğraf çekimindeki kostüm ve makyajları gerçekten yaratıcı ve eğlenceli olmuş. Artı onlara eşlik eden Salih Kalyon, Bican Günalan, Tanju Tuncel, Bülent Şakrak gibi isimleri de es geçmemek lazım.

 

Son yıllarda Türkiye’de pek çok komedi filmi yapılıyor. Ancak sadece gişeyi hedefleyip ucuza ve kolaya kaçılınca kalitesiz filmleri üst üste izliyoruz. “Eyvah Eyvah” bir kere samimiyetiyle pek çok filmden ayrılıyor. Gerçekten bizden bir hikaye var ortada; -mış gibi olan, naylon karakterler üzerine dönmüyor hikaye. Film boyunca hikayenin içinde olup gerçekten eğleniyorsunuz. Esprilerin düzeyi çok iyi ayarlanmış. Ne yerlerde geziyor ne de havalarda. Son üç yıl içinde 3 filmini izlediğimiz bir serinin yandaşları “filmlerin amacı sadece güldürmek” diyor.”Eyvah Eyvah” bu işin aslında nasıl yapılacağının çok iyi bir ispatı. Sinema eleştirmenleri hep “sanat” diye tutturmuyor oysa. Sinema içinde türler vardır bunlardan biri de “izle – unut” denen iyi vakit geçirme filmleridir. Amaç film boyunca izleyiciyi eğlendirmektir. Bunu; sıkmadan, sululuklara bulaşmadan, tempoyu düşürmeden yapmak marifet ve bu film bunu kesinlikle başarıyor. Eli yüzü düzgün, izleyiciye doğru anlatılmış bir Türk filmi izlemek ve gerçekten iyi zaman geçirmek istiyorsanız bu şansı değerlendirin.

Tüm yorumlar (19)

Avatar
screamworks (Profesyonel) | 16 Aralık 2010, 22:27

".. “Eyvah Eyvah” bir kere samimiyetiyle pek çok filmden ayrılıyor... " bence de Eyvah Eyvahı diğer sözde komedi filmlerinden Recep İvedikler den ayıran en önemli taraf buydu...
ellerinize sağlık...

Cevap Yaz
0
0
goko12 (Artist) | 24 Nisan 2010, 17:46

gerçekten izledim ve beyendim en azından gora veya recep ivedik filmleri gibi komedi adına şaklabanlık yapmıyorlar

Cevap Yaz
0
0
rcnylkn (Figuran) | 6 Mart 2010, 18:03

Acıkcası sırf kadrosu ıcın bıle olsa gıdıp ızlenecek bır fılm. Ata Demırer ve Demet Akbağ bence olay burda bıtıyor. Nerdesın Fıruze adlı fılmde  de DEmet Akbag sanatçı rolunu cok ıyı canlandırmıstı. Tabı ordakı sızofren bır kısılıktı : )

Cevap Yaz
0
0
cemre92 (Amatör) | 4 Mart 2010, 23:29

yaaa ben bu kadar güldüğümü bu kadar hatırlamıyorummm filmden yeni geldm süper yaaaa hele kör numarasıı koptum orda yaa receple karşılanamıcak kadar seviyesi yüksek bi film recep\'e de gittm uyudum yaniii bnce bu süperrr :))

Cevap Yaz
0
0
thefica (Amatör) | 3 Mart 2010, 23:54

Lütfen şu filmi Recep İvedikle karşılaştırıp durmayın.bence bu filme ölçü biile olamaz.çok gişe yapması filmin güzelliğini göstermez ayrıca.hatırlayın babam ve oğlum ilk çıktığında doğru düzgün kimse izlememişti ama gitgide sevildi.oyüzden ata demirer ile sürekli böğüren recep i karşılaştırmayın artık !!! 

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz