Sinemalar.com

Vampir İmparatorluğu: Kaçabildiğin Yere Kadar

8 Mart 2010

Kurtadam yazımda zaten uzun uzadıya vampir filmlerinin günümüzdeki akibetlerine yer verdim. O sebeple burada tekrar Alacakaranlık\'tan, Blade\'e; Karanlıklar Ülkesinden, Kan Arzusu\'na farklı dallardaki örneklerine birer birer değinmeme gerek yok. Geçtiğimiz yılın en başarılı iki örneği olarak gördüğüm Gir Kanıma ve Kan Arzusu dışında Alacakaranlık\'ın genç izleyici kitlesini cezbetmesini takiben, video sektörü de bu anlayışa kayıtsız kalmadı. Bu üç farklı filmin ortak bir noktası var, o da \"ötekileştirilmiş\" vampirlerin imtiyazlarını hiçe sayıp aramıza katılabilmeleriydi. İdeolojik anlamda ve içerik mevzu bahis olduğunda birbirlerine çok uzak olduklarını baştan kabul ediyoruz zaten.

 

\"Ötekileştirme\" durumu, yukarıda da değindiğim gibi sınırları kaldırılmış haldeydi fakat Vampir İmparatorluğu ile bu anlayış tersine evrilmiş bir şekilde geri dönmüş oldu. İşin pazar kısmına daldığımız vakit, yüzeye çıkmamız her ne kadar zor olsa da, şu dakikadan sonra ortaya çıkacak vampir filmleri, izleyicinin kanını son damlasına kadar içebilmek adına yeni yeni fikirlere sırtını yaslayacaklardır. Bu bağlamda Vampir İmparatorluğu, sırtını dayadığı mitin kodları ile özgürce oynayan bir film ve ardından gelecek yapımların bir kısmına belki de örnek teşkil edebilecek düzeyde, grotesk ile estetiği yan yana sunmaya çalışıyor.

 

B Filmi görünümüne sahip dolaylı bir gişe filmi ile karşı karşıyayız. Üstelik, kadrosundaki isimler de son derece ağır isimler ve -örneğim Willem Defoe ya da Sam Neill- projede yer almaktan pek de sıkılmış gibi gözükmüyorlar. Daha fazla daldan dala konmadan filmin içeriğine doğru şerit değişimi yapmak istiyorum. Malumunuz bir çeşit distopya ile karşı karşıyayız. Yine de bu distopya örneği tam anlamıyla post-apokaliptik bir formda çıkmıyor karşımıza. İnsan nüfusunun, dünyanın yüzde beşi gibi trajik bir rakama ulaştığı ve vampir nüfusunun ekolojik istilası ile karşı karşıya kalan gezegenimiz için tek kaçış yolu \"yapay kan\" projesinin hayata geçmesi gibi görünmektedir. Fakat Willem Defoe\'nun suretinde hayat bulan Elvis, vampir olmaktan kurtulmanın yeni bir yöntemini bulmuştur. Bu yöntem denendiği ve başarılı olduğu takdirde, her iki ırkın da yok olma tehlikesi ortadan kalkacaktır.

 

Öyle mi dersiniz? Tabi ki hayır! Zira büyük patron Charles Bromley\'nin ağzından döküldüğü üzere \"Yapay kan asla gerçeğinin yerini tutmayacak ve alım gücü olan herkes insan kanı kullanmaya devam edecek.\" Bunu bir kapitalist sistem eleştiri olarak alabilmek için öyle derin kodları kırmaya gerek yok! Romero\'nun zombilerle dillendirdiğini; Spierig kardeşler, -zombiler kadar müşkül durumda olmayan vampirler ile anlatıyorlar. Üstelik, odak noktasına sadece \"arz-talep\" prensiplerini sıkıştırmıyorlar. Örneğin son derece hava kalan bir mutasyon mevzusu ve trajik bir \"patron kızı\" öyküsü de var filmde...

 

Vampir İmparatorluğu\'nu, klişeler ile korkusuzca oynadığı için tebrik edebilirim fakat B-filmi estetiği sebebi ile bazı taraflarına göz yumabileceğimiz halde; havada kalmış çok fazla kısmı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Gişedeki akıbetine göre devam filmi gelebilecek olan bu film, eğer ki açıklamalarını o taraflara saklıyorsa belki mazur görülebilir fakat yine de bir \"ilk film\" için mevcut kusurlarını da görmezden gelmek pek mümkün değil. Bunu belki de Timur Bekmebetov\'un Gece Nöbeti kazasının bir benzeri olarak görebiliriz. Şöyle ki, yarım sezonluk bir diziye eş değer materyalin bir film saatine sığdırılması böyle sonuçlar doğurabiliyor.

 

Aksiyon namına beklentisi olanları tatmin edebilecek bir film. Bununla birlikte \"bizdenleşen\" vampir kalıplarının dışına çıkması da ilgiye şayan bir yapım olduğunu gösteriyor fakat yine de ceplerinize fazla beklenti sokuşturmamanızı tavsiye ederim...Herkese İyi seyirler...

Tüm yorumlar (8)

Avatar
aybegun (Amatör) | 30 Ağustos 2010, 22:04

Biz vampir içeren filmlerde vampirlerden sonn derece korkarken- underworld, dracula, blade- alacakaranlık ve getirdikleriyle vampirlere sempati beslemeye kitapları okurken "ay insansa gitsin, vampirlere kalsın dünya." demeye başladık. ters bakış açısı bizi bu hale getirdiyse ya da ölümsüzlük çeşitli kitaplarda "vayy be süper bişi" olmaktan "sadece boş bir yalnızlık!" kavramına çevrilebildiyse, bana kalırsa sormamız gereken şu biz yeniden vampirlerden korkmaya başlayabilir miyiz? ya açıkçası ben bu ve bunun gibi filmlerin + kitapların çıkmasına taraftarım nerde o drakulalar demek istiyorum. vampirler korku ögesiydi ya aşk ögesi değill!!!!

Cevap Yaz
0
0
karadelik (Figuran) | 8 Temmuz 2010, 12:21

gayet ilginç alacakaranlıktan sonra böyle filmler iii olabilir ...bir türün hem iyisi hemde kötüsü olmalıki arada ki ayrımı anlaya bilelim ...vampir kötü olması gerekirken alacakaranlık bize iyi gösterdi ve kötü olarak da algılamaz sak tarafsız yargılara varılamayacağını düşünüyorum ..kesinlikle böyle filmler de izlenmeli

Cevap Yaz
0
0
edabrl (Amatör) | 25 Haziran 2010, 23:24

bence kötü bir filmdi. vmpirlere farklı özellikler katılmaya çalısılmıs ama bana sorarsanız ellerine yüzlerine bulaştrmıslar. askıda kalan cok nokta vardı bi kere. devam fılmı cekılecek gıbı ama ılk fılmın de cok eksık noktası var. izlenmeye değer bı fılm olarak gormuyorum kesınlıkle. zaten vampır fılmlerıne fecı sarmıs durumdayız ve derıne ınmeye calıstıkca sacmalıyoruz bu fılmde olduğu gıbı...

Cevap Yaz
0
0
Tartarus (Dublör) | 3 Haziran 2010, 20:43

bana daha çok Alacakaranlık'ın aşırı dereece (!) sevilmesinden sonra bu durumdan yararlanılmak için çıkarılan bir film gibi geldi şu sıralar vampirler moda ya! Tam vampirlere doyduk şimdi de mitolojiler çoğalmaya başladı. Artık cıvıttılar birkaç vampir filmi yetmiyor mu veya mitoloji??? bence yeni konulara yelken açmalılar artık kim bilir daha ne kadar ilginç konular var ama şu vampirlere takıldık :D Alacakaranlık'ı veya vampirleri sevmediğim için değil hatta bunların hastasıyım ama bir sürü vampir kitabı da çıkmaya başladı bana bunlar itici geliyor durumdan yararlanmak için çıkarılmış kanlı filmler :D filmi eleştirmiyorum çünkü daha izledim biliyorum ki bu da harika bir filmdir ama sıktılar artık!!!

Cevap Yaz
0
0
alfredopacino (Amatör) | 13 Mart 2010, 16:23

Konusu diğerlerine göre farklı, daha doğrusu tam tersi. Şuanda vizyondaki filmlerin çoğundan daha iyi. Gidilebilir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz