Sinemalar.com

Dersimiz: Atatürk 19 Mart'ta Vizyonda!

Dersimiz: Atatürk 19 Mart'ta Vizyonda!
9 Mart 2010

Senaryosunu \"Şu Çılgın Türkler\" ve \"Diriliş\" kitaplarıyla fırtınalar estiren, Atatürk\'ü ülkemizde en iyi araştırmış, en iyi anlamış yazarlardan olan Turgut Özakman’ın kaleminden çocuklara Atatürk dersi...

 

Yapımcılığını Birol Güven ve Serkan Balbal’ın üstlendiği, yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı ve yapımı Mint Prodüksiyon tarafından üstlenilen, Halit Ergenç, Çetin Tekindor ve Batuhan Karacakaya’nın başrollerini paylaştığı “Dersimiz Atatürk” filmi için geri sayım başladı.

 

Halit Ergenç’in Atatürk’ü canlandırdığı, çocuklarımıza ve genç nesile Atatürk\'ü en doğru, en yalın ve en seyre değer şekliyle anlatma amacı taşıyan filmin anlatıcısı konumunda olan ve filme ismini veren dersin hocasını, yani \"Tarihçi Dede\"yi sinemamızın duayenlerinden Çetin Tekindor oynuyor.

 

Tarihçi Dede’nin torunu ve torununun okul arkadaşlarına Atatürk’ü anlatmasıyla başlayan film, sinema tekniklerinin kullanıldığı bir ders niteliğinde... Tarihçi Dede çocuklara Mustafa Kemal\'in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır, Kurtuluş Savaşı\'nın en önemli cephelerine götürür.

 

Şüphesiz Atatürk’ü en çok seven yazarlardan Turgut Özakman, filmle ilgili çocuklara şöyle sesleniyor: “Sevgili cocuklar! “Dersimiz: Atatürk” sizin için, size Atatürk’ü doğru olarak yansıtmak için yapıldı. Ama büyüklerinizi de alın bu filme öyle gelin. Çünkü öğretmenlerinizi, anne babalarınızı, ağabey ve ablalarınızı, dede ve büyük annelerinizi de ilgilendiren birçok yanları, özellikleri, sürprizleri var. Gururla, zevkle, yararlanarak izlenecek, doğru, yalın bir film yapmak için hepimiz çok özen gösterdik. Seveceğinizi umut ediyoruz. Sevgilerimizle”

Tüm yorumlar (1)

Avatar
JenGarner (Star) | 11 Mart 2010, 23:24

son zamanlarda Atatürk ile ilgili filmler çekilmeye başlandı. aslında çok güzel birşey, hem çocuklara hem büyüklere doğru ve etkileyici hikayeler konular anlatmak...fakat ne kadar doğru ne kadar yanlış ne kadar etkileyici? filmin konusu Atatürk...insanlar yıllarca kensinin sayısız hikayesini anlatmış,sayısız şeyler duymuştur. konu çok güzel olduğu gibi çok da zor. düşünsenize Atamızı daha yeni yeni tanıyan bir çocuk izlese onun ilk izlenimi ne olucak? önemli birşey bu. çünkü orda ne gördüyse belleğine onu yerleştiricek. bunu düşünerek mi yapılıyor filmler acaba? inşallah böyledir. Çetin Tekindor'un ağzından Atatürk'ü dinlemek güzel olabilir ama Halit Ergenç ne kadar oynayabilir işte benim kafamda o büyük bir soru işareti :/

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz