Sinemalar.com

Bal 9 Nisan’da Vizyona Giriyor

Bal 9 Nisan’da Vizyona Giriyor
10 Mart 2010

Semih Kaplanoğlu’nun dört yılda tamamladığı Yusuf Üçlemesi’nin son filmi olan BAL, 9 Nisan 2010 Cuma günü beyazperdede sinema izleyicisiyle buluşacak.
BAL’ın kazandığı Altın Ayı, \"Susuz Yaz- Metin Erksan\" (1964) ve \"Yol -Yilmaz Güney\" (1982) ile beraber uluslararası alanda sinemamıza verilen en büyük üçüncü ödül özelliğini de taşıyor.

 

Yapımcılığını Kaplan Film ve Heimat Film’in üstlendiği ve CineFilm’in dağıtımını gerçekleştireceği BAL’ın başrollerinde Tülin Özen (Zehra), Erdal Beşikçioğlu (Yakup) ve Bora Altaş (Yusuf) yer alıyor.
Yusuf Üçlemesi’nin son filmini Eurimages desteğiyle Rize Çamlıhemşin’de çeken Semih Kaplanoğlu, \'Çocukluğa dair hatırladığımız her şeyin içinde doğanın da payı var\' diyor.

 

BAL’ın görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, sanat yönetmenliğini Naz Erayda yaptı. Kurgusu Ayhan Ergürsel, Semih Kaplanoğlu ve Suzan Hande Güneri’ye ait olan filmin konusu şöyle:

 

Yedi yaşındaki Yusuf, ilkokula başlamış, okuma yazma öğrenmektedir. Babası Yakup, ürkütücü bir ormanın derinliklerinde, yüksek ağaçların üzerine kurulmuş el yapımı kovanlarda üretilen karakovan balcılığıyla uğraşmaktadır. Yusuf bir sabah gördüğü rüyayı babasına anlatır. Bu rüya ikisi arasında sonsuza dek kalacak bir sırdır. Aynı gün Yusuf sınıfın önünde öğretmenin verdiği okuma metnini okurken aniden kekelemeye başlar ve arkadaşlarının alay konusu olur.

 

Yakup, anlaşılmaz bir nedenle soyu hızla tükenen Kafkas arılarının peşinden uzak bir ormana gider. Babasının gidişiyle Yusuf iyice sessizliğe gömülür. Günler geçer, Yakup\'un gecikmesi Zehra\'yı ve Yusuf\'u tedirgin eder.

 

Babasını aramak için ormanın derinliklerine dalan Yusuf\'un gördüğü rüya gerçekleşecek midir?

Tüm yorumlar (3)

Avatar
deliss (Figuran) | 12 Mart 2010, 14:46

Semih Kaplanoğlu’nu tebrik ediyorum emeği be yeteneğini sergilemiş gerçekten..ödülü de tamemen hak ediyo kesinlikle izlenmeli

Cevap Yaz
0
0
HAYAL-ett (Amatör) | 11 Mart 2010, 10:47

Bekledigim Filmlerden biri  12 martta girecekti vizyona normal de ama uzatmıslar suresıni.Ödüllü Filmlerimizden yurt dısında yeterince saygıyı görmüş bir film aynı saygıyı bizler de gösterip sinemalarda bunu göstermeliyiz.

Cevap Yaz
0
0
zgm (Jön) | 10 Mart 2010, 12:20

ödül almış bir filmi merakla bekliyorum. Dahah var ama olsun

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz