Sinemalar.com

Acı Bir Hayat Öyküsü: İnadına Yaşamak

12 Mart 2010

Sundance Film Festivali\'nde ciddi bir ilgiyle karşılanıp ödül ve övgülere boğulduğunda kimse daha ileriye gideceğine ihtimal vermemişti Precious\'un. İnanılmaz kasvetli ve boğucu karakterler, obez, AIDS hastası, zenci bir kahraman, dayak, psikolojik şiddet, sefalet ne ararsanız filmde fazlasıyla mevcuttu. Lakin Precious tüm söylenenleri ve ihtimalleri yerle bir etti. Ve sahne ışıkları altında hiç te şık durmayacak senaryosuna mukabil birçok ana-akım filmleri sahne dışına itip ben burdayım demeyi de başardı.

 

Bu seneki Oscar Töreninde ve Altın Küre Ödülünde de yardımcı kadın ödüllerini hanesine yazdıran Precious uyarlama senaryo ve en iyi kadın oyuncu dalında da en güçlü adaylardan biriydi. Pekala başka bir jüriyle bu ödülleri alması da mümkündü ama netice itibariyle bu küçük ama etkili filme daha fazlasını çok gördü Amerikalı sinema kodamanları. Yine de Oscar\'larda District 9 ve Precious gibi küçük filmlerin büyük bütçeli filmlerle beraber yarışa alınması Amerikada\'ki ödül törenlerinde ciddi bir yapı değişikliğine gidildiğinin ufak bir yansımasıydı. Eski usül seçim sistemini bir kenara bırakılarak daha demokratik bir oylamaya giden akademi üyeleri, aralarına daha fazla genç üye alarakta ilerleyen yıllarda bizi şaşırtacağa benziyor. Darısı Precious gibi filmlerin daha büyük ödülller almasına diyor ve filmimize geçiyoruz.

 

Tam adı \'\'Precious, Based on the Novel Push by Sapphire\" olan bir kitap uyarlaması olan Precious 16 yaşında siyahi bir genç kızın acı, taciz ve sefalet dolu hikayesini bizlere anlatıyor. Babası tarafından hamile bırakılmıs, AIDS hastası ve annesi tarafından sürekli hakarete ve fiziksel şiddete maruz kalan, ergen bir kızın sarsıcı hikayesi Precious. Bu filmde stil oyunları, görsel efektler ve muhteşem müzikal anlar yok. katıksız oyunculuklar ve saf sinema var. Öyleki filmde hepsi ayrı ayrı döktüren kadın oyuncular olmasa film belkemiğini kaybeder ve hiçbirşeye benzemezdi belki de. İşin ilginç tarafı Glitter gibi rezelat filmlerde boy göstermiş ve müzikal anlamdaki kariyeri zikzaklar çizen Mariah Carey bile sıfır makyajla rolünün hakkını vererek seyirciyi şaşırtıyor. Hayatında ilk kez bir filmde boy gösteren Senegal asıllı Gabourney Sidibe\'de yaşadığı sarsıntıları seyirciye geçirmekte hayli başarılı. Ve gelelim filmin kalbine. Evet Mo\'nique filmde öyle bir anne portresi çiziyorki insanın feleği şaşıyor. İzlerken kızıyor, sıkışıyor, onu anlıyor ama onu asla affedemiyorsunuz. Aldığı ödülleri sonuna kadar hakeden bu kadın ayakta değil amuda kalkılıp alkışlansa yeri olur. Türk Sineması\'nın içine düştüğü büyük bir tuzak olan duygu sömürüsü tuzağına düşmeyen tonuyla da Precious alkşları hakediyor. Saatli bomba kıvamındaki konusuyla, seyircinin kalbini buran ama onu zorla ağlatmayan bir film Precious.

 

Filmin dağıtım işleriyle bizzat ilgilenen ve ona arka çıkan ünlü Amerikalı talk show yıldızı Oprah Winfrey\'in gazıyla da sezonun sürpriz gişe canavarı olan film Amerika\'da şaşırtıcı da bir gişe yaptı. Tıpkı selefi Distrcit 9 gibi Precious\'ta ABD\'de iyi film yapmanın yıldız oyuncular ve büyük bütçeyle olmadığını bir kez daha kanıtladı. Sinema esasen senaryo, yönetmen ve oyuncu karışımdan oluşan bir kokteyl aslında. Darısı Türk sinemasının başına diyor ve iyi seyirler diliyoruz.

Tüm yorumlar (10)

Avatar
-TaMaRa- (Efsane) | 15 Mayıs 2010, 21:19

"Bu filmde stil oyunları, görsel efektler ve muhteşem müzikal anlar yok. katıksız oyunculuklar ve saf sinema var. Öyleki filmde hepsi ayrı ayrı döktüren kadın oyuncular olmasa film belkemiğini kaybeder ve hiçbirşeye benzemezdi belki de." kritiğinize kesinLikLe katıLdığımı beLirtmenk isterim.. GeneL anLamda başarıLı bir kritik bence...

Cevap Yaz
0
0
WirGiNiA (Amatör) | 20 Mart 2010, 13:13

filmi henüz izleyemedim ama bu yorum gerçekten güzel olmuş ..en yakında zamanda izlcm..

Cevap Yaz
0
0
gnlalan35 (Profesyonel) | 19 Mart 2010, 04:47

Mo’Nique nın oyunculugu beni gerçekten çok şaşırttı ayrıca mariah carey e de gelince kötünün iyisi diyebilirim genellemek gerekirse kadın oyuncu değil fakat elinden gelenin en iyisi bu demekki senaryo ağır drama düşük bütçeyle de güzel iş cıkmış izlenilesi bir film ii seyirler herkese

Cevap Yaz
0
0
cemertem (Artist) | 17 Mart 2010, 23:24

Kötü bir eleştiri olmuş. Kusura bakmayın ama filmi mi eleştiriyorsunuz yoksa hikayeyi mi analiz ediyorsunuz anlamadım. Bu yazdıklarınızın hepsi filmin hikayesiyle, karakterin sorunlarıyla ve filmin öncesi sonrası durumuyla ilgili. Çok kısa bir oyuncu analizi yapmışsınız o da hayli zayıf. Filmi eleştirirken yönetmen de işin içinde olmalı. Yönetmenin planları, çıkarttığı sahneler, oyuncular üzerindeki etkisi kabiliyeti vs okumak isterdim. Şahsen ben yazsaydım çok daha farklı bir eleştiri çıkartacaktım ortaya. Benim fikrime göre de çok başarılı bir film. Yazınızda dekora, müziklere, kurguya yer ayırmamanız da cabası. Birbirinden çarpıcı sahneleri bir yapboz gibi birleştiren kurgu yönetmeni var, olaya çok iyi yerleştirilmiş müzikler var, Precious'un iç dünyasının olduğu flashbackler var (yönetmenle ilgili) ama yazınızda hiçbiri yok. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Yönetmen öyle bir işin altından kalkıyorki harlem gibi bir yerde uyuşturucuyla ilgisi olmayan bir film çekiyor. Bu hakikaten daha önce görülmemiş bir örnektir. Harlemle ilgili her filmde muhakkak uyuşturucuya kokaine tüccarlara dem vurulur fakat bu filmde yönetmen bunu kullanmamış aksine saf dışı bırakıp sosyal sıkıntılardan dem vurmuş. Son derece kabiliyetli bir yönetmen olduğunu düşünüyorum. İyi seyirler.

Cevap Yaz
0
0
-TaMaRa- (Efsane) | 15 Mayıs 2010, 21:16

cemertem'e katıLmakLa birLikte site üyeLerinin geneLini ve site amacını (FiLmi kısaca tanıtmak) düşünürsek fazLasıyLa yeterLi bir yazıdır.

0
0
ruhastasya (Amatör) | 11 Nisan 2010, 11:40

Siteyi iyi takip etseydiniz, yazarlardan birine (sanırım aynı yazar) bir başka filmle ilgili çok fazla bilgi verdiği yönünde eleştirilerin geldiğini de görürdünüz. Ayrıca, yazılı ya da görsel metin okumaları çok kişiseldir. Yazar, filmi hangi açıdan, hangi kriterlere göre irdeleyeceğine kendisi karar verir. Bu sitedeki yazılar da dört başı mamur bir film eleştirisinden çok filmleri tanıtır nitelikte genel olarak. Yazarlar da buna göre davranıyorlar. Ben yazıyı yeterli buldum. Beni filmle ilgili bilgilendirdi, izlemeye yönlendirdi. Objektif bir bakışla yazılmış samimi bir metin.

0
0
zeybay123 (Dublör) | 16 Mart 2010, 19:46

 Güzel bir yorum ben filmi daha izleyemedima ma yakında izlemek istiyorum.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz