Sinemalar.com

Özel Kuvvetler - Modern Jedi Şövalyeleri

22 Mart 2010

Patates Baskının izi misali karşımıza çıkıp duran gençlik komedilerinden yavaş yavaş sıyrılıp, iyi işlenmiş mizah örgüsüne sahip yapımları kucaklamaya başladık sonunda. Bu bağlamda laf esprisi -ya da daha kaba tabir ile laf ebeliği- anlayışı yerini biraz daha duruma yönelik jestlere bıraktı. Örneğin Fransa\'dan kopup gelen Rumba gibi dinamik yapımlar yüz güldürecek yaratıcılık kıvılcımlarına sahipken, Hollywood da duruma fazla kayıtsız kalmıyor son zamanlarda!

 

Özel Kuvvetler\'in durum esprisi mağarasına sığındığını iddia etmiyorum fakat çizginin dışında seyreden mizah anlayışını, hele ki riskli olarak kabul edebileceğimiz böyle bir dönemde önümüze sunması alkış toplayacak türden. Bir de mizah yapısını, sıcak savaş ve savaş öncesi, psişik kulvarda eğitilen \"özel kuvvetler\" rivayetini pekiştirecek bir temel üzerine inşa etmesi akıllıca.

 

Peki nedir bu Özel Kuvvetler? Uzunca bir müddet varlığı tartışılmış olan bir askeri birimdir. Rivayetlere göre bu birimdeki askerler, stratejik haber alma, mevzilenme, yön bulma ve tespit etme gibi konularda psişik yeteneklerini kullanan \"özel\" kişilerdir. Bahsi geçen iddiayı bir kaç adım ileri götüren Jon Ronson\'ın kitabı, böyle bir birliğin var olduğu konusunda okuyucularını daha fazla inandırmıştır. Neticede bu gün, böyle bir özel kuvvetin varlığı kabul edilse dahil, elde  somut veriler yoktur - ya da var olan veriler ortadan kaldırılmaktadır vs vs.

 

Özel Kuvvetler\'in çıkış noktası ise, kişisel bunalımını üzerinden atabilmek için sıcak savaş bölgesinin ısısında terlemek isteyen Bob Wilton\'ın; bu biriminin emekli askeri olan Lyn Cassady ile yollarının kesişmesidir. Lyn gerçek anlamda psişik güçlere sahip önemli bir adamdır. Nitekim birliğinde yer alan Larry Hooper ile gizli bir rekabet halindedir. Söylentiye göre bu birlik, Bill Django tarafından büyük bir gizlilik ve titizlikle kurulmuş fakat bir süre sonra bu stratejik hamlenin oynanma sırası geçmiştir. Bunun üzerine Hooper, Django\'yu da yanına alarak bu birliği yeniden hayata geçirmeye karar verir.

 

Bir kara komedi örneğine göre oldukça fazla referans (Başta Yıldız Savaşları olmak üzere) barındıran ve izleyicisinin kafasını kurcalamaktan keyif alan bir yapım Özel Kuvvetler. Tıkır tıkır işleyen ilk bölümü, finale doğru biraz oldu bittiye gelse de, elindeki malzemeyi çekip uzatmakta ve ona esneklik kazandırmakta fazla zorlanmıyor.

 

Filmin diğer önemli artısı ise hiç kuşkusuz, aynı zamanda hem popüler hem de başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosu. Taze oscarlı Jeff Bridges, tadından yenmeyecek performansı ile Kevin Spacey, benzer rollerin ağırlığından ustaca sıyrılan George Clooney, ana karakterlerden birine hayat verirken filmi sırtlamaktan çekinmeyen Ewan McGregor ve kısa ama eğlenceli performansı ile Stephen Lang oldukça yerinde bir kimya ile filmin anatomisine en ufak zarar vermeden döktürmüşler.

 

Nihayetinde, bahar ayının hareketliliği ve sinemasever bünyelerin kaliteli mizah arayışı bir bakıma pararel bir çıtayı takip etmekte diye düşünüyorum. Mevcut alternatif az olabilir lakin Özel Kuvvetler bu açlığı bir nebze dindirebilecek son derece temiz ve sağlam bir kara komedi örneği. Şimdiden İyi Seyirler...

Tüm yorumlar (6)

Avatar
suleymanmilas (Figuran) | 29 Mart 2010, 12:07

sinema hayranı olan biri olarak bu kadroya yakıştıramadığım ve çok kötu fılmler arasında ılk 10 da yer bulabılecek bır fılm.merak edıp gısıyorsunuz ve bın pısman oluyorsunuz ızledıgınıze...
bence zamanınızı baska bır fılmde degerlendırın

Cevap Yaz
0
0
c3m77 (Figuran) | 26 Mart 2010, 18:48

Kadroya bakıpta aldandığım filmler sıralamasında 1. sırayı veriyorum.isminide bizimkiler sagolsun gene sacma sapan cevirmiş normali keçilere bakan adamlar olacaktı.sacmalıktan oteye gidememiş bi film.

Cevap Yaz
0
0
skyvulture (Amatör) | 26 Mart 2010, 16:52

Cemou
konusu belli değil diyorum  güzel kardeşim bir okumayı öğren bir iyi bak...Ayrıca buradaki insanların ne demek istediğimi de çok iyi anlıyorlar.Tabi senin gibileri düşünemediğimden direk olarak o şekil yazdım.bir porno filminin konusu bile varken bu filmin nasıl olmaz dimi ?Hem sen bir önceki yorumunda 68 kuşağından bahsetmişin belli bir kitleye hitap etmişler demek istiyorsun..Sinema evrensel bir olaydır.Dini dili yoktur ve herkesin anlayabileceği üzerinde düşünebileceği yapıtlardır. 68 kuşağından günümüze birçok film tekrar yapılmış ve gayet konusunu 7-70\'e herkes çömüştür.Ve tekrarlıyorum hayatımda seyrettiğim en berbat ne olduğu belirsiz gereksiz zaman öldüren bir filmdir!

Cevap Yaz
0
0
womack (Amatör) | 19 Nisan 2010, 23:46

hayatında film izlememişsin diyen adamın yorumlarına bakarmısın arkadas :D gözüme takıldı güldüm yahu. ayrıca skyvulture haklısın dostum(Y) boşver milleti

0
0
cemou (Amatör) | 26 Mart 2010, 18:35

Demek ki hayatında film izlememişsin ne diyelim...Konusu da gayet belli! :) Anlayamamışsın...

0
0
lordmad (Figuran) | 25 Mart 2010, 11:18

Uzun zamandır izlediğim en kötü film.Yani tamam sıkıldığım filmlerde oldu ama bu film nedir ya?BERBAT!...

Cevap Yaz
0
0
skyvulture (Amatör) | 23 Mart 2010, 19:23

saçma sapan bir film kadrosuna bakıpta sakın aldanmayın.Uyumamak için zor tuttum kendimi ne konusu belli ne gidişatı..Tam bir zaman kaybıııı

Cevap Yaz
0
0
cemou (Amatör) | 24 Mart 2010, 02:10

Bir filmin konusu nasıl olamaz? Var mı böyle gerzek bir yorum yahu? Bu kadar komik bu kadar saçma bir yorum olabilir mi? Dünya üzerinde nasıl bir film KONUSU YOK diye eleştirilebilir! Tüyleri ürperiyor yukarıdaki şahsın mantığı ile sinema izleyenleri gördükçe! Filmin gayet de konusu vardı güzel arkadaşım ne yazık ki anlayamamışsın. "Film kötü çünkü konuyu iyi işleyememişler" desen anlayacam! KONUSU YOK NE yAHU!!!

0
0
Görüşleriniz