Sinemalar.com

İstanbul’un Fetih Öyküsü Çekiliyor

İstanbul’un Fetih Öyküsü Çekiliyor
28 Nisan 2010

Hollywood standartlarındaki etkileyici prodüksiyonuyla bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen en iddialı yapım olan Fetih 1453 filminin çalışmaları hızla devam ediyor. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini en gerçek haliyle gözler önüne serecek olan film; altyapısından senaryosuna, kullandığı teknolojiden dekor ve kostümlerine kadar Türk sinemasında birçok ilke imza atıyor. Sadece sanal gerçeklik teknolojisine 2 milyon dolar bütçe ayıran film, bugüne kadar Türkiye’de yapılan en görkemli film olacak.

 

Türk ve İslam dünyası açısından büyük öneme sahip olan ve bugüne kadar sinemaya uyarlanmayan Fatih Sultan Mehmet’in destansı İstanbul fethi ilk defa seyirciyle buluşacak. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Aksoy’un üstlendiği, senaryosunun Attila Engin tarafından kaleme alındığı ‘Fetih 1453’ filmi Türkiye’nin en pahalı yapımı olacak. Bu görkemli filmin üç aşamalı olarak planlanan çekimlerinin ilk aşaması tamamlandı, montajlandı ve tüm görsel efektleri bitirildi. İkinci aşamanın çekimleri ise 03 Mayıs tarihinde başlıyor.

 

Oyuncu eğitmenleri, savaş koreografları, dublörler ve atlı sahnelerde kullanılacak dövüş ustalarının  yurt dışından özel olarak getirtildiği film, gerçek çekimin getirdiği sınırlamaları ortadan kaldıran sanal gerçeklik teknolojisine ayırdığı 2 milyon dolar bütçesiyle de alanında bir ilke damgasını vuruyor.

 

Hollywood teknolojisine sahip ilk tarihi Türk filmi

 

İstanbul, Mersin, Edirne ve Yalova’nın 4 ayrı çekim mekanı olarak belirlendiği filmde şu anda var olmayan birçok tarihi mekanı tekrar canlandırmak için Hamit Keleş’in yönetiminde, sanal gerçeklik teknolojisine baş vuruluyor. Araştırması 19 kişilik bir ekip tarafından yapılan dönem mimarisinin tüm öğeleri, green-box ve blue-box tekniklerinin uygulandığı stüdyo çekimlerinde hayata geçirildi. 100 kişilik ayrı bir teknik ekip ise ‘2012’ adlı ünlü Hollywood bilim kurgu filminin yapımında kullanılan bilgisayar efektlerini kullanmak üzere istihdam edildi. Filmde, sanal gerçeklik ortamında dünyada yeni yeni kullanılmaya başlanılan, her biri 16 çekirdekli işlemciye sahip 200 adet bilgisayar kullanılıyor. Dünya standartlarında animasyon tekniklerinin uygulandığı film aynı zamanda Türkiye’de bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı ilk tarihi film olma özelliğini de taşıyor.

 

15000 m2’lik dekor, 25 bin metre kumaştan kostüm

 

İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmet’in kişiliği üzerinde odaklanan filmin görsel gerçeklik bütünlüğü için dekor ve kostüm araştırmaları titizlikle yürütüldü. Çeşitli Osmanlı ve Bizans yapıları ve sokakları, Mimar Sinan Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Tarihi Uzmanı  Doç. Dr. Gülgün Köroğlu ve Bizans Mimarisi Danışmanı Massimo Farinelli tarafından yapılan dönem mimarisi araştırmaları sonucunda, 15000 m2’lik alan üzerine dekore edildi. Savaş planlarının çekimi için 2’si yabancı 5 yapım tasarımcısı tarafından İstanbul surları, Bizans yapı ve sokakları, Ceneviz ve Osmanlı gemileri birebir uygunlukta inşa edildi. Filmde döneme ait bir kısım orijinal aksesuar ve eşyalar kullanılırken; mancınık, Greek Ateşi, savaş kuleleri ve fetihte kullanılan toplar gibi 1238 parça savaş enstrümanı da aslına uygun şekilde yeniden yaptırıldı. Döneme ait kılık kıyafet ve yaşam tarzı araştırmaları Topkapı Sarayı Müzesi Padişah Elbiseleri ve Kumaşlar Bölümü Uzmanı Em. Doç. Dr. Hülya Tezcan’ın danışmanlığında, dönem kıyafetleri dikimi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları Kostüm Tasarımcısı Canan Göknil tarafından özel olarak kurulmuş bir dikimevinde, 35 kostüm ustası terzi tarafından yeniden tasarlanarak gerçekleştirildi. Bu çalışmalar sırasında üzerlerinde özel boyahanelerde renklendirme, eskitme ve işleme uygulamaları yapılan 25 bin metre kumaş kullanıldı. Savaş sahnelerinde kullanılan 1500 adet komutan ve asker zırhı ve savaş malzemeleri de özel olarak Çek Cumhuriyeti’nde yaptırıldı.

 

İkinci yönetmen Holywood’dan, oyuncu eğitmeni Çek Cumhuriyeti’nden

 

Fatih Sultan Mehmet’in tahta çıkışı ile İstanbul’u fethettiği 2 yıllık döneminin ilk kez ele alındığı film, 350 çalışanı ile de Türkiye’nin en kalabalık film ekibine sahip projesi olma özelliği taşıyor. 8 ay süren detaylı cast çalışmaları neticesinde belirlenen oyuncu ekibi, oyunculukta tecrübeli, büyük çoğunluğu tiyatro oyuncusu olan ‘taze yüzler’ den oluşuyor. Fatih Sultan Mehmet\'i oynayacak oyuncu ise 1680 kişi arasından günler süren bir eleme ardından seçilen, daha önce beyaz perdede görünmemiş bir yüz.

 

Oyunculuk alanında da özenli bir çalışmanın yürütüldüğü filmde, Çek Cumhuriyeti’nden gelen uzman bir ekip tarafından kılıç ve mızrak kullanma, ok atma, at binme ve senkronize savaş eğitimi dallarında yoğun bir eğitimden geçti.

 

Çekimler boyunca yaklaşık 15 bine yakın figürasyon kullanılacak olan 1453 Fetih filminin savaş sahnelerinde görev  alacak 100’e yakın  dublör, Starwars, Gladiator, Cennetin Krallığı, Troya gibi filmlerde yer alan dublörler arasından seçilerek yurtdışından özel olarak getirtildi. Savaş Sahnelerinin çekimi ve koordinasyonu için de Star Wars ve Wanted gibi filmlerde ikinci yönetmenlik ve dövüş koreograflığı yapan  Nick Gillard, koreograf ve ikinci yönetmen olarak görev alıyor.

 

Senaryo editörlüğünü Faruk Aksoy ve İrfan Saruhan’ın üstlendiği filmin müzikleri içinse Oskar ödüllü Hans Zimmer ve Brain Tyler ile görüşmeler devam ediyor.

Tüm yorumlar (46)

Avatar
DeathNote37 (Dublör) | 27 Eylül 2011, 18:12

film ve yönetmen hakkında kötü düşünceleriniz olsa bile ailenizle birlikte sinemasına gitmelisiniz 17 milyon dolar bütçe ile hazırlanmış istanbul`un fethi konusu daha ne olsun

Cevap Yaz
0
0
mehdidenizi (Artist) | 10 Mart 2011, 04:23

Muhteşem Yüzyıl dizisinin tartışmalarının gündemin ilk sırasında olduğu Türk dizi sektörününde anlaşılan önümüzdeki dönemlerde bu tarz yapımlara ağırlık verilmeye devam edilecek. Türk-Katar ortak yapımı 75 milyon dolar bütçeli Fatih Sultan Mehmet dizisi ve filminin senaryosunun Beyazıt Akman'ın kaleme aldığı "Dünyanın İlk Günü " kitabından yapılacağı bildirildi. Türk-Katar ortak yapımı 75 milyon dolar bütçeli İstanbul'un Fethi dizisi ve filmi için senaryo çalışmalarının Beyazıt Akman 'ın kaleme aldığı ve "Dünyanın İlk Günü " kitabından yapılacağı açıklandı. Epsilon Yayınları Genel Yayın Müdürü Yardımcısı Meltem Erkmen, romanda İstanbul'un fethinin Fatih Sultan Mehmet, Yeniçeri İskender ve Batılı seyyah Alberto Balbi'nin gözünden anlatıldığını ifade ederken şunları belirtti: "Akman'ın beş yıllık bir araştırmayla yazdığı 700 sayfalık eseri 'Dünyanın İlk Günü ' son zamanların en çok satan tarihi romanları arasında yer alıyor. Kitap, şu ana kadar 6 baskı yaparak 22 bin satış rakamına ulaştı. Roman, hem eleştirmenler hem de okurlar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Dünyanın İlk Günü, İstanbul'un fethini ve Osmanlı toplumunu oryantalist bakış açısından uzak bir şekilde, tamamen kaynaklara ve tarihi gerçeklere uygun bir şekilde anlatıyor. Akman, ayrıca son zamanlarda 'Muhteşem Yüzyıl' dizisindeki oryantalist çarpık bakış açısına en ağır eleştirileri getiren isimler arasında yer almıştı. Roman ve çekilecek dizi ve film özellikle son günlerde büyük tartışmalara yol açan Muhteşem Yüzyıl dizisine de en güzel cevap olacaktır." Romanın İstanbul'un fethini epik bir film gibi anlattığını ifade eden Erkmen, "Romanın senaryolaştırılma aşamasında çok büyük zorluklarla karşılaşılacağını sanmıyorum. Zira kitap daha çıkar çıkmaz, hayranları romanın bir film tadında ilerlediğini söylemiş, Facebook'da romanın Fatih dizisi olması için gruplar kurulmuştu." dedi. Erkmen, yapım gerçekleşirse Türk dizi ve sinema endüstrisinin en büyük bütçeli ve uluslararası projesi olacağını sözlerine ekledi.

Cevap Yaz
0
0
ikonium42 (Artist) | 11 Aralık 2010, 23:07

inşallah türkiye ye istanbul a yakışır bi film olur

Cevap Yaz
0
0
mahkomahko (Amatör) | 7 Ağustos 2010, 01:49

her ne olursa olsun böyle filmleri desteklememiz gerekir. Bence sinemaya gidip zlenmeli ve desteklenmeli ilerde daha daha iyilerini yapmaları için ..

Cevap Yaz
0
0
severu (Amatör) | 22 Temmuz 2010, 21:22

herşey  çok güzel  gibi de  aklıma cüneyt arkın filimleri  geliyor  inşallah öyle  bi  filim olmazz   bizi tarihimizi  rezil etmez ...  :(

Cevap Yaz
0
1
ottomania (Figuran) | 13 Eylül 2011, 13:53

amin kardeş

0
0
Görüşleriniz