Altın Koza’ya Rekor Başvuru

06.05.2010 09:45
Altın Koza’ya Rekor Başvuru

7 – 13 Haziran tarihleri arasında yapılacak 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’, ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na rekor düzeyde başvuru yapıldı.

 

40 TÜRK FİLMİ ÖN ELEMEYİ GEÇMEYE ÇALIŞACAK
Festivalde son bir yıl içinde üretilen Türk filmlerinin Altın Koza ödüllerine sahip olmak için yarışacağı ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 40 film başvurdu. Bunlardan 9’unun yapım aşaması henüz tamamlanmış filmler olması dikkat çekti.

 

Seçici kurulun ön değerlendirmesinin ardından başvuru yapan filmlerden 12’si, yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Ön elemeyi geçen filmler, 9 Mayıs 2010 tarihinde kamuoyuyla paylaşılacak.

 

ULUSAL ÖĞRENCİ VE AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI’NA TOPLAM 450 FİLM BAŞVURDU

 

Ayrıca, güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinin sinema - televizyon bölümlerine devam eden öğrencilerin deneysel, belgesel, kurmaca ve canlandırma dallarında ürettikleri filmlerin çekişmesine sahne olacak Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’na 130;  Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Mısır, Suriye, Cezayir gibi Akdeniz Havzası’nda yeralan ülkelerdeki kısa filmcilerin, yine deneysel, belgesel, kurmaca ve canlandırma dallarında yarışacakları Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na ise çeşitli ülkelerden toplam 320 film, finalist olmak için başvurdu.

 

Bu her iki yarışmada ise, ön elemeyi geçen filmler 10 Mayıs 2010 tarihinde açıklanacak.

 

Yarışmalı bölümleri dışında gösterim bölümleriyle de iddialı olan festivalin devam edeceği bir hafta boyunca,  7 sinema salonunda dünyanın çeşitli ülkelerinden 200’ü aşkın film, sinemaseverlerle buluşacak.