Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Altın Koza'dan Dünya Çapında Bir İlk

Altın Koza'dan Dünya Çapında Bir İlk
7 Mayıs 2010

17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali dünya çapında bir ilke imza atıyor: Dünya Film Eleştirmenleri Federasyonu - FIPRESCI\'nin daha kariyerlerinin başındayken ödül vererek keşfettiği ya da dünyaya lanse ettiği, bugünün usta yönetmenlerinin filmlerinden oluşan bir program hazırlandı. FIPRESCI, 2010 genel kurulunda ödüllü filmlerinden oluşan programlar oluşturma kararı almıştı, Altın Koza bu kararın ilk uygulandığı festival olacak.

 

KEN LOACH, MICHAEL HANEKE, EMIR KUSTURICA

 

Program kapsamında Ken Loach\'un üçüncü filmi Family Life / Aile Hayatı 1971 yılında Berlinale\'de, Michael Haneke\'nin ikinci filmi Benny\'s Video / Benny’nin Videosu 1992 yılında Viennale\'de, Bent Hamer\'in ilk filmi Eggs / Yumurtalar 1995 yılında Toronto Film Festivali\'nde, Emir Kusturica\'nın ilk filmi Do You Rememer Dolly Bell ? / Dolly Bell\'i Anımsıyor musun? 1981 yılında Venedik Film Festivali\'nde FIPRESCI Ödülü\'ne değer görülmüştü.

 

Her biri bugün birer modern klasik sayılan, yönetmenleri ise çoktan dünya sinemasının ustaları arasına giren bu filmler topluca Adana\'da izlenebilecek.

 

7 – 13 Haziran tarihleri arasında yapılacak festival, bir hafta boyunca toplam 7 sinema salonunda 200’ü aşkın filmi sinemaseverlere sunacak.

Tüm yorumlar (2)

Avatar
meken (Artist) | 9 Mayıs 2010, 00:47

şu klasiklerin bir şekilde derlenmesi muhteşem oluyor.tebrikler

Cevap Yaz
0
0
melis-coban (Jön) | 7 Mayıs 2010, 17:08

kullanmasını bilen için çok iyi bir fırsat bunu düşünmeleri çok güzel

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz