Sinemalar.com

İlk Galaları Uçan Süpürge’de

İlk Galaları Uçan Süpürge’de
10 Mayıs 2010

Festival’in “Öteki Tarih” bölümünün Ankara’da ilk gösterimleri yapılacak olan iki filmi, belgesel sinemanın gücünden yararlanarak bunca zaman “doğru” diye bilinenleri yerinden oynatıyor.

 

Nezahat Gündoğan’ın üç yıllık çalışmasının ürünü İki Tutam Saç: Dersim\'in Kayıp Kızları (2010) 1938\'de Dersim\'de yaşanan katliamın ardından asker ailelerine verilen “kayıp kızlar”ın öyküsünü anlatıyor. Hepsi o dönemde devlet tarafından kayda alınmış ve kaybolduğu sanılan, özellikle rütbeli asker ailelerinin yanlarına evlatlık olarak verilen bu kız çocukların izini süren belgeselin gösterimi yönetmeni Nezahat Gündoğan’ın katılımıyla yapılacak. Yönetmen filmin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

 

Uzun metraj bir birinci şahıs belgeseli olan Nahide’nin Türküsü (2009) ise, yönetmeni Berke Baş’ın Ermeni olan büyükannesi Nahide ve memleketi Ordu’nun konuşulmayan tarihi üzerine bir film. Büyükannesinin yaşamını keşfe çıkan yönetmen, bu süreçte onun gizli köklerini de açığa çıkartıyor ve Ordu’nun Ermeni sakinlerinin hikayelerinin içinde buluyor kendini.

 

İki Tutam Saç: Dersim\'in Kayıp Kızları ve Nahide’nin Türküsü 11 Mayıs Salı günü saat 19:00’da Kızılırmak Sineması’nda art arda gösterilecek.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
dauntless21 (Figuran) | 11 Mayıs 2010, 23:47

ve izledim "Dersimin Kayıp Kızları" harikaydı. Çok beğendim.
 
"Nahidenin Türküsü" konu haricinde herşey çok ama çok amatördü. Planlı bir durum söz konusu değil ve kamera inanılmaz kötü kullanılmış müziğin hiç olmayışı sıkıyor ve uyku getiriyor bana göre ama konuya söylenecek söz yok.

Cevap Yaz
0
0
almanak (Amatör) | 11 Mayıs 2010, 20:39

değişik ama pek izlenmeye değer bulmadım açıkçası

Cevap Yaz
0
0
dauntless21 (Figuran) | 10 Mayıs 2010, 16:07

Konusu dikkatimi çekti gidip görülmeye değer gibi duruyor yarın için sabırsızlandım.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz