Fipresci Ödülü Yuva'ya Gitti

14.05.2010 17:48
Fipresci Ödülü Yuva'ya Gitti

Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen 13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 13 Mayıs perşembe günü ödül töreniyle sona erdi.

 

6 Mayıs’ta başlayan festivalde hafta boyunca 28 ülkeden 95 yönetmenin 100 filmi gösterildi, atölye çalışmaları, söyleşiler, konferans ve paneller düzenlendi.

 

Festivalin Kızılırmak Sineması’nda yapılan kapanış töreni de renkli görüntülere sahne oldu. Merve İldeniz ve Sermet Yeşil’in sunuculuğunu üstlendiği törende “Genç Cadı” ve “FIPRESCI” ödülleri de sahiplerini buldu.

 

Bu yılın “Genç Cadı”sı Damla Sönmez!

 

Festivalin ilkini geçen yıl verdiği “Genç Cadı Ödülü”ne bu yıl 36 oyuncu aday gösterildi. Adaylardan Berrak Tüzünataç, Selma Ergeç ve Damla Sönmez de kapanış töreninin konukları arasındaydı. Dört üniversiteden akademisyenler, sinema profesyonelleri ve bu alana ilgili kişilerden oluşan Festival Danışma Kurulu’nun oylarıyla bu seneki “Genç Cadı Ödülü”, Bornova Bornova filmindeki rolüyle Damla Sönmez’e verildi. Kurul, ödülü ve gerekçesini şöyle duyurdu:

 

“Erkek çocukların dilini konuşurken bile kendi dilini aradı. Sağlam durabilmek için ‘kötü’ olması gerektiğine inandırılmış, sert ama korunaksız kadın karakteri, gerçekçi ve genç bir oyunculukla başarıyla canlandırdı. Bir mahalle fonunda tüm yaşam alanlarını ele geçirmiş erkek dünyasında kötü kız olmayı seçmiş Özlem rolüne kattığı derinlik ve sıradan hayatların nasıl sıra dışı hikayelere dönüşebileceğini gösteren oyun gücüyle, Bornova Bornova filminin oyuncularından Damla Sönmez ‘Genç Cadı Ödülü’nü almaya hak kazandı.”

 

FIPRESCI Ödülü “Yuva”ya gitti

 

13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu (FIPRESCI) Ödülü ise Ursula Meier’in yönettiği Yuva (Home) adlı filme verildi. Türkiye’den Ceylan Özçelik, Fransa’dan Dominique Martinez ve Almanya’dan Kirsten Liese’den oluşan Jüri; öngörülemez senaryosu, merkezdeki aileyi ele geçiren sinir bozucu dış etken ve aile üyelerinin kendi takıntılarıyla beslenen sarsıcı atmosferi, baştan sona ilgiyi canlı tutabilmesi, bununla yetinmeyip sesi ve mekanı kullanmadaki hünerleri sayesinde seyirciyi filmde yaşanan ve an be an yoğunlaşan psikolojik buhrana ortak etmesi gerekçesiyle FIPRESCI Ödülü’nü Yuva’ya verdiğini açıkladı.

 

İsviçre-Fransa-Belçika ortak yapımı olan 2008 tarihli film, başrol oyuncusu Isabelle Huppert’e Lumiere Ödüllerinde “en iyi kadın oyuncu” ödülü kazandırmış, 2009’da da İsveç Film Ödüllerinde “en iyi senaryo” ve “en iyi film” ödüllerini almıştı.

 

“Home” (Yuva), kullanılmayan bir otobanın kenarındaki evlerinde sessiz ve sakin bir yaşam süren üç çocuklu bir ailenin, otobanın yeniden kullanıma açılmasıyla değişen düzenlerini, ‘yuva’larını korumak için kendi çarelerini üretme çabalarını anlatıyor. Fransa sinemasının en önemli kadın görüntü yönetmenlerinden Cesar ödüllü Agnes Godard’ın klostrofobik sahnelere uygun biçimde planladığı kamera kullanımıyla dikkat çeken film, FIPRESCI Ödülü’nün sahibi oldu. Uçan Süpürge, dünyada bu ödülün verildiği tek kadın filmleri festivali olma özelliği taşıyor.