Ata Demirer, Kemal Sunal Ödülünü Aldı

24.05.2010 18:34
Ata Demirer, Kemal Sunal Ödülünü Aldı

Bu yıl 3.sü organize edilen ve Kemal Sunal adına ithaf edilen Çaydaçıra Film ve Sanat Festivali  dört günlük festival etkinliğinin ardından ödül töreniyle sona erdi. Çayda çıra halk oyunuyla başlayan, Elazığ Valisi Muammer Erol,  İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu ve oyuncu Ayça İnci’nin katılımıyla düzenlenen kapanış törenine Ata Demirer’in esprileri damgasını vurdu.

 

Kemal Sunal özel ödülünü Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu’ndan alan Ata Demirer “Ekmeğimi komiklik yaparak kazanıyorum. Büyük usta Kemal Sunal’ın özel ödülünü almak benim için rüya gibi bir şey.” dedi.  Sunucu’nun kısa film yarışmasının sonuçlarını açıklarken, yanlışlıkla 3. yerine birinciyi  açıklaması ve sürprizi bozması, ardından da “Benim de biraz yanlışlık yapmaya hakkım olsun değil mi” demesini diline dolayan Ata Demirer “Tabi senin de yanlışlık yapmaya hakkın var. Koskoca Fenerbahçe Stadında yanlış sonuç açıklandı. Bu sana fazla değil” dedi ve tüm salon kahkahalara boğuldu.  İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun’un elinden de teşekkür plaketi alan Ata Demirer,  ödül töreni başlayana kadar, Hazar Gölü etrafında bir restorana giderek yemek yedi.

 

FESTİVALDEN NOTLAR:
-    Ünlü yönetmen Yılmaz Atadeniz, festivalde onur ödülümü Elazığ Valisi Muammer Erol’un elinden aldı.
-    Festivalde gösterilecek olan filmlerin oyuncuları, yönetmenleri ve yapımcıları da Elazığ’a gelerek bu kültür ve sanat etkinliğine destek verdi. Bu çerçevede, Yılmaz Atadeniz, Özlem Özakovalıgil, Betül Şahin, Saadet Işıl Aksoy, Serhat Genç, Serdal Genç Elazığ’ı ziyaret edenler arasındaydı.
-     ‘Elazığ’ın her sokağı festival’, ‘Yerelden evrensele büyüyen festival’ sloganlarıyla bu yıl üçüncüsü organize edilen Çaydaçıra Film ve Sanat Festivali kapsamında Vavien, Kara Köpekler Havlarken, Orada, Başka Dilde Aşk, Deli Deli Olma, İki Dil Bir Bavul, Uzak İhtimal, Acı, Usta, Kakosi, Gelecekten Bir Gün, 11’e  10 Kala, Romantik Komedi ve Büyük Oyun  olmak üzere toplam 14 film gösterildi.
-    Festival kapsamında ayrıca bu yıl ilk kez kısa filmler yarışması da yapılacak…  15 kısa filmin yarışacağı festivalde birinciye 3 bin TL ödül verilecek…
-    Agah Özgüç’ün sinema filmleri afiş sergisi, Serkan Şedele’nin fotoğraf sergisi, çeşitli resim sergileri, Elazığ’ın üç ilçesi Sivrice, Keban ve Palu’ya kültür gezileri ve konserler de yine festival dahilinde olacak.
-    Festival kapsamında ayrıca, Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda da kader mahkumlarına film gösterimi de yapılacak.
-    Festivale destek veren herkes içi onların adına Çaydaçıra  Kültür ve Sanat Festivali Hatıra Ormanı’na her katılımcı adına birer fidan dikilecek ve ağaçların altında da fidan sahiplerinin adları yazılacak.