Dennis Hopper Hayata Veda Etti

31.05.2010 12:15
Dennis Hopper Hayata Veda Etti

Prostat kanseri olan 74 yaşındaki sanatçı, 29 Mayıs sabahı 08.15\'de California-Venice\'deki evinde hayata veda etti.

 

17 Mayıs 1936\'da, Marjorie Mae ve Jay Millard Hopper\'ın oğlu olan Dennis Lee Hopper, Dodge City, Kansas\'da doğdu. Hopper bir çiftlikte büyüdü. Annesi cankurtaran eğitmeni, babası ise postane yöneticisiydi. San Diego\'daki Old Globe Theatre\'da ve New York\'daki Actors Studio\'da eğitim aldı.

 

Sinemaya James Dean ile 1955\'te çekilen Asi Gençlik\'te oynayarak başlayan Hopper, 1969\'da hem çektiği, hem de oynadığı Easy Rider (Geniş İnsan) ile üne kavuştu. Hopper, bu filmde Peter Fonda ve Jack Nicholson ile oynamıştı. Easy Rider filmi ABD’de bir fenomen haline geldi.

 

1970’leri fazla başarılı bulunmayan filmler çekerek geçiren Hopper\'ın, 1980’lerde uyuşturucu sorunu nedeniyle bir süre sinemadan uzak kaldı. 1983’te tedavi gören aktör kısa zamanda sinemaya geri döndü ve 1986’da Hoosiers filmindeki basketbol koçu rolüyle Oscar’a aday gösterildi. 1990’larda ise “Red Rock West”, “True Romance” ve “Speed” filmleriyle öne çıktı.

 

Beş defa evlenen Hopper, aynı zamanda ressamdı. Her zaman Cumhuriyetçi Parti\'ye bağlı olduğunu dile getiren sanatçı, son başkanlık kampanyası sırasında Demokratların adayı Barack Obama\'yı desteklediğini açıklamıştı.

 

Sanatçı, son kez 26 Martta, Hollywood\'daki Şöhretler Kaldırımı\'nda yıldızını almak için halkın arasına karışmıştı.