Troia Film Festivali Başlıyor

14.06.2010 10:55
Troia Film Festivali Başlıyor

Çanakkale Troia Film Festivali çerçevesinde, Türk sinemasının nitelikli filmlerinin izleyiciyle buluşturma dışında birçok etkinlik yapacaklarını belirten Festival Komite Başkanı Erdoğan Akduman, “Bu yıl ulusal uzun metrajlı Türk filmlerinin yarışacağı film festivalimizde yapımcıların yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destek sağlamak, ulusal sinemamızı gelişerek güçlenmesine hizmet etmek, sinema sektörümüzün estetik ve teknik gelişmesine katkı sağlamak, Türk sinemasının ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmasına zemin hazırlamak, Çanakkale halkının sanatsal etkinlikler yoluyla, sanatçı ve eserleriyle buluşmasını sağlamak dışında, öncesinde birçok etkinliği de festivale dahil edeceğiz” dedi.

 

Konu Kadın

 

Çanakkale Troia Film Festivali\'nin ilk etkinliğinin Haziran ayı içerisinde gerçekleşeceğini belirten Komite Başkanı Erdoğan Akduman, “Festivalimizin 19 Haziran’da Çanakkale\'deki ilk etkinliği ‘Senaryo Yazarı, Yönetmen, Oyuncu Açısından Türk Sinemasında Kadın’ konulu açık oturum olacaktır. Çanakkale’de herkesin davetli olduğu açık oturumumuzda Türk sinemasına büyük emekler veren yönetmen Ezel Akay, ünlü senaryo yazarı Nilgün Öneş, oyuncu olarak Deniz Türkali, Janset ve usta sinema eleştirmeni Esin Küçüktepepınar katılacaktır.” dedi.

 

Temmuz ve Ağustos’da da çok konuşulacak müzik sinema ve dizi sektörünün tanınmış isimleri Çanakkale’de film festivali kapsamın da açık oturumlara katılacaklarını da belirten Akduman, “Çanakkale Troia Film Festivali sinema ve sinemaseverler adına birçok etkinliğe imza atmaya devam edecektir. Türk sinemamızı gerek ülkemiz de gerekse yurt dışın da temsil etmiş birçok isim bu aydan itibaren Çanakkale’li ile kucaklaşmaya hazırlanıyor. Çanakkale halkının da belirleyeceği ve talep ettiği isimleri de sinema ve kültür adına Çanakkale’ye getireceğiz. Ayrıca birçok gazete, televizyon ve derginin sinema editörü köşe yazarı, eleştirmeni de bu aydan itibaren festivali yakından takip etmek için Çanakkale’ye gelmeye başlayacaktır.” dedi.