Sinemalar.com

İstila

8 Kasım 2007

İstila, David Finney’in bilim kurgu romanından uyarlanmış Don Siegel imzalı “The Body Snatchers”ın yeni çağ versiyonu.
Oliver Hirschbiegel yeni filmde, esas alması gereken uzaylı istilası kurgusunu azaltıp, konuyu duygusal bir aksiyona çevirince kitabın dengesi kanaatimce biraz bozulmuş.
Bazı romanlar sinemaya uyarlandıklarında içerikten, ruhtan kaybediyorlar; bence İstila da bu talihsiz döngüde yerini almış.

Konu kısaca, Amerika üzerine düşen bir uzay mekiğinin enkazıyla beraber dünyaya gelen yabancı maddenin, ki bu madde hem uzayın aşırı soğuğundan hem de atmosferden geçerken oluşan şiddetli ısıdan etkilenmemiş, oldukça dayanıklı bir madde; insanlarla temas ettiğinde onları değiştirmesi üzerine kurulu.

Hikayenin ana karakteri psikiyatr Carol Bennell (Nicole Kidman), etrafında gelişen olayları bir hastası aracılığıyla farkediyor. Sonra da annelik güdüleriyle, kendisi ve çocuğunun can derdine düşüyor. 
Filmi kurtaracak, görmeye değer kılacak konu gelecek senaryosu olacakken, filmde daha çok C.Bennell’in “madde”ye karşı hayatta kalma savaşını seyre dalıyorsunuz. Ama benim aklım film boyunca hep uzaylılardaydı...

Gelelim “akıllı” yaşam formuna;
Uzaydan gelen bu değişim maddesinin etki etme aşaması da oldukça zayıf anlatılmış. 3d hücre animasyonu ve insan bedenlerini ele geçirme süreci de oldukça olası, kuluçka döneminde uykuya ihtiyaç duyan madde, insanları uykuda bir tür kozaya çeviriyor, uyandıklarında uzaylı oluveriyorlar.
Hele o değişim geçiren robotik insanlar...
Bir yandan soğukkanlılar bir yandan agresifler, insanlara arabalarıyla çarpıp onları ezip geçiyorlar, dövüyorlar, öldürüyorlar ama bir yandan barışçılar ve şu anki dünya düzeni hakkında felsefe bile yapıyorlar.
Haa bir de çok akıllılar ama onları, onlardan biri olduğunuza inandırmanız pek kolay, ani hareket etmemeniz, donuk durmanız yeterli
J

Zayıf bir girişim İstila. İstila edilmenin o korkunç hissiyatını pek alamadım. Uzaylılarla sarılı dünyada kalakalan anne ve çocuğu için gerçekten hiç korkamadım. Spielberg’in Dünyalar Savaşı da pek nefis bir film değildi ama en azından hop oturduk hop kalktık, iki uzaylı makina gördük, baba kız için endişe ettik.
Bu kadar kuvvetli bir romandan gerçekten etkili bir film çıkabilirdi. İyi bir anlatım ile politik söylemler ya da eleştiriler yerli yerine oturabilirdi, politik mesajlar Nicole Kidman’ın katıldığı bir sosyete yemeğine sıkışıp kalmazdı.

İstila’yı eski uyarlamalardan farklı kılan yönü, bilim kurgu yönünün laboratuvarda geçen birkaç anlaşılmaz diyalogla kısıtlanmış, duygusal kısmının da Nicole Kidman’a güvenilerek ağırlaştırılmış olması. Yani korkalım,  gerilelim diyorsanız gitmeyin. Zira, üçüncü sınıf filmlerde olduğu gibi “kapıda aniden beliren adam” sahneleri dışında herhangi bir nokta sizi şaşırtamıyor. 1950′lerde ABD film endüstrisine yaygın olan komünizm korkusunun yerini, uzaydan gelen tehdidin aldığı bu yapımların en güçlülerinden biri de kuşkusuz “Invasion of the Body Snatchers”tı. Filmde anlatım öyleydi ki, psikolojik bir gerilimle ilerleyen öykünün epeyce karamsar olan finali, sonradan film şirketinin eklediği bir “Yardım yolda, dayanın” karesiyle değiştirilmişti.
Öyle ki, kimilerinin bu kadar tansiyon ve moral çöküntüsüne dayanamayacağı düşünülmüş.
Bir de yeni versiyonu izleyin, siz karar verin.

Tüm yorumlar (6)

Avatar
laddas (Figuran) | 20 Temmuz 2010, 11:57

Kritiğiniz çok güzel olmuş ellerinize sağlık. bende sizin gibi düşünüyorum.

Cevap Yaz
0
0
drjolinar (Profesyonel) | 12 Kasım 2007, 18:14

istila filminde insanların bedenine uzaylılar giriyor ve kuluçka yapıyor ben bu tür filmler çok izledim halada izliyorum fakat eksik olan bence diger uzay fimlerindeki gibi degilde romantik sahnelerin aşırıya kaçması ve asıl mevzu uzaylıların bu sahnelerin dışında süs gibi kullanılması ben filmi izlemedim fakat arkadaşımızın yorumundan bunları çıkardım eger yanlış düşünüyorsam affınıza sıgınıyorum

Cevap Yaz
0
0
nicoleangelinameryl (Amatör) | 16 Eylül 2011, 15:06

GERÇEKTEN DE ÇOK KOMİK BİR YORUM YAPMIŞSINIZ. ROMANTİK Mİ???? ŞAKA GİBİ...  SİZ LÜTFEN RECEP İVEDİK VE İZDİVAÇ PROGRAMLARIYLA VAKİT GEÇİRİN...

0
0
drjolinar (Profesyonel) | 13 Kasım 2007, 18:15

ilginç olan birşey yok ben sadece kritigi bir kere okurum ondan sonra diger yorumlara bakmadan yorumumu yazarım filmi izlemek yada izlememek önemli degil önemli olan kendi fikirlerini kritige göre yorumlamak yada o tür filmleri çok izleyip kritikle karşılaştırmak sonra yorum yazmak herkes kendini bir dalda geliştirir bende zamanında bir sürü film izledim ve halada izliyorum

0
0
project-mayhem (Profesyonel) | 13 Kasım 2007, 13:30

filmi izlemeden yorum yapabiliyorsun, vallahi şaşırdım. yani diğer yorumları özetlemişsin bir nevi.... ilginç

0
0
darkness-my (Dublör) | 11 Kasım 2007, 16:56

arkadaşlar ne yalan sölim ben bu flimi hiç beyenmedim...

Cevap Yaz
0
0
nicoleangelinameryl (Amatör) | 16 Eylül 2011, 15:04

sizi recep ivediğin salonuna alalım o halde.. yani bir filmde ne beklediğinizi gerçekten de merak ettim doğrusu... ya da izdivaç programlarına biraz bakın.. harbiden oscarlık eserler dönüyo...

0
0
cagdasy (Figuran) | 8 Kasım 2007, 22:34

Cidden iyi bir kritik olmus tebrik ederim.Film daha başarılı olabilirde ama malesef vasat kalıyor..

Cevap Yaz
0
0
nicoleangelinameryl (Amatör) | 16 Eylül 2011, 15:04

BU FİLM VASAT İSE... ARTIK NE BEKLENTİSİ İÇİNDE OLDUĞUNUZU ALLAH BİLİR...

0
0
puRpuRa (Dublör) | 8 Kasım 2007, 21:21

romanı henüz okumadım, o sebepten bağlantı noktalarını bilmiyorum. ancak ben filmi her ne kadar "nicole kidman'a yaslanılmış" olsa da beğendim. geniş ve eleştirel çapla bakıldığında o madde nerden geldi niye geldi gibi soruları akla getirse de kısa sürede yaşattığı sürükleyici hava filmi vasatlıktan kurtarıyor. genel olarak çok ağır eleştirildiğini düşünüyorum. .. ve kritik güzeldi, kitap konusunda aydınlandım :) teşekkürler.

Cevap Yaz
0
0
131 (Dublör) | 8 Kasım 2007, 21:34

yorumun iyi sayılır dostum;-) ama biraz daha böyle genişletseydin daha iyi olurdu ama olsun yinede iyi:-)

0
0
Görüşleriniz