Sinemalar.com

Mehmet Tanrısever Hür Adam’la Sinemaya Dönüyor

Mehmet Tanrısever Hür Adam’la Sinemaya Dönüyor
9 Temmuz 2010

Gişe rekorları kıran “Minyeli Abdullah”la bir döneme damgasını vuran yapımcı / yönetmen Mehmet Tanrısever, 20 yıl sonra yine çok tartışılacak bir filmle sinemaya dönüyor. Tanrısever, bu kez Said Nursi’nin hayatını ele alan “Hür Adam”la seyirci karşısına çıkacak.

 

“Hür Adam”, yazdığı kitaplar ve yetiştirdiği talebelerle 80 seneyi aşkın süredir Türkiye’den başlayarak bütün dünyayı etkileyen Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatından kesitler taşıyor. Pek çok ilmî ve edebî çalışmaya konu olan Bediüzzaman’ın hayatı “Hür Adam”da ilk kez dramatik bir yapıyla sinemaya uyarlandı.

 

Küçük yaşta medrese eğitimiyle kendini geliştirdikten sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü ve cumhuriyetin kurulması sancıları arasında, savaşlar ve işgaller yaşayan bir millete İslam’ı ve imanı, asrın gerekleriyle hatırlatmak gayesiyle yola çıkan Bediüzzaman’ın hayatı, esaretler, mahkemeler, sürgünler ve hapislerle geçti. Sadece kitap yazdığı ve talebe yetiştirdiği için pek çok iftira ve komployla ortadan kaldırılmaya çalışılan Said Nursî, her şart altında yazımına devam ettiği Risale-i Nur Külliyatı adlı eserlerini her yere ve herkese ulaştırmaya çalıştı.

 

Senaryosu Mehmet Tanrısever, Mehmet Uyar ve Ahmet Çetin’e ait olan ve Mehmet Tanrısever’in yönettiği “Hür Adam”ın çekimleri geçen hafta Isparta’da başladı. İstanbul ve Burdur’da da gerçekleştirilecek çekimlerin toplam sekiz hafta sürmesi planlanıyor. Filmde Bediüzzaman Said Nursi’yi ise dizi ve sinema oyuncusu Mürşit Ağa Bağ canlandırıyor.

Tüm yorumlar (10)

Avatar
zgm (Jön) | 13 Temmuz 2010, 23:08

iliginç bir filme benziyor. Güzel bir dönüş olacak...

Cevap Yaz
0
0
suphi63 (Amatör) | 13 Temmuz 2010, 11:28

bak arkadaşım ben nutuğuda okudum bediüzzamanıda ama kalkıpta ölmüş bir kimsenin arkasından konuşmadım ve sizin neden bu kadar rahatsız olduğunuzu da gayet iyi anlıyorum 'Bir insan ahlaki ve dini kuralları kabul eder de onları yaşamazsa içinde bir mutsuzluk ve huzursuzluk oluşur ' der mahatma gandi inancı ile yaptıkları arasında çelişki bulunan bir insanında başvuracağı tek yol anarşidir şiddettir.
gelelim diğer meseleye başta kürtlüğünden şikayet ediyordun baktın olmadı şimdi dindarlığından devrimleri kabul etmeyişinden şikayetçisin dedğin gibi deccal demiş bile olsa ki öyle olsaydı 5. şuadan yargılandğı mahkemede beraat etmezdi size göre türkiyede yaşayan herkes devrimleri kabul etmek zorunda öyle değilmi tersinden düşün şimdi devlet gücünü elinde bulunduran biri  çıksa efendim ben bu kemalist ideoloji ve devrimleri doğrultusunda yazılmış anayasayı değiştireceğim uymayanlarıda idam edeceğim dese ne diyeblirsin

Cevap Yaz
0
0
Bay-Cinema (Jön) | 14 Temmuz 2010, 01:27

suphi63 doğum tarihin doğruysa eğer,aramızda iki yaş var.O yüzden yaşına veriyorum falan filan deme.Gerçi yaş konusu da mevzu bahis değil ya neyse.Siz İslamcılar bizleri ne ile suçluyorsunuz hep,bunlar Atatürk'ü putlaştırdı diyorsunuz.1930'ların modeliyle bu iş yürümez diyorsunuz.Bir de kendi mitleştirdiklerinize bakın.Said-i Kürd-i kaç model bu arada?Bir de ona bakmak lazım.Konuştukça batan ben değilim;Kürtçülere,Kürt bölücülerine sempatiyle bakan,dini yaşamak gibi palavraları dillerine dolayan sizlersiniz.Said-i Kürd-i ya da onun devamı Feto olmadan da dindar olunur.Kendinize illa bir şeyh aramanıza gerek yok...  

0
0
suphi63 (Amatör) | 13 Temmuz 2010, 17:12

konuştukça batıyosun seni ayıplamıyorum yaşına veriyorum dahada cevap vermeyeceğim ama cevaplarıda sana vermedim zaten senin şahsında tüm islam düşmanlarına verdim ki görsünler neyin ne olduğunu sana son tavsiyem hayatta yükselmek için hiç erişemeyeceğin mevkideki insanlara çamur atma helede o zat vefat etmişse ve helede o konuda ehil değilsen zira komik duruma düşersin tek rehberiniz doğruluk olsun.
Esselamu aleyküm

0
0
Bay-Cinema (Jön) | 13 Temmuz 2010, 13:49

Bu arada siz İslamcılar'ın Kürt ayrılıkçıları ve bölücüleriyle olan sıkı müttefikliğinizde başarılar dilerim(: 

0
0
Bay-Cinema (Jön) | 13 Temmuz 2010, 13:45

Ben Said-i Kürd-i'nin Kürtçülüğünden hala şüphe etmiyorum,buna emin ol.Bu konuda en ufak bir şüphem yok.Ben değil;İngiliz belgeleri söylüyor KÜRDİSTAN Teali Cemiyetinin üyesi olduğunu.Bu cemiyetinde Milli Mücadele döneminde ne haltlar karıştırdığı ortada.Bugün Fettullah Gülen'de beraat etti,ona bakılırsa.Ama bu benim Gülen ile ilgili düşüncülerimi değiştirmiyor.Sizin bu dini yaşamak diye ortaya çıkmanız yok mu?İnan bana çok komik.Siz şeyhlerin peşinden gitmeye devam edin bakalım.Siz İslamcılar şiddetten sakın bahsetmeyin,geçmişiniz şiddetle dolu.

0
0
Bay-Cinema (Jön) | 13 Temmuz 2010, 00:08

Deccal olarak bahsettiğinin Atatürk olduğu o kadar netki.Örnek mi istiyorsun;1907 yılında yazdığını iddia ettiği 5.Şua’daki şu ifadelerin Atatürk’ü işaret ettiğini daha sonra yine bizzat Said-i Nursi belirtmiştir:Ahirzamanda dehşetli bir şahıs sabah kalkar alnında ‘haza kafirün’ yazılmış bulunur’ diye hadis var deyip benden sordular. Dedim: ‘Bir acayip şahıs bu milletin başına geçer ve sabah kalkar başına şapka giyer ve giydirir.’ ‘Bu cevaptan sonra bana sordular.’“Acaba o zaman onu giyen kâfir olmaz mı?”‘Dedim:’Şapka başa gelecek, secdeye gitme diyecek; fakat baştaki iman o şapkayı da secdeye getirecek, inşallah Müslüman edecek.’“Sonra dediler, aynı şahıs bir su içecek, onun eli delinecek ve bu hadise ile SÜFYAN olduğu bilinecek.”“Ben de cevaben dedim: ‘Bir darbı mesel var. Çok israflı adama eli deliktir denir. (…) İşte o dehşetli adam, bir su olan rakıya müptela olur, onun ile hasta olacak ve kendisi hadsiz israfata girecek, başkalarını da alıştıracak.

Cevap Yaz
0
0
Bay-Cinema (Jön) | 13 Temmuz 2010, 00:11

“Ölmüş gitmiş ve dünyadan ve hükümetten alakası kesilmiş, BİR ADAM hakkında 30 sene evvel bir hadis-i şerifin ihbarıyla KUR’AN’A ZARARLI öyle bir adam çıkacak dediğimi ve sonra Mustafa Kemal’in o adam olduğunu zaman gösterdi.Nursi, açıkça Atatürk’e dost olmadığını da söylemiştir:“Evet, çok emarelerle bildik ki; bana hücum edenleri tahrik eden Mustafa Kemal’e itirazımdır ve ona dost olmadığımdır.”Ayrıca Said-i Nursi, Atatürk’e cifir hesabını kullanarak da saldırmıştır.

0
0
Bay-Cinema (Jön) | 13 Temmuz 2010, 00:09

Nurcuların, Nursi’yi aklamak için, “burada kastedilen Atatürk değildir” demelerine karşılık onları yine Said-i Nursi yalanlamaktadır. Şöyle ki Said-i Nursi Redoks’ta, Ankara’ya ikinci kez çağrıldığında neden gitmediğini açıklarken “…Ben Beşinci Şua aslının verdiği haberin bir kısmını orada bir adamda (Atatürk) gördüm. Mecburiyetle o çok ehemmiyetli vazifeleri bıraktım” diyerek 5. Şua’daki Süfyan’ın Atatürk olduğunu ima etmiş ve “SÜFYAN ve bir İslam DECCALİNİN Mustafa Kemal olduğu Beşinci Şua’da anlaşılıyor”(17) diyerek de açıkça Atatürk’e süfyan ve deccal demiştir.

0
0
EbuLaSey (Amatör) | 12 Temmuz 2010, 17:08

hayırlı günler herkese öncelilikle bu film çok farklı bir proje aslında , fakat şu varki filmde gerçeklerin tamamıyla oynatılacağından şüphelerim var .inşaallah film tam olarak gerçekleri sinema ekranına getirir. selam ve dua ile kalın.

Cevap Yaz
0
0
Ndjokovic (Jön) | 11 Temmuz 2010, 18:02

Haberi ilk olarak gazetede okudum çok ilgimi çekti hür adam yazısı bediüzzaman ismini duymuştum ama hakkaında çok şey bildiğim söylenemez ama herşeyden önce çok büyük bir alim olduğunu biliyorum çekecek yönetmen bu filmlerin dilinden anlıyor film çok iyi gişe yapar diye tahmin ediyorum çok değişik bir film olacak galiba

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz