Poyraz'dan Sonra Sıra Zefir'de...

10.08.2010 09:46
Poyraz'dan Sonra Sıra Zefir'de...

Belma Baş\'ın kısa filmi Poyraz\'ın tematik devamı niteliğindeki ilk uzun metrajli film projesi Zefir, Hubert Bals Fonu\'ndan destek almaya hak kazandı.

 

Rotterdam Film Festivali\'ne bağlı Hubert Bals Fonu\'nun 350\'nin üzerinde başvuru arasından seçtiği 28 projeden biri olan Zefir\'e, 10 bin avroluk senaryo yazım ve geliştirme desteği sağlanacak.

 

Cannes\'daki ilk gösteriminin ardından altı kıta üzerinde 50\'den fazla film festivalinde ülkemizi temsil etmiş olan Poyraz\'ın çekirdek kadrosu tarafından gerçekleştirilecek olan film, yine Doğu Karadeniz Bölgesi\'nin az bilinen büyüleyici bir köşesinde, Ordu ili sınırları içindeki bir yaylada çekilecek.

 

Filmin hikâyesi, ergenlik çağına girmekte olan dik başlı bir kız çocuğunun, kendisini anneanne ve dedesinin bakımına terk ederek ideallerinin peşinden dünyanın öbür ucuna gitmeye karar veren annesiyle arasındaki bağlılık ve çatışma ilişkisi çevresinde gelişiyor.

 

Geçtiğimiz aylarda Cannes Film Festivali\'nin Cinefondation-Residence programında ön elemeyi geçen 12 proje arasında da yer alan Zefir , bu yıl içinde Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü Destekleme Kurulu\'nca reddedilen projelerden.