Altın Portakal’ın bu yılki yüzü Ebru Akel…

24.08.2010 09:56
Altın Portakal’ın bu yılki yüzü Ebru Akel…

Akdeniz ruhu Ebru Akel ile yansıyor

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın (AKSAV) organize edeceği 47’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yılki yüzü Ebru Akel oldu. Antalya Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Altın Portakal Festival Genel Koordinatörü Göksel Kumsal ve AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

 

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Ebru Akel’in tercih edilme sebebini şöyle açıkladı: “Ebru Akel çok Akdenizli bir yüz. Uzun zamandır, hem kariyerindeki çıkışı, hem de ödül törenleri sunmak konusundaki tecrübelerinden dolayı, birlikte çalışmayı arzu ettiğimiz bir yıldız. Emrah Yücel de, afiş tasarımı söz konusu olduğunda, kendisi ile çalışmayı tercih etti.

 

Akdeniz’in maviliği, Venüs’ün güzelliği…

 

Bu yılki afişin konseptini de anlatan Akaydın, “Akel\'i afişte bir deniz kızı olarak görüyoruz. Elinde tuttuğu sihirli portakalı, gülümseyen yüzü ile bizlere sunuyor. Antalya\'nın denizinden yükselen mitolojik figür kimliği ile fantastik, sihirli ve neredeyse gerçeküstü bir dünya.

 

47 yıldır büyüyerek gelişen bir değer…

 

Toplantıya gönderdiği görsel mesajla katılan grafik tasarımcısı Emrah Yücel de şöyle konuştu: “Öncelikle AKSAV’a bize bu şansı verdiği için çok teşekkür ederiz. Bu bizim için çok büyük bir gurur. İkinci olarak, Ebru Akel’e, Zeynel Abidin’e ve Tuvana Büyükçınar’a teşekkür ederim. Altın Portakal Film Festivali bizim için ayrıca çok önemli. Çünkü, dünyada 47 yıldır varlığını büyüyerek sürdüren çok az festival var. Altın Portakal bunu başarıyla yapıyor. Hepimiz bu önemli değere sahip çıkmalıyız.

 

Biz de hem Türk Film Konseyi olarak hem de tasarımlarımızla Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ve AKSAV’ın yanında olmaya gayret ediyoruz. Vurgulamak istediğim bir nokta daha var. Bu yıl AKSAV ve Antalya Büyükşehir Belediyesi, yabancı yapımların Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye’yi lokasyon olarak kullanmaları ile ilgili Ulusal Film Komisyonu Çalıştayı’na odaklanacak. Bunu da çok önemsiyoruz.”

 

47’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Açılış Töreni’nin sunuculuğunu da üstlenecek olan Ebru Akel’in kıyafetini modacı Tuvana Büyükçınar tasarladı. Ebru Akel, Açılış Töreni’nde, Akdeniz’in mavi sularından çıkan Venüs güzelinin anlatıldığı kıyafeti giyecek.

 

Afişler Eylül başında kenti kuşatmaya başlayacak

 

47. Altın Portakal Film Festivali’nin hazırlıklarına 2009 Kasım ayından itibaren başlandığını ve çok sistemli bir çalışma yürütüldüğünü belirten Akaydın, “Planlı çalışmamız, Festivalimize hem kalite hem de düşük maliyet olarak yansıyor. Bu yıl ilk kez Altın Portakal görsellerini Festival’den bir ay önce kente yayacağız. Kentteki ticari işletmelerin vitrinlerinde, restoranların masalarında çeşitli ebatlarda afişler karşımıza çıkacak” dedi.

 

48. Altın Portakal’ın afişi de bir yıl önceden hazır

 

Planlı çalışmanın bir yansıması olarak gelecek yılın afiş çalışmalarına da başlandığını belirten Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Altın Portakal tarihinde ilk kez festival afişi, bir yıl önceden kamuoyuna tanıtılacak. Kasım 2010’da izleyici ile buluşacak 48. Altın Portakal Afişi, Berlin, Cannes, Venedik gibi dünyaca ünlü festivallerde Altın Portakal’ın yüzü olarak Antalya’yı temsil edecek. Kasım ayında kamuoyuna sunulacak 48. Altın Portakal afişi, aynı zamanda Londra, Moskova, Berlin gibi önemli turizm fuarlarında Antalya’yı tanıtıcı bir görsel olarak kullanılacak” diye sözlerini tamamladı.