Sinemalar.com

Orhan Tekeoğlu İngiltere’de Aday

Orhan Tekeoğlu İngiltere’de Aday
2 Eylül 2010

İfakat: Uçuruma Yürüyen Kadınlar adlı belgesel filmin yönetmeni Orhan Tekeoğlu, İngiltere’nin Kent şehrinde gerçekleştirilen International Filmmakers Festivali’nde En İyi Belgesel Yönetmen Adayı seçildi. Belgesel, “doğum öncesi sancı” anlamına gelen adıyla özdeşleşmiş bütün bir hayatı, “Karadeniz kadının doğumdan ölüme uzanan bitmeyen sancılı yaşamını”, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Taşören köyünde yaşamış ve “efsaneleşmiş” bir Karadeniz kadını olan İfakat’ın yaşamından yola çıkarak anlatıyor.

Tüm yorumlar (4)

Avatar
actionboy35 (Jön) | 4 Eylül 2010, 00:51

Kendisini tebrik ediyorum, sonuçta İngiltere gibi bir sinema ülkesinden bir adaylık bile çok güzel bir derece. Umarım kendini bu kadarla kısıtlamaz.

Cevap Yaz
0
0
rana-as (Jön) | 2 Eylül 2010, 23:24

bi dakika ya ifakat doğum öncesi sancı mı demekmiş. kadın adı olarak kullanılıyor halbuki hiç güzel bi anlamı yokmuş. gerçi tdk da "Hastalıktan kalkma, iyileşme, kurtulma, onma." diye geçiyor, herhalde belli bi yörede o anlamda kullanılıyor diye konuyu bağlıyorum

Cevap Yaz
0
0
sinemasa (Dublör) | 2 Eylül 2010, 19:26

umarım efsaneleşmiş karadeniz kadınlarının hikayesi ingiltere de ödül getirir...

Cevap Yaz
0
0
graham99 (Artist) | 2 Eylül 2010, 19:00

bu tarz yapımlara bayılıyorum.gerçekten hakkı verilerek yapılmış filmler favorimdir.bu yönetmenin ilk filmi yanılmıyorsam.umarım iyi olur ve yapacağı diğer filmlerle adından bahsettirir.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz