Dünya Sineması Altın Portakal’da

27.09.2010 11:14
Dünya Sineması Altın Portakal’da

Bu yıl 47’ncisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali dünyanın dört bir yanından özel seçkilerle belirlediği filmleri sinemaseverlerin beğenisine sunuyor.

 

Sinemaseverler Filme doyacak…
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın organize edeceği 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali birbirinden değerli filmleri sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. “Uluslararası Özel Gösterim” başlığı altında “Sıradan Yaşamlar, Sıradan Öyküler”,  “Sınırdakiler” ve “Aile’ye Bakmak, Aile’yi Aramak” bölümlerindeki filmler özel bir seçkiyle Altın Portakal’da sinemaseverlerle buluşacak.

 

Sıradan Yaşamlar, Sıradan Öyküler…
“Sıradan” insanların küçük yaşantılarına ve bilindik öykülerine farklı açılardan bakan yönetmenleri izleyiciyle buluşturmayı amaçlayan bölüm Güney Amerika’dan Balkan’lara kadar birçok yapıma yer verecek.

 

•    Biutiful   Yön: Alejandro Gonzalez Innaritu    İspanya, Meksika 2010, 138’
Innaritu’nun son filmi 2010 Cannes Film Festivali’nde başrol oyuncusu Javier Bardem’e En Elio Germano ile birlikte İyi Erkek Oyuncu Ödülü getiren Biutiful’un Türkiye prömiyeri 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Barcelona’da geçen hikayede, Javier Bardem, Uxbal adında kanuna aykırı işleri yüzünden başı polisle derde giren bir adamı canlandırıyor. Biutiful, zorunlu olarak yaptığı yasadışı işlerle para kazanmaya çalışan sorunlu ama sadık ve duyarlı bir babanın hikayesi.

 

•    5 X Favela    Çoklu Yönetmen            İspanya, Meksika 2010, 138’
(Yönetmenler: Manaíra Carneiro, Wagner Novais, Rodrigo Felha, Cacau Amaral, Luciano Vidigal, Cadu Barcelos ve Luciana Bezerra)
Rio de Janeiro’nun arka sokaklarında yeni ve bambaşka bir kültürün varlığını sezen yapımcılar Carlos Diegues ve Renata de Almedia Magalhaes, ilginç bir proje gerçekleştirir. Bu sokaklardan genç yeteneklerin kendi hikayelerini, kendi ifadeleriyle anlatmalarını isteyen yönetmenlerin çalışmaları bir araya getirilerek 5 farklı öyküden tek bir film ortaya çıkarırlar. Filmin tüm oyuncuları yine bu sokakların yaşayanlarıdır. Gelir Kaynağı, Pirinç ve Fasülye, Keman Konseri, Bırak Uçsun ve Işıkları Yak adlı öykülerden oluşan 5 film 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak.

 

•     Just Between Us    Yön: Rajko Grlic     Hırvatistan-Sırbistan-Slovenya 2010,87’
Nikola, nasıl eğlenebileceğini bilen, çeşitli yollarla sempati kazanan bir adamdır. Erkek kardeşi evliliği bitmesine rağmen, kendini cinsel ilişkiye girmekten alıkoyamayan bir insandır. Aldatmayla ilgili pozitif bir şey söylenebilir mi veya bu bir hak mıdır?

 

Hırvatistan, Sırbistan ve Slovenya ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Rajko Grlic yapmaktadır. Rajko Grlic, 2010 Karlovy Vary Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır.

 

•    The Building Manager     Yön: Periklis Hoursoglou  Yunanistan 2009, 93’
Bir orta yaş krizinin hafifçe bir portresi olan filmin yönetmeni Periklis Hoursoglou’dur.  Pavlos, kanalizasyon borularıyla ilgili bir işi devralır. Pavlos’un bu işte başarılı olabilmesi için hayatını düzeltmesi mi gerekmektedir? Filmin yönetmeni, Mersin doğumlu bir babanın oğlu olan Periklis Hoursoglou festivalde filmin gösterimine katılacak.

 

•     Puzzle    Yön: Natalia Smirnoff        Arjantin-Fransa 2010, 90’
Kocası ve çocukları 50. yaş gününde Maria’ya bir yap-boz hediye ederler. Maria bu hediyeyi çok sevmiştir. İçinde dolup taşan bu yeni tutkusuyla beraber, yeni bir yap-boz almak için bu yap-bozların satıldığı dükkana gider. Oraya gittiğinde gözüne ilan tahtasında yazmakta olan bir duyuru ilişir; “Yap-boz turnuvası için eş aranıyor!” Maria cesaretini toplar ve ailesinin tüm endişelerine rağmen bu duyuruyu cevaplar. Arjantin-Fransa ortak yapımı film Natalia Smirnoff’un ilk uzun metraj çalışmasıdır. 2010 Berlin Film Festivali Yarışma adaylarından biri olan film naif anlatımıyla dikkat çekmektedir.

 

•    The Trick In The Sheet    Yön:  Alfonso Arau        İtalya 2010, 90’
1905 senesi, sinema makinesi Güney İtalya’ya gelir. Şeytan işi olarak gören halk arasında korkuya yol açar. İnsanlar onu beyaz perdeden esinlenerek “o \'imbroglie din t\'o lenzuolo” – çarşaftaki şeytanlık olarak adlandırırlar. Yönetmen koltuğunda Alfonso Arau oturduğu filmin başrolünde Il Postino – Postacı filminin güzel yıldızı Maria Grazia Cucinotta oynamaktadır.

 

Sınırdakiler…
Sıradışı konuları ve anlatımlarıyla sinemanın sınırlarını zorlayan iki filmlik seçki ile 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde farklı yapımları izleyici ile buluşturmak hedeflenmiştir.

 

•    A Rational Solution     Yön:Jörgen Bergmark   İsveç-Almanya-İtalya-Finlandiya 2009, 104’
Jorgen Bergmark’ın yönetmenliğinde, İsveçli aktörden mükemmel bir performans. Küçük bir kasabada kilisede evlilik danışmanı olan karısıyla ve en yakın arkadaşıyla mutlu bir şekilde yaşayan adam, en yakın arkadaşının eşine aşık olmasıyla hepsi derin sularda kaybolurlar.

 

•    Tender Son/The Frankenstein Yön: Project   Kornel Mundruczo      Macaristan, Almanya Avusturya, 2010,101’
17 yaşındaki Rudi, ailesini bulma umuduyla eve döner ancak reddedilir. Korkunç olaylar sonucu lanetli bir katile dönüşen Rudi’nin tek kurtuluşu belki de babasının ellerindedir. Başrolünde Rudolf Frecska bulunan filmin yönetmenliğini Kornel Mundruczo yapmaktadır. Film 2010 Cannes Film Festivali’nde yarışmıştır.

 

Aile’ye Bakmak, Aile’yi Aramak…
Aile ilişkilerine farklı açılardan bakan, ailelerinin ve köklerinin arayışlarına çıkan insanların öykülerini anlatan yönetmenlerin yapıtlarıyla izleyici buluşturmayı hedeflemektedir.

 

•    “Life, Above All   Yön: Oliver Schmitz      Almanya, Güney Afrika 2010,105’
Yeni doğmuş kardeşinin ölümünden hemen sonra 12 yaşındaki Chanda Johannesburg yakınlarındaki köyünde hızla yayılan bir dedikodu duyar. Bu dedikodu ailesini yok edecek, annesinin evden kaçmasına sebep olacaktır. Dedikodunun, hurafelerden ve önyargıdan kaynaklandığını fark eden Channa evini ve okulunu terk ederek annesini ve gerçeği aramaya başlar. Yönetmenliğini Oliver Schmitz’in yaptığı Almanya-Güney Afrika ortak yapımı olan filmin oyuncuları arasında Khomotso Manyaka, Lerato Mvelase ve Harriet Manamela bulunmaktadır. Güney Afrika’nın 2011 yılı Oscar aday adayıdır.

 

•    Somewhere      Yön:    Sofia Coppola        ABD 2010, 98’
Zor bir yaşamı olan Hollywood ‘un ünlü aktörü, 11 yaşındaki kızının kendisine yaptığı sürpriz ziyaretten sonra hayatının yeniden değerlendirmeye başlar. 2010 Venedik Film Festivali’nde yönetmeni Sofia Coppola’ya En İyi Film Altın Aslan ödülü’nü getiren film festivalde Aile’ye Bakmak Aile’yi Aramak bölümünde gösterilecektir.

 

•    Another Sky    Yön: Dmitrij Mamulija      Rusya 2010, 86’
Kurak bir Orta Asya bozkırında Ali ve oğlu ölen koyunları toplamaktadır. Çocuk Moskova’dan ayrıldıktan sonra bir daha göremediği annesini bulmaya karar verir. Şehir onlara sadece gurbetçilerinin sahip olduğu kısıtlı hakları tanımaktadır: Sınırlı bir gelir, zor yaşam koşulları. Ali polisle konuşup Özbek konsolosluğuyla irtibata geçer ve karısını aramaya başlar.

 

Filmin yönetmen koltuğunda Dmitrij Mamulija oturmaktadır. Film, 2010 Karlovy Vary Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü kazanmıştır.

 

•     It’s Your Fault    Yön: Anahí Berneri         Arjantin-Fransa 2010,90’
Genç bir anne olan Julieta, akşam evinde 2 küçük çocuğuyla birlikte oyun oynamaktadır. Çocuklardan bir tanesi oyun sırasında düşer ve kendini yaralar. Julieta acilen çocuğunu hastaneye götürür. Bir anda tüm dikkatler Julieta’nın üzerine çekilip çocuğun yaralanmasıyla ilgili şüpheler onda toplanınca o da kendini sorgulamaya başlar. 2010 San Sebastian Film Festivali’nde Latin Horizons bölümünde gösterilecek filmin yönetmeni Anahi Berneri.

 

•    Bad Family        Yön: Aleksi Salmenpera      Finlandiya 2010, 92’
Çocukları ve yeni eşiyle ilişkilerini alt-üst etmiş aşırı ilgili bir baba. Fırtınalı bir ayrılık sürecinden sonra baba oğluyla, anne ise kızıyla beraber yaşamaya başlar.16 yıl sonra anne ölür ve 2 kardeş birbirleriyle tekrar tanışırlar. Erkek kardeş kız kardeşe aşık olur ve babasına baş kaldırır. Baba bu durumla başa çıkmanın yollarını aramaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda Aleksi Salmenpera oturmaktadır. 2010 Berlin Film Festivali’nin Shooting Star lansmanında öne çıkan Pihla Viitala başrolünde yer almaktadır.

 

•     Joy                         Yön: Mijke de Jong        Hollanda 2010, 78’
Joy’un hayatında tek amacı vardır: Biyolojik annesini bulmak. Bebekken terk edilmiş olan Joy kendisini yapayalnız hisseder. Joy kendisini, annesiyle bir gün barışacağına ve mutluluğu O’nda bulacağına inandırır. Hollanda yapımı filmin yönetmenliğini Mijke de Jong yapmaktadır.

 

•    Night and Fog     Yön: Ann Hui            Hong Kong 2009,122’
Gerçek bir hikayeden esinlenen yönetmen Ann Hui bu filmde izleyicileri gerçekçi ve vurucu anlatımıyla derinden etkiliyor. Genç karısını sürekli ihanet ile suçlayan orta yaşlı koca bir gün çocuklarla birlikte genç karısını kapı dışarı eder. Sadece otoritesini kanıtlama yönelik bu tavrı çok farklı boyutlara taşınacaktır. Filmin başrollerinde ise Hong Konglu aktör Simon Lam ile Çinli aktris Jingchu Zhang oynamaktadır.