Sinemalar.com

New York'ta Hayat Nasıldır?

30 Eylül 2010

Şehri bir bütün olarak ele aldığınızda New York diyince aklınıza ne geliyor? Gökdelenler? Central Park? Soğuk havası? Dünyanın en kalabalık şehirlerinden olması? Tam bir kültür karmaşası olması? Bu soruyu 11 ünlü yönetmene ve oyuncuya sormuşlar ve ortaya New York\'da aşk temalı bir kısa filmler silsilesi çıkmış. Paris Je T\'aime\'den esinlenildiği aşikar, ancak bu film özelinde bakıldığında oldukça başarılı bir film çıkmış ortaya. Konunun klasik olması yine de New York\'un aşkını göstermeyecek anlamına gelmiyor. Birçok ünlü yönetmenden ve oyuncudan New York\'da aşk yorumu var bu filmde. İzlemesi oldukça keyifli, sakin, sıcak ve New York\'un kültürel zenginliğini bariz biçimde ön plana çıkartmış bir film New York, I Love You.

 

New York\'un farklı kültürlerden oluşmuş kozmopolit yapısını yansıtan filmler her zaman ilgi çekici olmuştur. Ancak bunu bir Aşk filminde işlemek konuyu bambaşka yerlere kaydırıyor. Yahudiler, hindular, budistler, japonlar, hristiyanlar, çinliler, türkler, fransızlar hepsinin rahatça yaşayabildiği ender yerlerden birisidir örneğin New York. Ve bunu filmde de görebiliyorsunuz açıkça. Hem de aşkın gözünden görebiliyorsunuz.

 

Yvan Attal, Natalie Portman, Mira Nair, Brett Ratner, Shekhar Kapur, Allen Hughes, Fatih Akın, Shunji Iwai, Wen Jiang, Joshua Marston gibi yönetmenlerden oluşan yönetim kadrosuyla bile film kendini izletmeye sebebiyet verse de oyuncu kadrosu işin içine girince ortaya oldukça özenle hazırlanmış bir film çıkmış. Andy Garcia\'dan Uğur Yücel\'e, Natalie Portman\'dan Orlando Bloom\'a, Hayden Christiensen\'den Christina Ricciye ve daha birçok ünlü oyuncu film için ve New York için biraraya gelmişler ve rollerini oynamışlar. Ayrıca film, aramızdan çok erken ayrılan usta yönetmen Anthony Minghelli\'ye adanmıştır. O da ölmeden önce bir kısa filmin senaryosunu yazmıştı ancak yönetmeye vakti maalesef yetmedi.

 

New York\'un sanatını, muhafazakarlığını, cinselliğini, soğukluğunu, alışkanlıklarını, karışıklıklarını ve aşkını anlatan bu filmi izlemekten keyif alacaksınız. Ancak aklınızda bulunsun, bu film birçok kısa filmden oluşmaktadır. Asla bu 2 saatlik filmi birbiriyle bağlantılı olaylar ortaya çıkacak şeklinde görmeyin ve çekimlerden, sahnelerden, konuşmalardan keyif alın.

 

Filmekimi etkinliğinde gösterimde olacak filmi İstanbul\'da bulunan ve bu etkinliğe katılacak kişiler kaçırmak istemeyecektir.

Tüm yorumlar (3)

Avatar
demre88 (Profesyonel) | 1 Ekim 2010, 15:22

newyork disaridan bakildiginda insanda harika bir etki birakan guzel bir sehir.ama yasanir mi derseniz kesinlikle hayir derim.nedense bu filmlerde amerikanin en guzel hallerini gosteriyorlar.eglence yerleri house partyleri universiteleri,high school lari,bir american dream surup gidiyor,yok oyle birsey.yada var ben hala goremedim.nedense bu insanlarin nasil calistiklarini,nasil irkci olduklarini,ozelliklede muslumanim dedigin zaman nasil kacistiklarini gostermiyorlar.ben bunlari anlamis degilim.

Cevap Yaz
0
0
Cinemayorumlari (Efsane) | 1 Ekim 2010, 14:12

New york dünyanın toplam yüzdesi anlatan büyük bir şehir ne türden insan ararsanız orda bulma imkanınız var her tür insanın değişik kültürlerin birleştiği sokak kültürün yoğun olduğu modern teknolojinin kullanıldığı yüksek binaların yer aldığı new york bir bütündür.

Cevap Yaz
0
0
Neslin-Ozguroglu (Jön) | 1 Ekim 2010, 11:30

New York'un farklı kültürlerden oluşmuş kozmopolit bir yapısı olduğu gerçek..orda zaman hızla akıp gider..Tam bir mozaik şeklindedir.sisitem çarkları  Acımasızdır. Hata yaptığınız anda sizi yutar. Dikkatli olunmalı,  Türkiyede Newyork amerika gelme isteği çok fazla insan tanıdım. Karakter Tabanınız sağlam değilse gelmeyin dostlar, çarklara kapılırsanız kimse acımaz. Filim  Newyork %70 anlatmış.

Cevap Yaz
0
0
demre88 (Profesyonel) | 1 Ekim 2010, 15:24

cok dogru soylemissin ozellikle acimasizligi konusunda.burda kusursuz olmak zorundasin bazi konularda.sonucunu ya ozgurlugunle yada paranla oduyorsun.

0
0
Görüşleriniz