Sinemalar.com

Otokrasi Nedir?

5 Ekim 2010

Hitler gibi bir diktatör bir daha gelir mi? Bu sorunun cevabını hayır sanıyorsanız ya dünya tarihi, sosyolojisi ve ekonomisi hakkında fazla bir şey bilmiyorsunuz demektir ya da Todd Strasser\'in \"The Wave\" isimli kitabını okumamışsınız demektir. Veya en basitinden bu kitaptan uyarlanan bir alman filmi olan \"Die Welle\" sizin izlemediğiniz filmler arasındadır.

 

Herr Wenger, Almanya\'da bir lisede öğretmenlik yapmakta olan ve açık öğretimden üniversiteyi bitirmiş bir öğretmendir. Aynı zamanda sutopu takımının antrenörlüğünü de yapan Rainer Wenger, okulda proje konusu olarak otokrasiyi bir hafta boyunca öğrencilerine anlatmakla yükümlüdür. Ancak bu konu Wenger\'in pek de aşina olduğu bir konu değildir. Çünkü kendisi rock müzik dinleyen, her tarafı dövmeler ile kaplı ve aykırı bir öğretmendir. Asıl anlatmak istediği konu anarşidir ancak sakin ve sinir bozucu bir diğer öğretmen bu konuyu çoktan almıştır bile. Otokrasiyi yeterince bilmediği için kendisi de deneyerek öğrenmeye karar veren Herr Wenger, daha ilk derste konu üzerine konuşurlarken, bir daha böyle bir sistemin var olmayacağını düşünen öğrenciler ile birlikte ufak çaplı ve 1 hafta sürecek bir deney başlatır. Söylediklerini harfi harfine uygulatan ve uymayanları sınıftan gönderen Herr Wenger ilk günün heyecanı ile ne kadar büyük bir proje yaptıklarını düşünür. Ancak ilerleyen günlerin ne getireceğini hesaba katamaz. Çünkü insanlara yerleştirilen bir düşünce sabit kalmaz, yeterli donanımı yoksa veya o insan için bu düşünce çok cazip ise, aklına iyice yerleşir ve gelişmeye başlar. Beyindeki ufak bir kıvılcım sonucu gelişmeye başlayan bu düşünce, ilerleyen safhalarda fiziksel reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

 

Genellikle lise veya ortaokul dönemi öğrencilerine okutulan bir kitaptan uyarlanan bu didaktik filmde, insanların aidiyet ve birlik olma duygusunun nerelere varacağının apaçık bir tasviri yapılmaktadır. Başrolde Almanya\'nın başarılı oyuncularından Jürgen Vogel ve genç oyuncular Frederick Lau, Jennifer Ulrich gibi isimler kadroda. Bir okul dolusu genç ile film çekmenin ne derece zor olduğunun da belirlendiği film, orta derece oyunculuklara rağmen konunun dikkat çekiciliği sayesinde kesinlikle sıkmadan izleniyor. Filmin yönetmeni ise genç alman yönetmenlerden Dennis Gansel.

 

27. İstanbul Film Festivali\'nde büyük jüri ödülü alan film ayrıca Sundance Film Festivali\'nde de büyük jüri ödülüne aday olmuştur. Faşizmin nasıl kendisini hissettirmeden ortaya çıkabileceğini anlatan Die Welle başarılı bir sistem sorgulaması. Bu tür sorgulamaları seven sinema izleyicileri bu filmi kesinlikle beğeneceklerdir.

Tüm yorumlar (4)

Avatar
tamuril (Amatör) | 10 Ekim 2010, 14:30

Teşekkürler....
Filmin konusu çok güzeldi, filmi izlerken çok zevk almamış olsam dahi ana fikirden ötürü yinede koparmadı kendinden.
İyi seyirler...

Cevap Yaz
0
0
PeaceLik (Profesyonel) | 7 Ekim 2010, 20:08

cok güzel bir yazı olmus. film cok iyiydi,cok begenmistim.. cok ilgi cekici bi senaryosu var ve bir an bile sıkılmıyorsunuz. ödülü haketmiş ve gerçekleri yansıtıyor. asagıdaki arkadasımdan gerçek hikaye oldugunu ögrenince daha da degeri arttı filmin gözümde.. =).

Cevap Yaz
0
0
Bay-Cinema (Jön) | 6 Ekim 2010, 01:11

Güzel bir yazı,doğru.Film de iyi bir filmdi zaten.Ben de birşey eklemek istiyorum belki haddim olarak nacizane;Todd Strasser'in "The Wave" adlı romanı gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmıştır.Filmde anlatılan olay gerçekten de Amerika'da yaşanmış.Filmin yönetmeni hikayeyi kendi ülkesine;yani bir zamanlar Nazizmin-faşizmin kalbi olan Almanya'ya taşımıştır.Filmde faşizmin Alman gençliği arasında yeniden dirilişini izliyoruz.Filmin vermek istediği mesaj belli;faşizmin hiçbir zaman modası geçmeyecektir.Bu tehlikeli ve anti-demokratik yönetimin,ideolojinin dirilmesi için ufacık bir kıvılcım yeterlidir.Faşizm her ülkede görülebilir.Faşizm hiçbir zaman yok olmadı.Pusuda yatmış bekliyor.

Cevap Yaz
0
0
hamzahamza (Dublör) | 6 Ekim 2010, 14:44

Bilgiler için teşekkür ederim (:

0
0
Bay-Cinema (Jön) | 6 Ekim 2010, 01:17

Ayrıca bunu beğenenlere bu filmdeki genç oyuncu Max Riemelt'in diğer filmi Napola(Çöküşten Önce)'yı öneririm.

0
0
Cinemayorumlari (Efsane) | 5 Ekim 2010, 18:23

Gerçekten güzel bir yazı :) yoksa haberimiz olmuyacaktı tşkler

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz