Sinemalar.com

İzmir Kısa Film Festivali

İzmir Kısa Film Festivali
15 Ekim 2010

İzmir’in en uzun süreli etkinliklerinden biri olan ve ülkenin uluslararası kategoride ödül veren tek kısa film festivali olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali bu yıl on birinci kez düzenleniyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 3 Kasım günü başlayacak olan bu büyük organizasyon tam beş gün sürecek. İzmir Sinema Derneği tarafından 03 - 07 Kasım 2010 tarihleri arasında T. C. Kültür Bakanlığı ve T. C. Başbakanlık Tanıtma Kurulu Fonu destekleriyle gerçekleştirilen festivalde dünyanın dört köşesinden pek çok farklı türde filmler İzmirli sinemaseverlerle buluşacak. Festival başkanı Kayhan Kırmızıgül, “Geçen yıl olduğu gibi İzmir Türk - Amerikan Derneği salonunda yapılacak olan gösterimler 10 senedir alışılageldiği üzere yine ücretsiz olacak.” diyerek tüm İzmirlileri festivale davet etti.

 

Bu yıl açık çağrı yöntemiyle başvuru kabul etmeyen festival, seyirciye sunulan filmlerin kalitesinin artırılması adına davet yöntemiyle programını oluşturdu. Festivalin Program Yönetmeni Tuna Yılmaz tarafından Cannes, Berlinale, Venedik, Locarno gibi dünyanın en saygın film festivallerinin kısa film programlarından filmler özenle seçildi ve bu yapıtlar Türkiye’den ses getiren yerli yapımlarla bir araya getirildi. Festival on birinci yılında yarışmalı bölümünde de yeniliğe gitti. Bu yıl sadece kurmaca dalında açılacak olan yarışmalı bölüm uluslararası kimliğini devam ettirecek ve yarışmaya hak kazanan Türk filmleri de büyük jüri tarafından yabancı filmlerle beraber değerlendirilecek.

 

Festival yarışmalı bölüm dışında çeşitli bölümlerin içerikleriyle de kurmaca, animasyon ve belgesel filmleri bir araya getiriyor. Festivalin bu yılki resmi programı, yarışmalı bölüm filmleri ve uluslararası büyük jürisinin üyeleri 20 Ekim 2010 günü açıklanacak.

Tüm yorumlar (4)

Avatar
wolkan24 (Figuran) | 19 Ekim 2010, 00:20

Güzelim İzmir'de doğru dürüst bi film festivali yok ki filme doyalım.Bellki de var ben blmiyuorm- bunu da şimdi öğrendim ama kısa filmde ilgiimi çekmediği için buna da katılmayacağm elbette.

Cevap Yaz
0
0
pesimistic (Dublör) | 15 Ekim 2010, 22:49

film dediğin yeşil yol gibi olur. 3 saat 10 dakika... :)))

Cevap Yaz
0
0
meken (Artist) | 15 Ekim 2010, 17:45

                         KISA FİLM HASTALARI BUYRUN İZMİRİMİZE...

Cevap Yaz
0
0
crude-mesut01 (Figuran) | 15 Ekim 2010, 11:48

tüh ya izmir kısa film festivalini unuttuk ya buda güzel büyük festivallerden biri idi nasıl kaçıdım ya...

Cevap Yaz
0
0
gnlalan35 (Profesyonel) | 17 Ekim 2010, 00:59

keşke önce bir haberi okusaydın yorumlamadan..

0
0
Görüşleriniz